Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A közösségi oldalakon kért segítséget egy fiatal marosvásárhelyi nő, aki arról számolt be, hogy családjával, szüleivel és nagymamájával egy lakásban tartózkodik, valamennyiük egészségi állapota rossz, elveszítették a szag- és ízérzékelésüket, és miután nagymamájának hőemelkedése is lett, életét vesztette – mivel azonban a családtagok közül senki sem tudta igazolni a fertőzést, az illetékesek nem tettek semmit az elhunyt asszony elszállítása ügyében. A hatóságok csak a nyilvánosságra került bejegyzést követően segítettek.
2020. november 01., 21:282020. november 01., 21:28
A nő Facebook-oldalán arról is beszámolt, hogy ezt megelőzően pár nappal telefonon konzultáltak a háziorvossal, aki a tünetek alapján arra következtetett, hogy koronavírussal fertőződtek meg, és azt javasolta, telefonáljanak az egészségügyi igazgatóságnak (DSP), ahonnan további eligazítást kapnak. Csakhogy ott azt kérték, legalább egyikük mutasson fel egy pozitív tesztet, ha pedig még nincs, akkor egy magánlaboratóriumban végeztessék el a vizsgálatot. „Mondtam, hogy a szüleim nyugdíjából ezt nem engedhetjük meg magunknak” – részletezte a nő, aki végső elkeseredésében azt kérte az ismerőseitől, hogy aki tud, segítsen, mert az elhunyt asszonyt nem szállítják el addig, amíg nem tudnak felmutatni orvosi papírt az elhalálozás okairól.
A nyilvánossá vált segélykérést követően Maros megye prefektusa, valamint az egészségügyi igazgatóság vezetősége is a család segítségére sietett, de még az egészségügyi miniszter, Nelu Tătaru is nyilatkozott az ügyben. A miniszter szerint akár biztosított valaki az egészségbiztosítónál, akár nem, a koronavírustesztet akkor is elvégzik – ingyen. Iuliu Molodovan, a Maros megyei egészségügyi igazgatóság vezetője szerint munkatársai ott hibáztak, hogy nem tájékoztatták a telefonálót, hogy a 112-es segélyhívószámot hívja, az igazgatóság ugyanis nem tesztel. A marosvásárhelyi nő frissítve a Facebook-bejegyzését közölte, hogy a helyzet megoldódik.
Maros megyében a legutóbbi adatok szerint 179 újabb fertőzöttet regisztráltak egy nap alatt, így mostanig 5529 személy fertőződött meg az új koronavírussal.
Közúti baleset történt Koronkán hétfő délelőtt, egy személy a roncsok közé szorult. A mentés idejére lezárták a forgalmat – értesít a Maros megyei tűzoltóság közleményben.
Ittas járművezető és hamis jogosítvánnyal rendelkező sofőr is rendőrkézre került Székelyudvarhelyen a hétvégén – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Műszaki téren szerzett felkészültsége miatt Dávid Endre önkormányzati képviselőt javasolja az alpolgármesteri tisztségbe Szakács-Paál István székelyudvarhelyi polgármester. A Székelyudvarhelyért Párt (SZP) nem tesz le hasonló jelölést.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – közölte hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja.
Az Orbán Balázs életéről szóló animációs sorozat első epizódját mutatják be Székelyudvarhely központjában hétfőn este.
Az ilyenkor megszokottnál több, és enyhén növekszik is a légúti megbetegedések száma Hargita megyében, a koronavírus-fertőzések gyakorisága viszont stabilan alacsony.
Sűrű ködre kell számítani hétfő reggel Hargita, Konstanca és Tulcea megye több régiójában – figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Több mint nyolcvan bírságot szabtak ki összesen 52 ezer lej értékben a Maros megyei közlekedésrendészek szombaton. A legtöbb szabálysértést továbbra is a sebességhatár túllépésével követték el a sofőrök.
Ahány megye, annyi történet, egy dolog azonban biztos: miközben Kolozs megye gazdaságilag Erdély motorja, emellett Székelyföld három megyéjének is megvan a helye Erdély gazdasági térképén.
Székelyföld autonómiájának napján egyszerre lobbantak fel az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékeztetnek. Képeken mutatjuk a Gordon-tetőn álló Mária-szobornál tartott eseményt.