Az ilyen történetek tanulságként szolgálhatnának a szülők számára a gyermektábor kiválasztását illetően
Fotó: Pethő Melánia
A rosszullétre panaszkodó első két gyermeket a Gyilkostótól a Neamț megyei Békás település kórházába vitték, majd amikor aggasztóvá vált a helyzet és mentőt kellett hívjanak, mert egyre több gyermek lett rosszul, a Hargita megyei szakhatóságok csak akkor szereztek tudomást a történtekről. A panzió, ahol a nem bejelentett gyermektábort tartották, már megkapta az első bírságot, noha a kivizsgálás még csak most kezdődött. A történet a szülők számára tanulságként is szolgálhat a gyerektáborok kiválasztását illetően.
2023. augusztus 23., 14:072023. augusztus 23., 14:07
Ételmérgezés történhetett egy gyilkostói panzióban, ahol 6–8 gyermek lett rosszul, kettőt pedig mentő vitt kórházba kedden emésztőrendszeri panaszok miatt. A Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság és a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság egyaránt kivizsgálást indított az ügyben.
A panzióba a napokban érkezett meg 36 gyermek Konstanca megyéből, akiket egy Konstanca megyei magáncég által megszervezett gyermektáborba fizettek be szüleik.
Amint arról Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője tájékoztatta a Székelyhont, a 13 éves korú gyerekek közül kezdetben csak ketten voltak rosszul, ám őket – „nem tudni, kinek a nagyszerű ötletére” – a szomszédos Neamț megyei Békás kórházába vitték. Békás egyébként 33 kilométerre található Gyilkostó településtől, Gyergyószentmiklós közelebb lett volna, hiszen az csak 26 kilométerre van.
– magyarázta Tar Gyöngyi. Szerinte azonban a Neamț megyei egészségügyi szakhatóság sem kapott értesítést a történtekről, ugyanis az bekerült volna a népegészségügyi igazgatóság országos riasztási rendszerébe, és azt látták volna Hargita megyében is, de nem láttak ilyen értesítést a békási kórház részéről.
„Amikor már kezdett aggasztóvá válni a helyzet, mert más gyerekek is rosszul lettek, kihívták a mentőt, és akkor a mentőszolgálat értesített minket, így tegnap este óta, éjszakába nyúlóan megkezdtük a vizsgálatokat.
De a vizsgálat zajlik, mert nem tartották be az előírásokat, a panziónak nem volt félretéve ételmintája, ami kötelező módon kellett volna legyen, tehát mi nem tudtuk azt megvizsgálni” – közölte a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője, kitérve arra is, hogy ezért a panzió már megkapta az első bírságot.
Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Egyébként
Amúgy még nem nyert igazolást, hogy a panzióban történt ételmérgezés, ám ez a valószínűbb eshetőség, ugyanis a gyermekek már egy napja ott tartózkodtak és mind ugyanazokat a tüneteket mutatták: hányinger, rossz közérzet, hőemelkedés, néhányuknál pedig hasmenés is jelentkezett. Az igazgatóság bekérte a székletmintákat a kórháztól, de panzióban vízmintát is vettek, és egyéb körülményeket is vizsgálnak az ankét során.
Vizsgálatot indított az ügyben Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság is. István Róbert, a szakhatóság vezetője megkeresésünkre elmondta, ők elsősorban a konyhát vizsgálják ilyenkor, megnézik, mikor történt az utolsó fertőtlenítés, van-e szerződésük ilyen szakvállalkozással, ellenőrzik az ételekhez felhasznált alapanyagok kísérődokumentumait,
Mintát vesznek ugyanakkor a panzióban használt vízből is, ugyanis a tapasztalataik alapján a Gyilkos-tó környékén a víz okozza a leggyakoribb problémákat, vezetékes víz hiányában ugyanis saját kutakat működtetnek ott a vendéglátóhelyek.
Tavaly is történt egy hasonló eset, ott is ez volt az ok, ám az súlyosabb ügy volt, ugyanis annak a panziónak, amelyben az a gyermektábor működött, engedélye sem volt közétkeztetésre, így az 50 ezer lejes bírság mellett a működését is felfüggesztették és a rendőrség is kivizsgálást indított ellenük. Az is egy hasonló gyermektábor volt, nem volt bejelentve a tanfelügyelőségnél, és egy kolozsvári magáncég egy Neamț megyeivel közösen szervezte temesvári gyermekeknek – magyarázta a szakhatóság vezetője.
Tar Gyöngyi is felelevenítette a tavalyi esetet, hangsúlyozva, hogy az ilyen történetek tanulságként szolgálhatnának a szülők számára a gyermektábor kiválasztását illetően.
„Kérem a szülőket, gondoljanak bele abba, hogy ha olcsó valami és az interneten hirdetik, az nem biztos, hogy jó is, és megbízható. Vannak ilyen magáncégek, akik beszedik a pénzt, abból valamennyit leszerződnek, meghirdetik az interneten és ráharapnak a szülők. Én igyekeztem a sajtó segítségével is elmondani a nyár elején, hogy
Mi bekértük hivatalosan a tanfelügyelőségtől is ezt, és minden helyszínt, amit bejelentettek, meglátogattunk előre, hogy ne utólag legyen baj, tehát hogy előre ellenőrizzük le, hogy rendben van-e az ivóvízforrás, az élelemtárolás, a szállásolás, a higiéniai körülmények, a vécék száma stb. De ha ilyen magánakciók történnek, ha nem hivatalos a szervezés, akkor ott nagy a kockázat, és ezt a szülőknek tudniuk kell” – hangsúlyozta Tar Gyöngyi.
Ha egy magyar diák idén azt mondja, hogy jól sikerült a román érettségije, az azt jelenti, hogy elég jól beszéli a többség nyelvét. Az idei tételek pont erről szóltak: mennyire értik és tudják használni a román nyelvet a magyar diákok.
Súlyos sérülésekkel kórházba került egy 15 éves, nyolcadik osztályt befejező diáklány, miután péntek délután kiugrott egy lupényi iskola második emeleti ablakából.
Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága elutasította az intézkedés meghosszabbítása elleni fellebbezését. A döntés végleges.
Június 14-én rendhagyó zenei esemény lesz Csíksomlyón: a Bagossy Brothers Company ad koncertet „Csillag az égen” címmel. Ez az egyetlen koncert ezzel a műsorral egész Erdélyben, exkluzív helyszínen, a csíksomlyói nyeregben.
Egészségügyi állapota miatt Ion Iliescu volt államfőt továbbra is intenzív osztályon kell kezelni, ahol magas szintű orvosi ellátásban részesül – közölte pénteken a Facebook-oldalán a bukaresti Agrippa Ionescu sürgősségi kórház.
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz -0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9415 lej volt, 80 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Nem tágít a medve a Csíkszeredához tartozó Szécsenyből, ezúttal fényes nappal, péntek délelőtt bukkant fel lakott területen a vadállat.
Spontán tüntetést tartottak péntek délelőtt a parajdi sóbánya előtt a Salrom alvállalkozójának számító Sal Sind Kft. alkalmazottai, kártérítést követelve az elbocsátásuk miatt.
Elfogyóban vannak a vízhálózati tartalékok Dicsőszentmártonban, miután péntek reggel lezárták a Kis-Küküllő vizének bevezetését a helyi vízműhöz. A vízellátást ideiglenesen vízosztó pontokon keresztül biztosítják.
Az összes természetvédelmi területet belefoglalták a román állam közvagyonának a leltárába. Így ma Hargita megyéből is több ezer hektár a román állam köztulajdona, köztük a 60 hektáros parajdi Sóhát természetvédelmi terület.
1 hozzászólás