
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) azt a törvénytervezetét, amely szerint az egyesületeknek, alapítványoknak és szövetségeknek évente nyilatkozniuk kell a finanszírozási forrásaikról az Országos Adóhatóságnak.
2026. május 18., 20:202026. május 18., 20:20
A jogszabálytervezetet 76 támogató és 32 ellenszavazattal, 4 tartózkodás mellett fogadták el.
A tervezet szerint ezeknek a civil szervezeteknek
évente nyilatkozniuk kell valamennyi előző évi bevételükről és finanszírozási forrásukról,
az 5000 lejnél nagyobb összeget adományozó magánszemélyek és jogi személyek azonosító adatainak feltüntetésével.
A bevallást az éves pénzügyi kimutatásokkal együtt kell benyújtani az adóhatósághoz, amit az intézmény külön rovatban tesz közzé a honlapján.
A tervezet heves vitát váltott ki a felsőházban. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátora, Simona Spătaru szerint a jogszabályjavaslatnak nincs köze az átláthatósághoz,
„Ezeket az adatokat nyilvánosságra hozzák az ANAF honlapján. (...)
– tette fel a kérdést a politikust.
Cristian Niculescu-Țâgârlaș liberális szenátor azzal indokolta a PNL ellenszavazatát, hogy a civil szervezeteket magánjogi szereplőként kell kezelni, finanszírozásuk magánjellegét pedig meg kell védeni.
Az RMDSZ nevében felszólaló Tasnádi István szenátor kijelentette, hogy az újabb nyilatkozati kötelezettség bevezetése növelné a bürokráciát, olyan körülmények között, hogy
„A transzparencia nem azt jelenti, hogy minden állampolgárnak tudnia kell, ki, mikor, hol és mennyit [adományoz]. A civil szervezetek átláthatóság ma is biztosított. (...) Véleményünk szerint ez a javaslat (..) felesleges” – mondta az RMDSZ szenátora.
Az AUR szenátusi frakcióvezetője, Petrișor Peiu érvelése szerint közérdeklődésre tarthat számot az, hogy kik finanszírozzál például a romániai vízerőmű- vagy lignitbánya-beruházások leállítását célzó.
A tervezetet döntő házként a képviselőház vitatja meg.
Maros megye területén narancssárga kódjelzésű riasztást adtak ki záporokra, zivatarokra vonatkozóan, helyenként jégesőre is számítani lehet.
Az önkéntes tűzoltók körzeti és a megyei versenyén is elsők lettek a szentegyházi önkéntes tűzoltók – adta hírül az alakulat és a városvezetés.
Az erdő az élet egyik legfontosabb egyensúlyteremtő erejeként tisztítja a levegőt, otthont ad számtalan élőlénynek, védi a talajt, és csendben gondoskodik arról, hogy a természet körforgása fennmaradjon.
Meghalt egy 34 éves Szeben megyei férfi szombat reggel, vélhetően medvetámadás áldozata lett Prod falu közelében – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Egyetlen autó volt az érintettje annak a balesetnek, mely szombaton délben történt Gyergyóalfalu borzonti kijáratánál, a 13B országúton.
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Bocsos anyamedve támadt egy középkorú férfire pénteken este a Felsőboldogfalvához tartozó Ocfalván; a sérültet kórházba kellett szállítani – tudta meg a Székelyhon. Az áldozat a portájától nem messze végzett mezőgazdasági munkát, amikor az eset történt.
Kigyúlt autóhoz riasztották szombat reggel a szászrégeni tűzoltókat. Az eset során egy ember megsérült.
Nicușor Dan államfő pénteken kijelentette, szeretné, hogy a parlament megszavazza az új közalkalmazotti bértörvényt, de nem hiszi, hogy ez a hónap vége előtt megtörténik.
Bár május végére volt beharangozva, végül június 19-én nyitják meg a strandidényt a marosvásárhelyi Víkendtelepen. Az előkészületek javában zajlanak. Az előrejelzések szerint ezen a hétvégén és jövő hét elején sem lesz igazi standidő.
1 hozzászólás