Szépmezőn gyönyörűen virágzik a pityóka – s ebben kétségtelenül az öntözés is meghatározó
Fotó: Tuchiluș Alex
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
2025. július 03., 18:432025. július 03., 18:43
A felszíni vizekből mobil öntözőrendszerekkel történő locsolás már tíz éve működik Háromszéken, leginkább a sepsiszentgyörgyi Szépmezőn, Kézdivásárhely környékén, illetve a Feketeügy mentén – tudtuk meg Könczei Csaba képviselőtől, gazdasági szakembertől.
Most meg kell újítani az erre vonatkozó engedélyeket, és mivel időközben megváltoztak az idevágó jogszabályok, a gazdák pedig egyre nagyobb számban igénylik az öntözési lehetőséget, a Kovászna megyei önkormányzat az AgroSic egyesületen keresztül készül segíteni.
Az egyesület kijárja az öntözéshez szükséges jóváhagyásokat, és elvégezteti a szükséges tanulmányokat, amelyeket a gazdák külön-külön úgysem tudnak megcsináltatni.
Fotó: Tuchiluș Alex
Ezeknek a lépéseknek a végeredménye az lesz, hogy a megyében legalább kétszázan tudják majd pontosan, honnan és milyen időintervallumokban, milyen szivattyúkapacitással használhatják a felszíni vizeket locsolásra, anélkül, hogy a környezet károsodna.
Korábban éppen az önkényes és törvénytelen megoldások, a rendszertelenség, valamint az egyes vízfolyások túlterhelése (azaz túl sok víz elvonása) jelenthetett környezeti veszélyt. Ennek elkerülésére most, amikor nem negyven, hanem kétszáz gazda fog öntözni, fokozottan kell figyelni.
– közölte Könczei Csaba. Hozzátette, a gazdák a megye minden régiójából, minden fórumon és formában jelezték neki, hogy lépni kell, mert egyre nehezebb gazdálkodni.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
„Választási maraton után vagyunk, ami az elmúlt másfél évben kifárasztotta a társadalmat” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A kormány és benne az RMDSZ deficitcsökkentést célzó terveire is kitért.
Egy mikrobusz és egy motorbicikli ütközött össze hétfőn késő délután Kökös közelében, teljesen lezárták a 12-es országút érintett szakaszát – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Miután korrupciós váddal akarták kivonni a politikai életből, Markó Attila jogász, kisebbségi államtitkár 2014-ben a pár négyzetméteres cella helyett a 93 ezer négyzetkilométeres anyaországot választotta fogsága helyszínéül –101 hónapig.
„Az élet értelmét nem lehet készen kapni. Azt meg kell teremteni: munkával, hűséggel, szeretettel.” Dr. Mucsi Mihály, Kézdivásárhely legújabb Pro Urbe díjasa pontosan ezt tette – hangzott el péntek délután a Vigadó dísztermében.
Kézműves vásárral, tartalmas előadásokkal, ifjúsági térrel, gyermekprogramokkal, helyi ízekkel, emlékezetes koncertekkel várja a városlakókat és az idelátogatókat Kézdivásárhely legnagyobb közösségi eseménye, a Sokadalom. Óriáskerék viszont nem lesz.
szóljon hozzá!