
Segítséget nyújtani a gazdáknak ahhoz, hogy munkájukat szakszerűen végezhessék, hogy minőségi termékeket állíthassanak elő – ehhez képzések, rendezvények sorával járul hozzá a Gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés ágazata. Vezetője és programfelelősei a sajtó előtt számoltak be a tavalyi megvalósításokról, idei tervekről.
2017. február 27., 18:082017. február 27., 18:08
2017. február 27., 18:282017. február 27., 18:28
„Elérkezett az az idő, amikor a székelyföldi gazda is igényes kell legyen elsősorban önmagával, de ugyanúgy gazdaságával szemben. Felelősségteljes melléállásra van szükség, főként, ha a tevékenység a megélhetést jelenti” – fogalmazott Kastal László, a Caritas Vidékfejlesztés igazgatója. Rámutatott, az intézmény információk átadásával, külföldi kapcsolatai bevonásával segíti a gazdákat az említett igényesség felismeréséhez, gyakorlatba ültetéséhez. Képzéseket, rendezvényeket tartanak rendszeresen, sok esetben külföldi szakemberek bevonásával.
A tavaly tartott képzéseken összesen 369 gazda vett részt. A tanfolyamok több témakörben zajlottak – volt fametsző, növénytermesztő képzés, az arra kíváncsiak megismerhették a szarvasmarhák szakszerű körömpucolását, mások a lótartás és patkolás tudnivalóit vagy a takarmánykészítés helyes módját sajátíthatták el. Istálló és állathigiénia, tej és tejhigiénia, fejőgéptisztítás témákban is zajlottak képzések, ugyanakkor a gyógy-, fűszer- és aromanövények termesztésével és a kenyérsütéssel is tanfolyam keretében ismerkedtek az érdeklődők. Méhész-, illetve sajtkészítő képzésekkel is szolgált az arra kíváncsiaknak a vidékfejlesztés.
„Nem engedjük el azok kezét, akik itt tanulják a sajtkészítés alapjait. Tavaly két alkalommal is haladó szintű tanfolyamot szerveztünk számukra. Ezek keretében svájci szakemberek értékelték ki a termékeket, adtak tanácsokat arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet jobbítani a minőségen” – mondta el Kémenes László, a felnőttképzések programfelelőse. Kitért a már több mint 25 éve zajló gyakornokképzésre is, amelynek keretében német nyelvtanítás zajlik a Szent Benedek Tanulmányi Házban, folytatásaként pedig a résztvevők bajor vagy svájci családi gazdaságoknál nyerhetnek betekintést a mindennapi teendőkbe. Tavaly 110 székelyföldi fiatal kapcsolódott be ebbe a programba.
Sikeres volt a diákok számára meghirdetett pályaorientáció program is, aminek keretében közel 300 tanuló ismerkedett meg a Vidékfejlesztésnél zajló tevékenységekkel, került közelebb ezáltal a mezőgazdasághoz.
Az idei tervekről szólva a programfelelős elmondta, továbbra is az igényekhez igazodva szerveznek újabb képzéseket vagy folytatják a korábbiakat. Két helyszínen már zajlik a fametsző képzés, szervezési fázisban tart a mezőgazdasági gépjavító, továbbá az állomány és állatfelismerő tanfolyam. Még a tavasz folyamán tartanak méhészképzést és sajtmustrát is szerveznek, az év hátralevő részében pedig további ismeretnyújtó programokra várják a gazdákat.
A rövidtávú tervek között egy látványsajtműhely berendezése is szerepel, amivel nem csupán a helyi közösséget, hanem a Gyergyószentmiklóson tartózkodó turistákat is meg szeretné célozni az intézmény.
Még áprilisban elindítják a falugazdász programot. Ennek keretében egy személy felméri a Gyergyói-medence településein lévő gazdaságokat, a gazdák nehézségeit, esetenként kéréseit. Ezeket adatbázisban összesítik annak érdekében, hogy kialakuljon egy reális kép a térség gazdaságáról, a gazdák igényeiről.
Megérkezett Gyergyószentmiklósra az első két, 79 férőhelyes elektromos autóbusz, amelyek a város és környékbeli községek közszállítását fogják szolgálni. A járművek díszítéséhez több száz gyermektől várnak rajzokat.
Tartós élelmiszert gyűjt a gyergyószentmiklósi önkormányzat rászoruló időseknek és családoknak november 28. és december 16. között, több városi gyűjtőponton.
Gyergyóremete is elindítaná a Lábbusz programot, amelynek célja, hogy a gyerekek biztonságosan, szervezetten és környezettudatos módon jussanak el reggelente az iskolába. Önkéntes kísérőkre – úgynevezett „buszvezetőkre” – van szükség.
A gyergyószentmiklósi Vöröskereszt idén is megszervezi hagyományos adománygyűjtését a térségben élő rászorulók támogatására az Ajándékot termő fa elnevezésű akció keretében.
Új szobra készült Gyergyószentmiklós védőszentjének, ezt viszik körbe a város főterén a Szent Miklós templom idei búcsús körmenetén. Fogarasy Mihály püspök emlékét pedig az életét bemutató könyv és kiállítás is közelebb hozza a közösséghez.
Tizenkettedik alkalommal szervezik meg Gyergyószentmiklóson az adventi tartósélelmiszer-gyűjtést. Az Együtt egymásért akcióval 500 rászoruló család ünnepét teszik könnyebbé. Kérik az embereket, hogy legyenek a remény hordozói, figyeljenek egymásra.
Letartóztattak egy 50 éves bélbori férfit, aki megszegte a korábban ellene kiadott távoltartási végzést, melyet családon belüli erőszak elkövetése miatt rendeltek el.
Elfogadta a gyergyószentmiklósi képviselő-testület a Mobilitás 2 nevű, 28,2 millió lejes közlekedésfejlesztési projekt részleteit, amely a Gyilkos-tó utat és a Kossuth Lajos utcát érinti. A Központi Fejlesztési Ügynökség a napokban írja alá a szerződést.
Néhány hete még úgy tűnt, a kormányzati megszorítások miatt idén nem lesz lehetőség az ünneplésre, mégis színes eseménysor, minőségi és szórakoztató programok várják a Szent Miklós Napok közönségét. Idén Mikulásfalu is épül a múzeum udvarán.
Középkori festés- és vakolatmaradványok kerültek elő a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templom tornyán. A váratlan felfedezés miatt leállították a felújítást, és most a tavaszi folytatás, valamint a támogatás átmentése a tét.
szóljon hozzá!