A Nézőpont legújabb adásának vendége egyike azoknak az erdélyi srácoknak, akik szolidaritásukat fejezték ki az 1956-os magyar forradalommal, és emiatt megtorlásban volt részük. A forradalom tanulságairól, annak üzenetéről, illetve az akkori börtönévekről Puskás Attilával beszélgettünk.
2021. október 29., 12:182021. október 29., 12:18
„…A népek Dávidja Góliátra támadt,
megrázta ólmos szolgaláncait,
a holt bálványra sújtott, s robajjal
zuhant hazug tekintély, hála, hit”.
A 65 évvel ezelőtt, az ’56-os magyar forradalom tiszteletére született, Október 23. című költemény egyik szakasza a fenti,
A jelenleg Sepsiszentgyörgyön élő egykori politikai elítélt egyike azoknak az erdélyi srácoknak, akik kifejezték szolidaritásukat a magyar szabadságharccal, és emiatt súlyos retorziók érték őket.
A biológusként, entomológusként is ismert Puskás Attila már egészen fiatalon belekóstolt a meghurcoltatásokba:
1959-ben öt tanártársával és öt diákkal együtt letartóztatták „a társadalmi rend elleni felforgató tevékenység”, valamint „tiltott írások terjesztése miatt” (ez utóbbi vád tulajdonképpen saját ’56-os versét jelentette), és fővádlottként
Puskás Attila a Székelyhon TV-nek adott interjúban felidézi, milyen reményekkel töltötték el a magyarországi forradalmi események, miként élte át a felkelés leverését, és milyen volt a román kommunista diktatúra bosszúja.
– mondja az egykori politikai elítélt a Nézőpontban, kifejtve azt is, mit üzen az utókornak és a nagyvilágnak 65 év elteltével az ötvenhatosok hőstette, az erdélyi magyarok, románok kiállása.
A Puskás Attila egykori politikai elítélttel készült interjú megtekinthető a Médiatér YouTube-csatornáján.
Az alkotmánybíróság szerdán bejelentette, hogy csütörtökön tárgyalja George Simion beadványát az elnökválasztás érvénytelenítéséről.
Nicușor Dan megválasztott államfő konzultációra hívja a pártokat, majd eldönti, hogy kit bíz meg kormányalakítással – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan, amikor arról kérdezték az újságírók, hogy vállalja-e a miniszterelnöki megbízatást.
A magyar kormány legfontosabb célja a nemzetegyesítés – hangsúlyozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a csángómagyar közösség helyzetéről szóló konferencián szerdán az Országházban.
Gyergyószentmiklóson újraindulhat a tömegközlekedés: aláírták a beszállítói szerződést két elektromos autóbusz vásárlásáról. Ezek a közeli községeket is összekötik majd.
Cáfolta szerdán a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) az elnökválasztás informatikai rendszereinek rendellenes működésére vonatkozó vádakat.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea TV egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Az utóbbi tíz nap során hétszer riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.
Elfogadta szerdán a képviselőház azt a törvényjavaslatot, amely értelmében ingyenes HPV elleni védőoltásra jogosultak a 11 és 26 év közötti lányok és fiúk.
Idén is zarándokok tízezrei indulnak útnak Csíksomlyóra, ahol 2025-ben is megtartják a hagyományos pünkösdi búcsút. A rendezvény mottója – „A remény zarándokai!” – hívószóként szól mindazokhoz, akik lelki megújulásra, vigaszra és megerősödésre vágynak.
Daniel David oktatási miniszter szerdán azt nyilatkozta, hogy nem áll szándékában változtatni az érettségi vizsgán.
szóljon hozzá!