Lakossági fórum kérdésekkel és válaszokkal
Fotó: Gergely Imre
Két héten belül csatlakozzanak az új szennyvízhálózatra – ezt kéri a gyergyószentmiklósi Békény utca lakóitól a városvezetés. Írásban is értesítették az érintetteket, de kedden lakossági fórumot is tartottak ezzel kapcsolatban. Amíg a rácsatlakozások nem történnek meg, az út felújításával nem tudnak haladni.
2021. augusztus 17., 21:452021. augusztus 17., 21:45
A lakossági fórumon Csergő Tibor polgármester kijelentette, október végéig be kellene fejezni az útépítést, és novemberben már visszatérhetne ide az autós közlekedés, beleértve a városon áthaladó teherautók tranzitforgalmát is. Ennek feltétele azonban, hogy a föld alatti munkálatok, közműépítések minél hamarabb megtörténjenek. A legsürgősebb ezek közül az lenne, hogy megtörténjenek a rácsatlakozások a korábban kiépített és már működő új szennyvízvezetékre.
Az ütemterv szerint ezt követné az esővíz-elvezetés kiépítése, amely a régi szennyvízhálózat nyomvonalát követi majd. A városháza tájékoztató levele szerint a régi hálózatot szeptember 13-án lezárják és felszámolják. A bekötéseket az HVCSK, vagyis a helyi közműszolgáltató felügyelete mellett szakcégek végezhetik; ilyeneket igény szerint tud ajánlani a szolgáltató.
A Békény utca
Fotó: Gergely Imre
Várják azt is a lakóktól, hogy az új ivóvízhálózatra is rácsatlakozzanak. Azonban, amint Erős János, a HVCSK igazgatója elmondta, itt
A HVCSK fog új csatlakozó aknákat is kiépíteni, vízórákkal. Ezek a kerítéseken kívül lesznek.
Ezt mindenképpen javasolja a szolgáltató vezetője, aki elmondta, hogy a negyvenéves csövek eltömődtek a lerakódások miatt, és nem lesznek alkalmasak arra, hogy megfelelő mennyiségű vizet biztosítsanak. Sürgeti az embereket erre is, mondván, hogy további utcákban is dolgozniuk kell még a tél beállta előtt, hogy az ivóvízhálózaton létező problémákat megoldhassák.
Fotó: Gergely Imre
Az útépítést végző cég az elmúlt időszakban a Békény utca 700 méteres szakaszán felásta és eltávolította a réteget 30 centi mélységben, most, amíg a közművekkel kapcsolatos munkák be nem fejeződnek, nem tudnak tovább haladni – közölte Moldován József, a kivitelező cég vezetője, aki azt is elmondta, hogy azon is gondolkodtak már, hogy felmondják a kivitelezési szerződést a veszteségeket okozó késedelmek és az építkezési anyagok árának emelkedése miatt.
A lakók részéről számos kérdés és aggály felmerült, néha hangzavar uralkodott a teremben. Mint kiderült,
Ilyés Szilárd, az egyik érintett lakó felvetette, hatékonyabb lenne, ha a városháza kérné egyszerre minden házra vonatkozóan a szintén szükséges urbanisztikai engedélyt, és az alapján egy tervező egyben készítené el a terveket. Ha kétszáz lakos jár sorra az illetékes irodába, ott az problémákat fog okozni – vetítette előre. Hozzátette, ő már megkeresett egy tervezőt, de az annyira elfoglalt, hogy már nem tud ezzel foglalkozni.
– lehetett levonni a következtetést. Ilyés javaslatára (legalábbis a helyszínen) nem született válasz.
Fotó: Gergely Imre
A lakók által felvetett kérdések között felmerült, hogy az útépítés előtt a gázbekötéseket is el kellene végezni, amihez minél hamarabb be kellene nyújtani az igényléseket. Az egyik felszólaló elmondta, hogy pár nappal korábban jelezte ezt a Hargita Gáznak, és azt a választ kapta, hogy tavasszal tudják ezt megoldani.
Felmerült még, hogy az eddigi munkálatok során károsodtak a már kiépített gázvezetékek szellőzői, amely akár robbanásveszélyt is jelenthet, de aggódnak amiatt is a Békény utcaiak, hogy ha megemelkedik az út szintje, akkor az esővíz befolyik majd az udvarokra. A válasz szerint a korábbi szinttől legtöbb öt centimétert változik majd az út szintje.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
1 hozzászólás