
Idén már négyszer végeztek szívtranszplantációt Marosvásárhelyen
Fotó: Haáz Vince
Tíz órás beavatkozás során „kapta meg” Marosvásárhelyen egy 38 éves Arad megyei, súlyos szívelégtelenséggel küzdő beteg egy 43 éves agyhalott személy szívét Kolozsvárról a hétvégén.
2018. október 16., 16:522018. október 16., 16:52
A marosvásárhelyi szívsebészeti klinikán idén negyedik alkalommal végeztek szívátültetést – ez a szám jó eredménynek számít statisztikailag. Viszont abból a szempontból, hogy országosan is ez volt a negyedik ilyen beavatkozás, elégtelen – fogalmazott a műtétet koordináló Horaţiu Suciu szívsebész.
A szívet a kolozsvári idegsebészeti klinikáról légi úton, a rohammentő-szolgálat (SMURD) helikopterével szállították Marosvásárhelyre, ahol a műtétet végezték.
közülük csupán egy teljesített vasárnapi ügyeletet, a többieket pihenőnapjukon hívták be. Ahogy az orvos az Agerpres hírügynökségnek beszámolt róla, tíz órát tartott a beavatkozás, a csapat jól dolgozott. Az viszont nehezítette a beteg állapotát, hogy három évvel ezelőtt egy másik romániai sebészeten már végeztek rajta nyílt mellkasi szívműtétet.
– hangsúlyozta az orvos, hozzátéve, hogy ez esetben is hosszabb volt a beavatkozás folyamata, nehezebb volt a műtét. A beteg állapota a szívátültetést követően stabil és remélhetőleg ez így is marad – mondta az orvos, bár az ilyen beavatkozások után, az úgynevezett nulladik napon bármi megtörténhet.
– mondta Horatiu Suciu, a szívsebészet vezetője. Az országban viszont ennél sokkal nagyobb azoknak a száma, akiken ez a fajta beavatkozás segíthet. Tény azonban az is, hogy sok beteget nem diagnosztizálnak időben, nem kezelnek megfelelően. Ugyanakkor a szervadományozás is visszaesett, egyfajta érdektelenség tapasztalható e téren – hívta fel a figyelmet a klinika vezetője.
A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.
Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.
Nicușor Dan államfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön aláírták a két állam közötti stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot a Cotroceni-palotában.
Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy a kormány 2026 végéig hosszabbítsa meg a gázolaj árának kompenzálását a közúti fuvarozók számára. A tervezet szerint 2026. április 1. és december 31. között literenként 85 banis támogatást kapnának a fuvarozók.
Stabilitási prémium a fiataloknak, támogatás a munkáltatóknak és több online szolgáltatás – több ponton is változott a munkanélküli-biztosítási rendszer.
Nicușor Dan államfő csütörtökön fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.
Lehűlés és csapadék érkezik március második felére, felváltva az eddigi igazán száraz és szokatlanul meleg időszakot – jelzik előre a meteorológusok.
Egyes töltőállomásoknál 9 banival drágult csütörtökön a standard benzin, elérve a 8 lej 40 banis literenkénti árat. De ezúttal nem önmagában a drágulás a meglepő, azt ugyanis megszokhattuk már.
A Székelyföldről utazók által leggyakrabban használt repülőterek egy részén már enyhítették a kézipoggyászban szállítható folyadékokra vonatkozó szabályokat: bizonyos feltételek mellett akár kétliteres kiszerelésben is vihető folyadék a fedélzetre.
szóljon hozzá!