Fotó: Pinti Attila
A koronavírus-járvány kitörése óta a sepsiszentgyörgyi kórházban csökkent a beteglétszám, viszont az ápoltak állapota sokkal súlyosabb, ennek következményeként jelentősen megnőtt a gyógyszer- és az oxigénfogyasztás, vont mérleget a szerdai sajtótájékoztatón András-Nagy Róbert igazgató.
2021. november 10., 20:412021. november 10., 20:41
2021. november 10., 21:022021. november 10., 21:02
A sepsiszentgyörgyi kórház a világjárvány előtti évben, 2019-ben 7,5 millió lejt költött gyógyszerekre, ez az összeg tavaly 9,5 millió lejre rúgott, míg idén csak az első kilenc hónapban 14,5 millió lejre vásároltak orvosságot.
A számok értelmezésekor azt is figyelembe kell venni, hogy kevesebb beteget kezelnek, egyrészt a járványügyi korlátozások miatt, másrészt mert a betegek ódzkodnak a kórháztól, és csak akkor kérnek segítséget, amikor már nagyon súlyos az állapotuk. Ilyenkor már sokkal több gyógyszerre van szükség, hogy segíthessenek. Miközben 2019 októberében 1927 beteget láttak el, ami kétszázzal több volt, mint az egészségbiztosító pénztárral leszerződött esetszám, idén októberben 60 százalékos kapacitással működött a kórház, 1119 pácienst kezeltek.
András-Nagy Róbert kifejtette,
Miközben 2019 októberében naponta átlag 257 köbméter oxigént használtak, tavaly már 690 köbmétert, és idén októberben napi átlag 1093-at. Két évvel ezelőtt októberben 46 ezer lejt költöttek antibiotikumra, tavaly októberben 80 ezer lejt, idén már 95 ezret. A véralvadásgátlót a koronavírus-fertőzöttek kezelési protokolljában kiegészítő gyógyszerként írják elő, ebből 2019 októberében 30 ezer lejre vásároltak, tavaly októberben 50 ezer lejre, idén pedig 56 ezer lejre.
Az igazgató elmondta,
András-Nagy Róbert ismételten felhívást fogalmazott meg, hogy mindenki időben forduljon orvoshoz, ne az internetről nézzenek gyógymódot vagy otthon kezeljék magukat, mert így bonyolultabbá válik a gyógyítás folyamata.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Több mint 704 tonna élelmiszer gyűlt össze április 4-e és 6-a között az országos élelmiszergyűjtő akció keretében, ebből 121.890 rászorulót segítettek, ami rekordnak számít az akció történetében.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Agerpres megkeresésére Alina Șerban, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) munkatársa.
Több mint ezer liter, feltehetően hamisított mosószert foglaltak le a rendőrök Székelyvarságon házkutatások, Máréfalván közúti ellenőrzés során – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
6,5 millió lejes támogatás érkezett a gyergyószentmiklósi közműfejlesztésre a kormánytól. Ennek köszönhetően folytatódhatnak a csatornázási munkálatok, ugyanakkor a Gyilkos-tó út helyreállítása is megtörténik.
A Laszlo-Constr Kft. megkezdte a Riverside Retail Park kereskedelmi központ kivitelezését Székelyudvarhely legdinamikusabban fejlődő övezetében.
A tánc ismét birtokba veszi Csíkszeredát: április végén újra megrendezik a tánc világnapja alkalmából szervezett rendezvénysorozatot, amely az évek során nemcsak hagyománnyá vált, de a város egyik legszínesebb kulturális eseményévé nőtte ki magát.
szóljon hozzá!