Fotó: Nagy D. István
Az iskolatáska programnak az előkészítő osztályokban való elindításáról, a megyei sürgősségi kórház második kijárata kialakításáról, az elektronikus gazdalajstrom beindításához szükséges pályázatról is döntött a háromszéki önkormányzat csütörtökön.
2013. május 16., 21:062013. május 16., 21:06
A kivétel nélkül egyhangúlag jóváhagyott tervezetek közül némi vitát váltott ki az előkészítő osztályok diákjai számára indítandó iskolatáska program. Amint azt Henning László alelnök kifejtette, a megyei önkormányzat vezetősége úgy döntött, már most nekifog a program gyakorlatba ültetésének, annak ellenére, hogy az csak a következő tanévet kezdő hatéves gyerekeket érinti, és a testületi döntést követően már a jövő hónap folyamán megvásárolják a táskákat, illetve a szükséges tanszereket, és ezek augusztus elsejéig el is jutnak a jövendőbeli diákokhoz. A program szabályzata értelmében a program költségeit a megyei önkormányzat állja, illetve a táskákra és tanszerekre a megyét jellemző szimbólumrendszer kerül majd fel. A tervezettel kapcsolatos vita annak nyomán alakult ki, hogy Kulcsár Terza József, az MPP-frakció vezetője felvetette, hogy nem csak a következő előkészítő osztály diákjai kellene részesüljenek ebben a támogatásban, hanem a mostani tanévet végzettek is. Szerinte a döntéshozók tartoznak ennyivel a diákoknak, akik kísérleti nyulak voltak, a „nulladik” év beindítása kapcsán. Keresztély Irma RMDSZ-es tanácstag, háromszéki főtanfelügyelő kikérte magának a kísérleti nyúl megnevezést, mivel szerinte az előkészítő tagozatok elindítása egy elkésett intézkedés volt, amelyet már jóval hamarabb be kellett volna vezetni, hiszen egy működő európai modellről van szó, ami a visszajelzések alapján Romániában is bevált. A főtanfelügyelő hozzátette, nincs értelme visszamenőleg kiterjeszteni, mivel a mostani előkészítősök a következő tanévben mint elsőosztályosok már részesei az országos első iskolatáska programnak.
Szintén csütörtökön hozta meg a megyei testület azt a két döntést, amely előkészíti a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház második kijáratának kialakítását. Ehhez mások mellett egy telekcserére is szükség van. A tervek szerint az új, a Kórház utcára nyíló, az intézmény egykori első kapuja közelében létrehozandó kijárat révén a mentőállomás járművei időt tudnak spórolni, és ezáltal a beavatkozás is hatékonyabbá válik. Henning László alelnök elmondta, a kijárat kialakításával párhuzamosan az udvari úthálózatot is rendbe teszik.
A fentieken kívül a Kovászna Megyei Szociális és Gyermekjogvédelmi Vezérigazgatóság, Kézdivásárhelyen található elhelyező központja udvarának korszerűsítéséről is döntött a megyei testület. Tamás Sándor elnök szerint a területen harminc éve nem történt semmilyen felújítás, változtatás, ezért is időszerű, illetve október 12-én lesz 140 éve, hogy Báró Szentkereszty Stefánia jóvoltából létrejött Háromszék vármegye első leányárvaháza a jelzett helyen. Az eseményre az alapító szobrának leleplezésével emlékeznek, ez is indokolja az udvar korszerűsítését. A vezérigazgatóság amúgy két pályázatot is elnyert a munkaügyi minisztériumnál, amelyek a kézdivásárhelyi és a sepsiszentgyörgyi elhelyezőközpontok felújítását célozzák. Mindkét projekt értéke meghaladja az 500 ezer lejt.
Végül a testület tagjai jóváhagyták, hogy az önkormányzat uniós támogatásért folyamodjon az elektronikus gazdalajstrom létrehozása érdekében. Az Ágazati Operatív Program keretében benyújtandó pályázat összértéke 6,4 millió lej, a támogatási kérelmet a megyei önkormányzat nyújtja be, és társultak a négy város, valamint azok a községek, ahol nagy számú mezőgazdasági terület, erdővel , valamint legelőt tartanak nyílván az önkormányzatok. Henning László elmondása szerint a többi önkormányzat is lassanként csatlakozik majd a rendszerhez. Kovászna Megye Tanácsa egyébként átvállalja a községekre eső önrészt, a városok pedig maguk kell hozzájáruljanak. A projekt önrésze két százalék, a kifutási idő pedig egy év.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
szóljon hozzá!