Elhanyagolt környezet az egykori Suta-tónál. Készülnek a helyreállításra
Fotó: Gábos Albin
Pénz is van, már csak a kivitelezőt kell megtalálni ahhoz, hogy tényleg elkezdődjön a Csíkszereda szélén található egykori Suta-tó helyreállítása – mondják az illetékesek. Tizenhárom éve lesz, hogy nincs víz a nagy tómederben, amelyet lassan felnőtt az erdő.
2020. február 14., 13:512020. február 14., 13:51
Évtizedekkel ezelőtt a szabadidős tevékenységek egyik kedvelt helyszíne volt a méltatlanul mellőzött, majd megszüntetett Suta-tó Csíkszereda keleti peremén, az erdő szélén.
A tó vizét 2007-ben engedték le, mert hibákat észleltek a gát szerkezetében, azóta a medret felnőtte a bozót, amely az évek során erdővé fejlődött. A helyreállítást több alkalommal megígérték már az illetékesek, az egykori tavat pedig árvízvédelmi létesítménnyé minősítették át, amely a Râmnicu Vâlcea-i központú Olt Vízügyi Igazgatóság ügykezelésébe tartozik.
Fotó: Gábos Albin
Tavaly került elérhető közelségbe beruházás, miután megtörtént az építési engedély kiadásához szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése, miután korábban a műszaki terveket is elkészítették.
– közölte kérdésünkre Miklós Géza, a Hargita Megyei Vízügyi Szakaszmérnökség igazgatója, aki bevallása szerint szívügyének tartja a tó helyreállítását. Az illetékes azt is elmondta:
Ennek befejezése után a helyreállítást idén el lehet kezdeni – erősítette meg az igazgató.
Fotó: Gábos Albin
Helyreállítása esetén az árvízvédelmi létesítmény a tavat tápláló Fitód-patak vízhozamát tudja befolyásolni,
A műszaki terv szerint a munkálatok során megtisztítanák a tó medrét, szabályoznák a Fitód-patakot,
Egyúttal a város keleti pereméig vezető bekötőutat is felújítanák, és rendeznék a környezetet. Továbbra sem ismert viszont, hogy a szintén ehhez az árvízvédelmi rendszerhez tartozó vésztározó kialakítása mikor kezdődhetne el Csíkszentlélek területén, a Mindszent-patakon, a Kerekfenyő-domb alatti részen. A korábbi elképzelések szerint ott egy mesterséges tó 400 000 köbméter vizet tárolhatna, megakadályozva a Zsögödöt érintő árvizeket.
A megszorítások miatt az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) támogatta beruházások közül a legfontosabbal, a megyeháza felújításával versenyt futnak az idővel – vázolta a helyzetet a Hargita megyei tanács elnöke, Bíró Barna Botond.
Ilie Bolojan hétfőn a Victoria-palotában a közigazgatás reformjáról és követeléseikről tárgyalt a közigazgatási szakszervezetek képviselőivel.
Elutasította hétfőn a szenátus 40 támogató és a 82 ellenszavazattal a Daniel David oktatási miniszter elleni ellenzéki egyszerű indítványt.
Idén eddig közel 280 tűzesethez riasztották a Hargita megyei tűzoltóságot, azonban leggyakrabban a rohammentőknek (SMURD) kellett beavatkozniuk, több mint kétezer esetben vonultak helyszínre segíteni.
Teljes gázzal, mindenféle körültekintés nélkül mentek be az útkereszteződésbe a fiatalok egy motorral, ahol egy autó érkezett. Borulás lett a vége, de szerencsés kimenetelű.
A következő két hétben 20 és 30 Celsius-fok között ingadozik a legmagasabb nappali hőmérséklet és futó záporok várhatók Románia nagy részén – derült ki az Országos Meteorológiai Szolgálat szeptember 15–28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Florin Manole munkaügyi miniszter hétfői sajtótájékoztatóján ismertette a Szociáldemokrata Párt (PSD) gazdaságélénkítő javaslatait a munkaügy területén.
Életét vesztette egy 66 éves férfi a resicabányai megyei kórház területén. A páciens vélhetően leesett a lépcsőn, miután annak egyik foka beszakadt a súlya alatt. A rendőrség kivizsgálást indított.
A kormánykoalícióban volt tárgyalás arról, hogy az alapélelmiszerek árrésének korlátozását nem kellene meghosszabbítani október elsejétől – ismerte el hétfőn a sajtónak a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátusi frakcióvezetője.
A diákok november 20-án kapják kézhez a szeptemberi és októberi ösztöndíjat. A dokumentumokat október 2-áig kell leadni az iskolák titkárságán. Idén azonban a tantárgyversenyeken jól teljesítőknek már nem jár a motiváló ösztöndíj.
2 hozzászólás