
Fotó: Bíró Blanka
Felhívásban fordulnak a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom sepsiszentgyörgyi tagjai a megyeszékhelyi lakosokhoz, hogy a december elsejére tervezett felvonulás útvonalán – amelyen az Új Jobboldal is képviselteti magát – tűzzék ki ablakukba a székely zászlót.
2015. november 30., 16:282015. november 30., 16:28
2015. november 30., 16:292015. november 30., 16:29
„Felkérjük azokat, akik Sepsiszentgyörgyön a december elsejei felvonulás útvonalán élnek – a Lábas Háztól a Mihály Vitéz szoborig, a Sugás Áruház érintésével –, hogy kedden tűzzék ki az ablakukba a székely zászlót” – áll a HVIM felhívásában. Az esemény gyülekezője 9 órától kezdődik a belvárosi ortodox templom udvarától.
„Mint köztudott, ismét városunkba jön provokálni a magyar gyűlölő Új Jobboldal (Noua Dreapta), szeretnénk megmutatni nekik civilizált módon, hogy itt nem látjuk őket szívesen” – magyarázta Salamon Attila, a HVIM tagja, a kezdeményezés ötletgazdája. „Azért van szükség a székely lobogók kifüggesztésére, mert az Új Jobboldal részéről már megszokott, hogy minden évben több városból érkező, nacionalista felvonulókat toboroz Sepsiszentgyörgyre, akik a „Székelyföld nem létezik!” szöveget skandálják december elsején. Ha civilizáltan viselkedünk velük, sokat látják szimbólumainkat, talán rájönnek, és nem ordítják a képünkbe, hogy nem létezünk” – mondta az ötletgazda.
Hangsúlyozták, szervezetük az elmúlt évhez hasonlóan, idén sem tervez ellentüntetést, csendben követik a román felvonulókat, videóra veszik, azt pedig a nyilvánosságra hozzák. Mint ismeretes, az elmúlt évben épp a videót bizonyítékként felhasználva fordult beadvánnyal a Kovászna Megyei Kormányhivatalhoz egy sepsiszentgyörgyi újságíró, aki az akkori Marius Popica kormánybiztos figyelmébe ajánlotta az Alkotmány és a Büntető Törvénykönyv vonatkozó cikkelyeit is. A prefektus akkor a rendőrségre továbbította a panaszt, ám végül nem indult eljárás az Új Jobboldal ellen. A szélsőséges elveket követő Új Jobboldal sepsiszentgyörgyi látogatásával kapcsolatban korábban Mădălin Guruianu, a Nemzeti Liberális Párt megyeszékhelyi elnöke is felháborodását fejezte ki.
A tervezett felvonulással kapcsolatosan Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere is reagált néhány nappal ezelőtt. „A hatályos törvénykezésnek megfelelően olyan feltételek mellett adtuk ki az engedélyt, hogy amennyiben a felvonulás ideje alatt rendbontás történik, a szervezőknek azonnal meg kell szakítaniuk a rendezvényt, amíg a rendbontókat eltávolítják” – fejtette ki, majd hangsúlyozta: az állami szervektől azt kérték, hatósági szigorral lépjenek fel a rendbontókkal, a társadalmi békét veszélyeztetőkkel szemben.
Három az Isten igaza, gondolta az illyefalvi önkormányzat, és február 14-én háromszor is eltemette a farsangot, hogy biztos legyen a dolog: Sepsiszentkirályon kezdte, Illyefalván folytatta és Aldobolyban fejezte be.
Harmadízben is tüntetésre hívta a sepsiszentgyörgyieket Fazakas Péter, az adóterhek elleni tiltakozások szervezője, miután az Antal Árpád polgármester által három héttel korábban megígért adócsökkentések nem történtek meg.
Kétszámjegyű visszaesést könyvelhetett el a belföldi turizmus Háromszéken. Míg a külföldi utazások iránti kedv töretlen, a helyi szolgáltatók égető szükségét érzik az új attrakcióknak és egy egységes kártyarendszernek, amely helyben tartaná a látogatókat.
Házkutatással indult a kedd reggel egy 29 éves, Bákó megyei férfi számára, akit online autóalkatrész-értékesítés ürügyén elkövetett csalással gyanúsítanak. A rendőrök a lakásán jelentek meg, majd az akciót követően 24 órára őrizetbe vették.
Nem szabad félni a jogainkért való kiállástól – üzenték a Magyar Polgári Erő vezetői szerdai sajtótájékoztatójukon. A politikusok az adóterhek miatti székelyföldi tüntetések mellett a sportvilágban tapasztalható magyarellenességre is reagáltak.
Vetített képes előadásra várják a közönséget csütörtökön 18 órára a kézdivásárhelyi céhtörténeti múzeum kiállítótermébe. Vargha Mihály főigazgató a Székely Nemzeti Múzeum 150 éves történelmét eleveníti fel.
Mi a teendőnk, ha gazdátlanul kószáló lóval vagy szamárral találkozunk a város területén? A kérdés nem a valóságtól elrugaszkodott, hiszen ebben a fura jelenségben már többször volt részük a sepsiszentgyörgyieknek. Kézdivásárhelyen kevésbé.
Meghatározatlan ideig szünetel a közvilágítás Barót jelentős részén, valamint Felsőrákoson, Köpecen és Miklósváron. A polgármester szerint a városnak évek óta problémái vannak az áramszolgáltatóval a villanyórák leolvasása és a számlázás miatt.
Szokatlan jelenetet rögzített telefonjával egy kézdivásárhelyi lakó: a videón a két róka sétál és nézelődik egy lakóház tetején, a városközponttól nem messze. Az állatok láttán a többség jót derül, de vannak, akiket inkább aggaszt a bátorságuk.
Henning 65 – Fába vésve címmel retrospektív kiállítás nyílik február 11-én, szerdán este hat órától a kovásznai Kádár László Képtárban, ahol a brassói képzőművész több évtizedes alkotói pályájának meghatározó munkáival találkozhat a közönség.
szóljon hozzá!