
Fotó: Nagy D. István
Az iskolatáska programnak az előkészítő osztályokban való elindításáról, a megyei sürgősségi kórház második kijárata kialakításáról, az elektronikus gazdalajstrom beindításához szükséges pályázatról is döntött a háromszéki önkormányzat csütörtökön.
2013. május 16., 21:062013. május 16., 21:06
A kivétel nélkül egyhangúlag jóváhagyott tervezetek közül némi vitát váltott ki az előkészítő osztályok diákjai számára indítandó iskolatáska program. Amint azt Henning László alelnök kifejtette, a megyei önkormányzat vezetősége úgy döntött, már most nekifog a program gyakorlatba ültetésének, annak ellenére, hogy az csak a következő tanévet kezdő hatéves gyerekeket érinti, és a testületi döntést követően már a jövő hónap folyamán megvásárolják a táskákat, illetve a szükséges tanszereket, és ezek augusztus elsejéig el is jutnak a jövendőbeli diákokhoz. A program szabályzata értelmében a program költségeit a megyei önkormányzat állja, illetve a táskákra és tanszerekre a megyét jellemző szimbólumrendszer kerül majd fel. A tervezettel kapcsolatos vita annak nyomán alakult ki, hogy Kulcsár Terza József, az MPP-frakció vezetője felvetette, hogy nem csak a következő előkészítő osztály diákjai kellene részesüljenek ebben a támogatásban, hanem a mostani tanévet végzettek is. Szerinte a döntéshozók tartoznak ennyivel a diákoknak, akik kísérleti nyulak voltak, a „nulladik” év beindítása kapcsán. Keresztély Irma RMDSZ-es tanácstag, háromszéki főtanfelügyelő kikérte magának a kísérleti nyúl megnevezést, mivel szerinte az előkészítő tagozatok elindítása egy elkésett intézkedés volt, amelyet már jóval hamarabb be kellett volna vezetni, hiszen egy működő európai modellről van szó, ami a visszajelzések alapján Romániában is bevált. A főtanfelügyelő hozzátette, nincs értelme visszamenőleg kiterjeszteni, mivel a mostani előkészítősök a következő tanévben mint elsőosztályosok már részesei az országos első iskolatáska programnak.
Szintén csütörtökön hozta meg a megyei testület azt a két döntést, amely előkészíti a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház második kijáratának kialakítását. Ehhez mások mellett egy telekcserére is szükség van. A tervek szerint az új, a Kórház utcára nyíló, az intézmény egykori első kapuja közelében létrehozandó kijárat révén a mentőállomás járművei időt tudnak spórolni, és ezáltal a beavatkozás is hatékonyabbá válik. Henning László alelnök elmondta, a kijárat kialakításával párhuzamosan az udvari úthálózatot is rendbe teszik.
A fentieken kívül a Kovászna Megyei Szociális és Gyermekjogvédelmi Vezérigazgatóság, Kézdivásárhelyen található elhelyező központja udvarának korszerűsítéséről is döntött a megyei testület. Tamás Sándor elnök szerint a területen harminc éve nem történt semmilyen felújítás, változtatás, ezért is időszerű, illetve október 12-én lesz 140 éve, hogy Báró Szentkereszty Stefánia jóvoltából létrejött Háromszék vármegye első leányárvaháza a jelzett helyen. Az eseményre az alapító szobrának leleplezésével emlékeznek, ez is indokolja az udvar korszerűsítését. A vezérigazgatóság amúgy két pályázatot is elnyert a munkaügyi minisztériumnál, amelyek a kézdivásárhelyi és a sepsiszentgyörgyi elhelyezőközpontok felújítását célozzák. Mindkét projekt értéke meghaladja az 500 ezer lejt.
Végül a testület tagjai jóváhagyták, hogy az önkormányzat uniós támogatásért folyamodjon az elektronikus gazdalajstrom létrehozása érdekében. Az Ágazati Operatív Program keretében benyújtandó pályázat összértéke 6,4 millió lej, a támogatási kérelmet a megyei önkormányzat nyújtja be, és társultak a négy város, valamint azok a községek, ahol nagy számú mezőgazdasági terület, erdővel , valamint legelőt tartanak nyílván az önkormányzatok. Henning László elmondása szerint a többi önkormányzat is lassanként csatlakozik majd a rendszerhez. Kovászna Megye Tanácsa egyébként átvállalja a községekre eső önrészt, a városok pedig maguk kell hozzájáruljanak. A projekt önrésze két százalék, a kifutási idő pedig egy év.
A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.
Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.
Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.
Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.
Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.
Megkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca régóta várt felújítása. A munkálatok miatt ideiglenesen módosult a közlekedési rend: egyes szakaszokon egyirányúsították a forgalmat, több utcában pedig korlátozták a kanyarodási lehetőségeket.
Kilőttek egy medvét Sepsiszentgyörgyön a Farm utcában vasárnap este, egy másik kószáló nagyvadnak pedig csapdát helyeztek ki az Oltmező utcában.
Az ott lakók, illetve a rajta naponta közlekedők több mint hat éve várnak rá, azóta hol por, hol sár keseríti az életüket. Kézdivásárhelyen június 22-én, hétfőn elkezdik a város egyik bejáratának számító Kanta utca felújítását.
Harmincadik alkalommal rendezték meg a Széchenyi-bált szombaton az árkosi Szentkereszty-kastélyban. A Mikes Kelemen Elméleti Líceum hagyományos tanévzáró eseményén ezúttal is bálkirálynőt és bálbánt választottak.
Fordulóponthoz érkezett a sepsiszentgyörgyi színház története. Lassan véget ér az idei színházi évad, ezzel együtt pedig a jelenlegi épülettől is elbúcsúzik a társulat. Június 29-én rendhagyó eseményt szerveznek Viszlát, színházépület! címmel.
szóljon hozzá!