A Nézőpont legújabb adásának vendége egyike azoknak az erdélyi srácoknak, akik szolidaritásukat fejezték ki az 1956-os magyar forradalommal, és emiatt megtorlásban volt részük. A forradalom tanulságairól, annak üzenetéről, illetve az akkori börtönévekről Puskás Attilával beszélgettünk.
2021. október 29., 12:182021. október 29., 12:18
2021. október 29., 12:182021. október 29., 12:18
„…A népek Dávidja Góliátra támadt,
megrázta ólmos szolgaláncait,
a holt bálványra sújtott, s robajjal
zuhant hazug tekintély, hála, hit”.
A 65 évvel ezelőtt, az ’56-os magyar forradalom tiszteletére született, Október 23. című költemény egyik szakasza a fenti,
A jelenleg Sepsiszentgyörgyön élő egykori politikai elítélt egyike azoknak az erdélyi srácoknak, akik kifejezték szolidaritásukat a magyar szabadságharccal, és emiatt súlyos retorziók érték őket.
A biológusként, entomológusként is ismert Puskás Attila már egészen fiatalon belekóstolt a meghurcoltatásokba:
1959-ben öt tanártársával és öt diákkal együtt letartóztatták „a társadalmi rend elleni felforgató tevékenység”, valamint „tiltott írások terjesztése miatt” (ez utóbbi vád tulajdonképpen saját ’56-os versét jelentette), és fővádlottként
Puskás Attila a Székelyhon TV-nek adott interjúban felidézi, milyen reményekkel töltötték el a magyarországi forradalmi események, miként élte át a felkelés leverését, és milyen volt a román kommunista diktatúra bosszúja.
– mondja az egykori politikai elítélt a Nézőpontban, kifejtve azt is, mit üzen az utókornak és a nagyvilágnak 65 év elteltével az ötvenhatosok hőstette, az erdélyi magyarok, románok kiállása.
A Puskás Attila egykori politikai elítélttel készült interjú megtekinthető a Médiatér YouTube-csatornáján.
Öt ember meghalt kedden éjszaka egy Dâmbovița megyében bekövetkezett közúti baleset következtében: egy 20 éves, jogosítvány nélkül vezető fiatalember elütött három gyalogost, majd felborult az autóval – tájékoztatott szerdán a megyei rendőrség.
A júniusi 10,42 százalékról júliusban 8,16 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idei nyári szezonban már ötödször támadt fürdőzőkre egy álcserepesteknős a horvátországi Kastelai-öbölben, Split közelében – közölte a Jutarnji List című zágrábi napilap az internetes oldalán.
Megsemmisített Románia két vízben sodródó, pilóta nélküli repülő szerkezetet a Fekete-tenger Romániához tartozó exkluzív gazdasági övezetében, a Neptun Deep gázmező közelében – közölte kedden Radu Miruţă ügyvivő védelmi miniszter.
A betegszabadságok 85 százalékát a magánszektorban dolgozók számára írták fel, de ez nem jelenti azt, hogy az állami szférában dolgozók sokkal ritkábban betegednek meg. Az viszont valós különbség, hogy a közszférában hosszabbak a betegszabadságok.
Két személy meghalt kedd este, miután egy személygépkocsi járdán tartózkodó gyalogosokba hajtott Brassóban – közölte a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
A Richter-skála szerint 4,3-as erősségű földrengés történt kedden 20 óra 21 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Nicușor Dan államfő gratulált Baka Andrásnak magyar köztársasági elnökké választásához kedden.
Új bázist nyit decemberben a Wizz Air légitársaság a Brassó–Vidombáki Nemzetközi Repülőtéren, és tizenötre bővíti a városból elérhető célállomások számát.
A román állampolgárok 2026. szeptember 4-től közvetlen repülőjárattal utazhatnak a Kínai Népköztársaságba a Peking és Bukarest közötti, az Air China által üzemeltetett járat elindításával.
szóljon hozzá!