Fotó: Tuchiluș Alex
Néhány évet ugyan késik, mégis lesz Petőfi-szobra Sepsiszentgyörgynek. Az alkotás ötlete több mint három éve vetődött fel, ám a kiválasztott pályamű nem nyerte el a helyiek tetszését. Az újragondolt munkát nyáron lepleznék le.
2025. március 11., 12:252025. március 11., 12:25
A Hármas Alapítvány indítványára Sepsiszentgyörgy önkormányzata még 2022-ben hirdetett pályázatot a Petőfi-szobor megalkotására annak apropóján, hogy 2022-ben és 2023-ban Petőfi Sándor költő születésének 200. évfordulóját ünnepelte a világ magyarsága.
Úgy tűnik, legalább egy évvel eltolódik a Hármas Alapítvány és a helyi önkormányzat által szorgalmazott Petőfi-szobor felállítása Sepsiszentgyörgyön.
A hat pályamunka közül a zsűri által kiválasztott mű, Gergely Zoltán kolozsvári szobrászművész alkotásának makettjét a városlakóknak is bemutatták, ám
Ekkor sokan azt nehezményezték, hogy a szakmai zsűri ítéletét feláldozták az utca nyomására, így született a középutas megoldás: Gergely Zoltánt felkérték, a megrendelőéhez közelítő koncepció szerint módosítsa az alkotást (legyen arányos testfelépítésű, kigombolt gallért viselő, egész alakos szobor), és ez meg is történt.
Az eredeti, sokat vitatott, túl soványnak ítélt szoborterv
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Az alapkoncepció nem változott, nem a kardot viselő, harcoló, hanem a kultúrát ajánló költőt állítják a lakosság elé, „mert a kultúra erősebb a kardnál”. Az avató tervezett időpontja 2025. július 29.
Fotó: Tuchiluș Alex
A helyi önkormányzat elé terjesztett dokumentáció szerint az 1500 négyzetméteres területet a Zefír utca felé teraszosítva alakítják ki, több kavicsos, köves sétány is a része lesz, illetve többféle díszcserje és 30 fa ültetésével, valamint a pihenésre alkalmas padokkal próbálják a nagy költő emlékéhez méltóvá alakítani a zöld szigetet.
A térrendezés és a szoborállítás költsége 2,3 millió lej.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!