
Nem a gazdáktól kell sajnálni az egylejes kilónkénti búzaárat – véli a kenyérár-emelkedés kapcsán a mezőgazdasági igazgatóság vezetője. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Noha országszerte az európai uniós csatlakozás óta mért legnagyobb termésátlagot jegyzik idén a búza esetében, Hargita megyében gyengébb, csak a sokéves átlagnak megfelelő termést hoztak az őszi vetések. A búza nagybani termelői ára ugyan nőtt tavalyhoz képest, de nem kell sajnálni a keményen dolgozó gazdáktól az egy lejes kilónkénti árat, mert nem ez az elsődleges oka a kenyérár emelkedésének – mondja Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.
2021. augusztus 23., 08:562021. augusztus 23., 08:56
2021. augusztus 23., 10:142021. augusztus 23., 10:14
Több mint 11,33 millió tonna búza termett idén Romániában, ami az ország uniós csatlakozása óta eltelt időszak legjobb termésének számít, ugyanakkor rekordtermést jegyeztek az árpa esetében is, és több más gabonaféle is jó termést hozott idén – közölte múlt héten a mezőgazdasági minisztérium. A szaktárca adatai szerint a búza termésátlaga meghaladja a 5300 kilogrammot hektáronként, az árpáé pedig majdnem 5600 kilogramm.
Hargita megyében az országos átlagnál alacsonyabb az őszi vetések termésátlaga, de megfelel a sokéves középértéknek.
– mondta el Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. Az őszi vetéseknek nagyjából a kétharmada van betakarítva a megyében, közelít a tízezer hektárhoz a learatott földek összterülete. Ezeken átlagban 3500 kilogrammnyi búza termett hektáronként, az árpa, illetve a tritikálé esetében pedig 3400 kilogrammos a hektáronkénti átlagtermés. Ez már nem fog nőni a betakarítás végére, csak csökkenni tud, ugyanis
– magyarázta a mezőgazdasági igazgatóság vezetője. A probléma az Hargita megyében – folytatta –, hogy július derekától mostanig mintegy százliteres négyzetméterenkénti csapadékmennyiség-kiesést mértek, ami ugyan az őszi vetések termését már nem befolyásolta, a burgonya esetében viszont lehet, hogy terméskiesést fog okozni.
Az árakat illetően Romfeld Zsolt elmondta,
A termékértékesítési szempontokat figyelembe véve lehetne ugyan nagyobb, de ez már egy jó árnak tekinthető – fűzte hozzá.
Valóban visszás, hogy miközben rekordtermést jegyeztek az országban, nő a kenyér ára – mondta felvetésünkre Romfeld Zsolt –, de ennek elsősorban az az oka, hogy a kenyériparban drágultak az inputok, azaz
„Viszont a búza ehhez képest nem drágult sokat. Egy kiló búzából, amiből az őrölés és a korpa kivétele után 0,8 kiló liszt lesz, elkészül egy kiló kenyér. Tehát a kenyérárdrágulás nem a búza drágulását tükrözi” – magyarázta a szakember. Az pedig egy természetes folyamat, hogy valamelyest drágult a búza, hiszen a gazdák költségei – a műtrágya, a villanyáram és az üzemanyag ára – is nőttek.
A kemény munka gyümölcsét jellemzően a termelő helyett a kereskedő aratja le. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A gazdáknak nagy befektetésekre van szükségük ahhoz, hogy elkezdhessék a mezőgazdasági évet, és ezek a kiadások csak jóval a termés betakarítása után térülnek meg, ugyanis a kereskedők, közvetítők is későn fizetnek nekik. Az is egy állandó hátrányt és komoly problémát jelent, hogy
„A termésnek nem növekedik olyan iramban az eladási ára, mint ahogyan a termés előállításához szükséges tényezők ára emelkedik. A befektetés sokszor egy éven át folyik, viszont
– mutatott rá a visszásságokra Romfeld Zsolt, aki szerint nem a gazdáktól kell sajnálni az egy lejes kilónkénti búzaárat.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.
Nem nehéz elrontani egy regény nagyvászonra adaptálását, Andy Weir zseniális sci-fijével viszont nem ez történt. A meglehetősen könyvhű filmváltozat 2026 eddigi legjobb blockbustere lett. Kritika.
Vasárnaptól Románia áttér a nyári időszámításra, hajnali 3 órakor 4 órára kell átállítani az óramutatókat. Ez nem befolyásolja a vasúti menetrendet.
Március 29-én vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: az órákat hivatalosan hajnali háromkor négy órára állítják át, így március utolsó vasárnapja a maga 23 órájával az év legrövidebb napja lesz.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 16 megye folyóvizeire, köztük Hargita és Kovászna megyeiekre is.
Folytatódik az üzemanyagárak emelkedése: szombaton újabb 15 banival drágult a gázolaj, így literenkénti ára már minden székelyföldi töltőállomáson meghaladja a 10 lejt, míg a prémium gázolaj ára már csak pár banira van a 11 lejes lélektani határtól.
Március 28-tól, szombattól adhatják le levélszavazatukat a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az április 12-i országgyűlési választásra – hívja fel a figyelmet Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
Lefoglalták a hatóságok a belügyminisztériumi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) több munkatársának mobiltelefonját.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték a januárban a Temes megyei Csene községben megölt 15 éves fiú nagyapját, aki a gyanú szerint arcon ütötte a gyilkosság egyik vádlottjának anyját.
Nem mindenki tudja, hogy az ökölvívó Papp László rugonfalvi gyökerekkel bírt, ahol ünnepséget terveznek születése századik évfordulója apropóján. Erről meg a sepsiszentgyörgyi kosárlabda őskoráról is beszélgettünk Oláh István egri fertálymesterrel.
szóljon hozzá!