
A leendő Petőfi-tér, ahová az önkormányzat felállítja a szobrot
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Úgy tűnik, legalább egy évvel eltolódik a Hármas Alapítvány és a helyi önkormányzat által szorgalmazott Petőfi-szobor felállítása Sepsiszentgyörgyön.
2023. augusztus 16., 13:002023. augusztus 16., 13:00
2023. augusztus 16., 13:082023. augusztus 16., 13:08
Kezdeményezői, a Hármas Alapítvány alapítói eredetileg a nemzeti költőnk születésének 200. évfordulója alkalmából meghirdetett Petőfi-emlékévben szerették volna felállíttatni a szobrot, pontosabban július 29-én, hiszen 1849-ben e napon írta Petőfi azt a levelet Szendrey Júliának, melyben Sepsiszentgyörgyhöz való ragaszkodását is megfogalmazza:
Miután a város felkarolta a kezdeményezést, szinte teljes egészében felvállalva a szoborállítás költségeit, 2022 augusztusában pályázatot írt ki a szoborra.
Ez még nagyobb port kavart, hiszen ezzel semmisnek tekintette a szakmai zsűri ítéletét. Végül középutas megoldásként
Antal Árpád akkor így fogalmazott, „meg kell találnunk azt a szűk keresztmetszetet, amit a szakma is elfogad és az embereknek is tetszik”.
Több hónapos csend után, „végre” múlt hónap végén a helyi tanács napirendjére került a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a Hármas Alapítvány közötti társulási szerződés jóváhagyása, amely alapvető feltétele annak, hogy a Petőfi-szobor elkészüljön és helyére kerüljön.
Gergely Zoltán szobrász nyertes szoborterve
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Váry O. Péter újságíró, a Hármas Alapítvány alapító tagja szerint most a Gergely Zoltánnal való szerződéskötés a következő lépés, a szobrász ekkor fogja bemutatni azt a makettet, amelyet a megrendelők, illetve a szakmai zsűri igényeit figyelembe véve alakított ki:
Azt is kérték az alkotótól, hogy Petőfi alakja legyen arányos testfelépítésű, gallérja legyen kigombolva, hiszen Petőfi mindig így viselte, zubbonyán legalább utalásként legyen magyaros zsinórozás – árult el további részleteket Váry O. Péter, aki ragaszkodna ahhoz, hogy az alkotást július 29-én, az említett levél keltezésének napján avassák fel, így ez az esemény nagy valószínűséggel a 2024-es naptárba jegyzendő.
Az egészalakos Petőfi-szobor Szentgyörgyön az 1918. December 1. és a Zefír utca kereszteződésében levő kis térre kerül majd, a tömbházak között levő parkosított területre, amely a tervek szerint majd a költőről neveznek el.
A Zetelaka községhez tartozó Sikaszóban kedd délben és délután is láttak medvét. Este újabb településeken is feltűnt a nagyvad.
Gyulán román barátjával harangozott a görög-keleti templomban, Japánban asztalosinas volt, rácsodálkozott Mongóliára, születése óta hajtja a kíváncsiság. Az irodalmi Nobel-díjas Krasznahorkai László Marosvásárhelyen mesélt. Vastapssal köszönték.
Négy év szünet után ismét egy flashmobbal jelentkezett a sepsiszentgyörgyi Kék Hold táncklub, amelyről a beavatottak már tudják, hogy tagjait az eső sem tudja elriasztani. Kedd délután park felső sétányán 50 pár táncolt az esőben.
A német Rheinmetall hadiipari vállalat kedden bejelentette, hogy 5,7 milliárd euró értékű szerződéseket írt alá a román hadsereggel, amit a cég „az elmúlt időszak legnagyobb nemzetközi szerződéscsomagjának” nevezett.
Elkezdődött a beiratkozás a 2026-os nyári érettségi vizsgaidőszakra, a végzősöknek pedig június 4-én véget ér a tanév. A szóbeli vizsgák jövő héten, az írásbeli megmérettetések pedig június 29-én kezdődnek.
Kelemen Hunor szerint Eugen Tomac esetleges miniszterelnökké jelölése „még vészmegoldásnak sem” tekinthető.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakciói nem fognak bizalmat szavazni egy olyan kormánynak, amelyben a párt nem vesz részt – jelentette ki kedden Ștefăniță Avrămescu képviselő.
Vélhetően június második felében nyitják meg a forgalom előtt a Transzfogarasi utat a Szeben megyei Bilea-tó és az Argeș megyei Piscul Negru között – jelentette be kedden a brassói regionális útigazgatóság szóvivője.
A miniszterelnök kijelölésének és egy biztos parlamenti támogatást élvező stabil kormány megalakításának késlekedése az ország politikai, gazdasági, társadalmi és biztonsági helyzetének gyors ütemű romlásához vezet – jelentette ki Traian Băsescu.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátusi frakcióvezetője, Daniel Fenechiu kedden kijelentette, hogy véleménye szerint pártja nem fogja támogatni Eugen Tomac miniszterelnökké jelölését.
szóljon hozzá!