A Nézőpont legújabb adásának vendége egyike azoknak az erdélyi srácoknak, akik szolidaritásukat fejezték ki az 1956-os magyar forradalommal, és emiatt megtorlásban volt részük. A forradalom tanulságairól, annak üzenetéről, illetve az akkori börtönévekről Puskás Attilával beszélgettünk.
2021. október 29., 12:182021. október 29., 12:18
„…A népek Dávidja Góliátra támadt,
megrázta ólmos szolgaláncait,
a holt bálványra sújtott, s robajjal
zuhant hazug tekintély, hála, hit”.
A 65 évvel ezelőtt, az ’56-os magyar forradalom tiszteletére született, Október 23. című költemény egyik szakasza a fenti,
A jelenleg Sepsiszentgyörgyön élő egykori politikai elítélt egyike azoknak az erdélyi srácoknak, akik kifejezték szolidaritásukat a magyar szabadságharccal, és emiatt súlyos retorziók érték őket.
A biológusként, entomológusként is ismert Puskás Attila már egészen fiatalon belekóstolt a meghurcoltatásokba:
1959-ben öt tanártársával és öt diákkal együtt letartóztatták „a társadalmi rend elleni felforgató tevékenység”, valamint „tiltott írások terjesztése miatt” (ez utóbbi vád tulajdonképpen saját ’56-os versét jelentette), és fővádlottként
Puskás Attila a Székelyhon TV-nek adott interjúban felidézi, milyen reményekkel töltötték el a magyarországi forradalmi események, miként élte át a felkelés leverését, és milyen volt a román kommunista diktatúra bosszúja.
– mondja az egykori politikai elítélt a Nézőpontban, kifejtve azt is, mit üzen az utókornak és a nagyvilágnak 65 év elteltével az ötvenhatosok hőstette, az erdélyi magyarok, románok kiállása.
A Puskás Attila egykori politikai elítélttel készült interjú megtekinthető a Médiatér YouTube-csatornáján.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
szóljon hozzá!