Sokan kíváncsiak voltak a fiktív részeges pap történetére
Fotó: Gale Tibor
Hogyan lett egy néhány egyetemista fejéből kipattant ötletből több mint egymillió kedveléssel rendelkező Facebook-oldal, ahhoz kapcsolódó bormárka, kocsma, sőt több százezres kattintásszámot elérő blog? – többek között erről beszélt a Tibi atya Facebook-profil egyik alapítója csütörtök délután Csíkszeredában.
2019. március 29., 22:322019. március 29., 22:32
2019. március 30., 00:112019. március 30., 00:11
Tibi atya - avagy hülyeségből brandépítés címen tartott előadást Csíkszeredában Tóth Máté, a humoráról és iszákos életmódjáról elhíresült Tibi atya Facebook-oldal egyik alapítója csütörtökön. A Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán zajló eseményre több százan voltak kíváncsiak, főként a fiatalabb korosztály képviseltette magát.
A Tibi atya Facebook-oldal 2012-ben indult útjára, a részeges, sajátos humorral operáló pap ötlete néhány kollégiumban lakó egyetemista fejéből pattant ki. Míg kezdetben csak egy szűk csoportnak szerkesztettek mémeket, igencsak vulgáris poénokkal, hamar rájöttek, hogy erre a nagyobb közönség is vevő lehet.
– elevenítette fel a kezdeteket Tóth Máté, hozzátéve,
„A Facebook oldal megalapítását követően nagyon hamar gyűltek a lájkok, láttuk, hogy ez tök jó, így muszáj folytatása legyen. Viszont akkor még semmiféle üzleti koncepció nem volt benne, ez csak a későbbiekben jött, amikor is egyre kezdett nőni a minket követő közösség. Adott volt, hogy ebből pénzt is lehet csinálni. Azonban kezdetben úgy nézett ki ez az egész, hogy egy kollégiumi szobából a saját hülyeségeinket kitoltuk az internetre” – magyarázta Tóth. Manapság viszont – folytatta – már sokkalta nagyobb a politikai korrektségre való törekvés, ezzel együtt pedig a cenzúra is a közösségi médiában, így napjainkban már visszafogottabb kerülnek ki a Tibi atya oldalra, amelynek egyébként
A több mint egymillió kedvelésig vezető út viszont nem volt kikövezve, Tóth Máté szerint a sikerük abban állt, hogy kialakítottak a részeges pap köré egy brand-et (márkát), amely saját értékrenddel, filozófiával, illetve üzletpolitikával rendelkezik, ebből pedig nem engedtek külső nyomásra sem. A fiktív papot követő közösség magja tudta, hogy miben áll a részeges máriakálnoki, majd később Humbákföldére költöző Tibi atya szellemisége, nem épp polkorrekt humora, amely szokatlannak hatott az akkoriban megszokott poén-oldalak kínálatához képest. Amennyiben kreatív valaki, azt előbb utóbb megtalálja a saját közönsége – hangzott el az előadáson.
viszont épp az előbb említett értékrendbeli különbségek miatt hamar kivonultak belőle az alapítók az ingatlan tulajdonosával való konfliktus miatt. Nemsokára rá új helyet nyitottak a magyar fővárosban, amely az alapítók által leszögezett értékrend szerint üzemel mai napig, a legtöbb este telt házzal.
Tibi atya kocsmája
Fotó: Humbák Művek Facebook oldala
– humorizált Tóth Máté.
A kocsma megnyitása előtt Tibi atyás pólókat értékesítettek, majd jött a saját bor ötlete, amely bár kezdetben nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, hamar kultikus ital lett országszerte. Azóta ráadásul már saját fesztivált is szerveztek Humbákfölde-fesztivál néven.
„Noha a Tibi atya az alkoholkultúrával indult, amikor már milliós nagyságrendhez közelített a közösségünk, fontosnak tartottuk, hogy a közéleti kérdésekben is megszólaljunk. A politika Magyarországon mindennel átitatott, viszont úgy látjuk, a közbeszéd rendkívül lesüllyedt, ebben a közegben szerettünk volna egy sajátos látásmódot hozzáadni a súlyos közéleti kérdésekhez.
– mondta Tóth Máté.
Tibi atya, avagy a részeges, sajátos humorral operáló pap népszerűsége ma is töretlen
Fotó: Tibi atya Facebook oldala
Rámutatott, egy blogot indítottak, amelyre a cikkeiket a tényekre alapozva, viszont saját vélemény hozzáadásával írják meg, az igény pedig nagy rá, hiszen
Tóth szerint az oldal alapítása óta eltelt hét év alatta a kapcsolati tőkéjüket is építették, ráadásul rengeteget tanultak az online közösségépítésről és marketingről, így számos tervük van a jövőre nézve a fiktív pappal és a mellette működő több Facebook és Intagram oldalukkal is. Zárásként úgy fogalmazott Tóth Máté, hogy
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
1 hozzászólás