Online órára készülve. Mindenkitől óriási erőbedobást követel ez az időszak
Fotó: Haáz Vince
Székelyföldön nem jellemző, hogy kirívó problémák lennének a hétfő óta digitális tanrend szerint működő oktatással, illetve az sem, hogy bejelentés nélkül ellenőriznék az online tanórákat. Kisebb fennakadások adódnak időnként, az ellenőrzésekre pedig többnyire konzultatív, tanácsadó jellegű tevékenységként, nem pedig a kontroll eszközeként tekintenek a megyei tanfelügyelőségeken, noha van, aki szerint az előzetes bejelentkezés és a váratlan óralátogatás közti arany középút a hatékonyabb.
2020. november 14., 10:122020. november 14., 10:12
Hétfőn a felsőoktatást leszámítva a teljes romániai tanügyi rendszer áttért az online oktatásra a járvány terjedésének a megfékezését célzó intézkedések nyomán. A digitális tanrend szerinti oktatásról már vannak tapasztalatai az oktatásban dolgozóknak, az online tanórákat pedig már a tanfelügyelőségek többsége is ellenőrzi. A tapasztalatokról kérdeztük a három székelyföldi megye tanfelügyelőségének a képviselőit.
A Hargita Megyei Tanfelügyelőségnek már korábban is voltak erre vonatkozó tematikus ellenőrzései, a tanfelügyelők az órarend, illetve az abban foglaltak betartását ellenőrizték, főként a hibrid, illetve teljesen online tanrend szerint működő iskolákban. „Nem tapasztaltunk kirívó eseteket, amikor ellenőriztünk. Meg vannak tartva az órák, igyekeznek a tanárok a szinkron, aszinkron módszerekkel oktatni, ahogyan a minisztérium is javasolta” – közölte Demeter Levente, Hargita megyei főtanfelügyelő, az említett módszerrel kapcsolatban elmagyarázva, ennek az a célja, hogy
Rengeteg jó példát látnak az online oktatásban megyeszerte, persze adódhatnak problémák és mindegyikről nem is értesülnek, tekintve, hogy az alegységekkel együtt 423 oktatási egység működik a megyében – mondta a főtanfelügyelő.
„Ellenőrzéseink vannak, nyilván a törvények betartásával végezzük, amikor órára akarunk bemenni, az az iskola igazgatójának, illetve az érintett pedagógusnak a tudtával történik. Igyekszünk ezeket betartani. Egy ellenőrző szerv részéről nyilván az lenne a hatékony, hogy bármikor benyithasson, de a törvény ezt nem engedi meg” – fogalmazott Demeter Levente.
Az online oktatás terén országosan felmerülő általános panaszokkal kapcsolatban megjegyezte, arra is panasz van, ha nem tartanak meg egy online tanórát, és arra is, ha ellenőrzések vannak, a kettő viszont nem fér össze. Szerinte az arany középút, tehát az ellenőrzés előzetes bejelentése és a váratlan óralátogatás közti átmenet lenne a leghatékonyabb, természetesen a vonatkozó törvények megsértése nélkül: ha például az iskolaigazgatók, aligazgatók az óralátogatásnak csak a tervezett időszakát – például egy adott hetet –, nem pedig a pontos időpontját közölnék az érintett pedagógussal.
Az online oktatási platformokról az iskolaigazgatók
az előző napi órarendeket időpontokra lebontva ki is nyomtatják az iskolák többségében, tehát jól visszaellenőrizhető az online tanórák megtartása – tájékoztatott Illés Ildikó Maros megyei helyettes főtanfelügyelő.
„Mindenki belép és próbálja megtartani a tanórákat, ezt ellenőrizzük is. Ez viszont nem oldja meg a problémát – a gyermekeknek szükségük van egy mosolyra, egy fejsimogatásra” – fogalmazott a személyes kapcsolat hiánya által jelentett problémáról, megjegyezve, gond az is, hogy
A Maros Megyei Tanfelügyelőség munkatársai még nem látogatják az online tanórákat, ennek a procedúráját most dolgozzák ki. Ez hasonlóan fog zajlani, mint a korábbi ellenőrzések, tehát az illető pedagógus előzetes értesítése után lépnek be az online tanórára a tanfelügyelők.
„Végülis mi kollégák vagyunk, közösen kell megoldjuk a gondokat” – fogalmazott Illés Ildikó.
Nem szereti az ellenőrzés kifejezést használni Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő, ő inkább óralátogatásnak nevezi a tanfelügyelői részvételt egy online tanórán, ugyanis ennek a tevékenységnek konzultatív, tanácsadói szerepe van: „azt szeretnénk látni, hogy miként dolgoznak, hogyan boldogulnak a tanárok, hogy működik az internet, és hogyan dolgoznak a gyerekek”.
„Adott esetben tanácsért is fordulhatnak a tanárok a tanfelügyelőkhöz, illetve ők is megoszthatnak ötleteket és olyan pozitív tapasztalatokat, amelyek az elkövetkezőkben a munkájukat segíthetik” – részletezte az óralátogatás céljait a főtanfelügyelő.
A tanfelügyelőségek szerint Székelyföldön nincsenek kirívó gondok az online oktatásban
Fotó: Haáz Vince
A Kovászna Megyei Tanfelügyelőség munkatársai már a korábbi időszakban is látogatták az online tanórákat, több mint kétszáz ilyen alkalmat jegyeztek fel. Olvasott az interneten arról, hogy az ország egyes részein értesítés nélkül lépnek be az ellenőrzést végzők az online tanórára, de ez szerinte nem kivitelezhető belépési jog igénylése nélkül. Belépni legfeljebb a platform iskolai adminisztrátora, illetve az iskolaigazgató tud engedélykérés nélkül – magyarázta Kiss Imre.
A Kovászna Megyei Tanfelügyelőség munkatársai nem tapasztaltak még olyant, hogy egy pedagógus ne tartotta volna meg az online tanórát, de ez nem is igazán történhet meg, hiszen előzetesen értesítik az illető pedagógust óralátogatási szándékukról, amikor belépési jogot kérnek. Az óra megtartását az iskolaigazgató kell ellenőrizze – ő ezt meg is tudja tenni az online platformban –, de a tanintézetek vezetőitől nem kaptak még bejelentést indokolatlanul elmaradt online tanórákról – tudtuk meg Kovászna megye főtanfelügyelőjétől. Az online oktatásban előforduló gondok inkább technikai jellegűek,
Ugyanakkor a különböző élethelyzetek is nehezíthetik az online oktatást, ha például egy többgyerekes családban nincs elég digitális eszköz vagy elég helyiség, ahol a gyerekek külön tanulhatnak, ha az otthon órát tartó pedagógusnak szintén van egy vagy két kisiskolás gyereke, akik szülői segítség nélkül nem boldogulnak – mondott pár példát a főtanfelügyelő.
Noha a székelyföldi megyékben nem jellemzők az ilyen esetek, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) szerint országszerte jócskán előfordul, hogy előzetes bejelentés nélkül lépnek be az online tanórákra ellenőrzési céllal az iskolaigazgatók, tanfelügyelők. Az érdekvédelmi tömörülés emiatt hétfőn az oktatási minisztériumhoz fordult, azt kérve a szaktárcától, hogy küldjön eligazítást a tanfelügyelőségeknek, illetve a tanintézetek vezetőségének az online tanórák ellenőrzésének a helyes procedúrájáról. A FSLI vezetőségének levele szerint az érdekvédelmi tömörülés számos pedagógusi panaszt kapott az utóbbi időben az előzetes értesítés nélküli ellenőrzésekről.
„Ahhoz, hogy valaki bemehessen a tanórádra, abba te bele kell egyezz. Az nem megengedett, hogy valaki csak úgy belépjen egy tanórára. Az online oktatásban előfordulhat, hogy az illető észre sem veszi, tehát ez akár kémkedésnek is tűnhet” – fogalmazott Kocs Ilona, a szakszervezet Hargita megyei területi vezetője.
Az online oktatással kapcsolatban viszont azt is elmondta, nincs felkészülve minden pedagógus arra, hogy online tartsa meg a tanórákat. A szakszervezet ugyan szervezett ilyen jellegű továbbképzést, de Hargita megyéből nagyon kevesen vettek részt azon, a szakszervezet képviselője szerint elképzelhető, hogy nem is jutott el minden pedagógushoz a képzés híre.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
1 hozzászólás