Hirdetés
Hirdetés

Ki oktathatja az új jogi tantárgyat?

Iskolában. Számos újdonságot tartogat a következő tanév. Illusztráció •  Fotó: Barabás Ákos

Iskolában. Számos újdonságot tartogat a következő tanév. Illusztráció

Fotó: Barabás Ákos

Kritikus gondolkozás és gyermekjogvédelem – az új, 5-8. osztályosoknak szóló kerettanterv egyik újdonsága, ezt a tantárgyat ősztől a cikluskezdő ötödik osztályokban vezetik be heti egy órában.

Molnár Rajmond

2017. július 24., 19:282017. július 24., 19:28

2017. július 24., 19:392017. július 24., 19:39

A kerettanterv szerint ezt a tantárgyat

azok a pedagógusok oktathatják, akik jártasak az úgynevezett szocio-humán tanórák (történelem, földrajz, hittan) tanításában

Hirdetés

– tudtuk meg Görbe Pétertől, Hargita megye főtanfelügyelőjétől.

korábban írtuk

Jogi alapismereteket is tanítanának az iskolában
Jogi alapismereteket is tanítanának az iskolában

Az igazságügyi minisztérium, az oktatási minisztérium, a legfelsőbb igazságszolgáltatási tanács, a legfelsőbb törvényszék és a legfőbb ügyészség képviselői aláírtak egy megállapodást, amelynek alapján bevezetik a jogi alapismeretek oktatását az iskolákban.

Hozzátette, hasonló az eljárás, mint az állampolgári nevelés tantárgy esetében, amelyet a jelenlegi kerettanterv szerint a hetedik osztályokban taníthatnak ezek a pedagógusok. Kérdésünkre elmondta,

minden tanintézetben lesz pedagógus a gyermekjogvédelem óra oktatására, viszont lehet néhány iskola, ahol szakképzetlen tanárnak kell elvállalnia a tisztséget.

Sipos István történelem szakos tanfelügyelő úgy látja, fejetlenség van az új tantárgy bevezetése kapcsán. „Tankönyvet még román nyelven sem láttunk, nem hogy magyar nyelvre lefordítva. Továbbá a pedagógusi felkészítőkről sincs semmi hír.

Idézet
Ez most egy szép és hangzatos újdonság, egy olyan elképzelés, amiről egyelőre nem tudjuk, hogyan lesz gyakorlatba ültetve

– fogalmazott.

Miket tanítanak?

A kerettanterv szerint a gyermekjogvédelem oktatása során a következő fontosabb témákat kell érinteniük a pedagógusoknak:

kérdések megfogalmazásának a technikája, amely azt a célt szolgálja, hogy a gyerekek megfelelően tudják megindokolni a saját nézeteiket, álláspontjaikat. Továbbá, tanulni fogják a saját jogaikat, illetve kötelezettségeiket.

Utóbbit, az Egyesült Nemztek Szervezetének (ENSZ) gyermekjogokvédelemről szóló szabályzata szerint – számolt be érdeklődésünkre László Károly, a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatója, aki földrajz szakos pedagógus. Elmondta, nem zárja ki, hogy akár ő is oktathatja az új tantárgyat ősztől.

Egyelőre csak ötödikben

A tantárgyat az ősztől cikluskezdő ötödik osztályokban tanítják, akik majd tanévenként haladva hatodik osztályban interkulturális nevelés, hetedikben demokratikus nevelés, nyolcadikban pedig gazdasági nevelés tantárgyakat is tanulnak. A következő tanévben még hat, hét és nyolcadik osztályos tanulókat a jelenlegi tanterv szerint oktatják. A másik két újdonsága a hamarosan bevezetésre kerülő tantervnek, hogy kötelezővé teszik a heti egy informatikaórát, illetve a román nyelv és irodalom tantárgyat ezentúl speciális tanterv szerint tanítják a kisebbségi oktatásban.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 06., hétfő

Fennakadásmentesen zajlik a levélszavazatok átvétele a csíkszeredai Főkonzulátuson

Gördülékenyen zajlik a levélszavazatok átvétele a Csíkszeredai Főkonzulátuson, ahol a választókat hosszabbított nyitvatartással, személyes segítséggel és rugalmas megoldásokkal is segítik, hogy mindenki érvényesen és határidőn belül adhassa le voksát.

Fennakadásmentesen zajlik a levélszavazatok átvétele a csíkszeredai Főkonzulátuson
Hirdetés
2026. április 06., hétfő

Hétfőtől ismét vásárolhatók lakossági állampapírok

Ismét jegyezhetők hétfőtől a Tezaur államkötvények – közölte a pénzügyminisztérium. Az április 6. és május 8. között kibocsátott 1, 3 és 5 éves futamidejű állampapírok évi 6,5, 7 és 7,5 százalékot kamatoznak.

Hétfőtől ismét vásárolhatók lakossági állampapírok
2026. április 06., hétfő

Hogy kerül a diófára a szekér és patakpartra a kapu? – Maros-menti húsvéti szokások nyomában

Erdőcsinádon, de más Maros-menti településen is húsvét szombatján szalaggal díszített fenyőágak kerülnek a lányos házak kerítéseire. De nemcsak kedveskednek a fiatalok, huncutságból éjszaka elviszik a kapukat, az udvaron levő mozdítható tárgyakat.

Hogy kerül a diófára a szekér és patakpartra a kapu? – Maros-menti húsvéti szokások nyomában
2026. április 05., vasárnap

Apáca: a hely, ahol húsvét vasárnapján leszámolnak az áruló kakassal

A barcasági Apácán a húsvéti kakaslövés éppúgy része az ünnepnek, mint a szemetelés és kapulopás, a piros tojás és a locsolkodás. A hagyomány világszinten egyedülálló, a jelképes bosszúállással több évszázados sérelemre emlékeznek.

Apáca: a hely, ahol húsvét vasárnapján leszámolnak az áruló kakassal
Hirdetés
2026. április 05., vasárnap

Áldott húsvétot kíván Ilie Bolojan miniszterelnök

Ilie Bolojan miniszterelnök áldott ünnepeket kívánt a katolikus és protestáns híveknek, akik április 5-én ünneplik a húsvétot.

Áldott húsvétot kíván Ilie Bolojan miniszterelnök
2026. április 05., vasárnap

Nicușor Dan szerint a NATO-hoz tartozás a jogállamiság közösségéhez való tartozás

Románia NATO-hoz vezető útja azon a mély meggyőződésen alapult, hogy az ország a demokrácia, a szabadság és a jogállamiság közösségéhez akar tartozni – üzente vasárnap Nicușor Dan a szövetség alapító okirata aláírásának 77. évfordulója alkalmából.

Nicușor Dan szerint a NATO-hoz tartozás a jogállamiság közösségéhez való tartozás
2026. április 05., vasárnap

A békéért hirdet imavirrasztást XIV. Leó pápa jövő szombatra

XVI. Leó pápa húsvétvasárnapi beszédében bejelentette, hogy április 11-re imavirrasztást hirdet meg a békéért. A pápa mindenkit arra szólított fel, csatlakozzon az imához.

A békéért hirdet imavirrasztást XIV. Leó pápa jövő szombatra
Hirdetés
2026. április 05., vasárnap

A külképviseleteken kérhető a meg nem kapott választási levélcsomag pótlása

A levélben szavazó választópolgárok, akik nem kapták meg postai úton a levélcsomagjukat, hétfőtől személyesen kérhetik annak pótlását a külképviseleteken vagy országgyűlési egyéni választókerületi választási irodákban.

A külképviseleteken kérhető a meg nem kapott választási levélcsomag pótlása
2026. április 05., vasárnap

Néhány sofőr azt hitte, hogy neki nem árthat az alkohol

Tizennyolc éves, ittasan vezető sofőrt is lekapcsoltak a Hargita megyei rendőrök a húsvéti ünnepek során.

Néhány sofőr azt hitte, hogy neki nem árthat az alkohol
2026. április 05., vasárnap

40-nel emelkedett a különnyugdíjasok száma az év elején

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint februárban 11 898 személynek folyósítottak különnyugdíjat, 40-nel többnek, mint előző hónapban.

40-nel emelkedett a különnyugdíjasok száma az év elején
Hirdetés