Fotó: Tuchiluș Alex
A székelyföldi mofetták egyedülálló értéket képviselnek Európában, a kovásznai dr. Benedek Géza Szív- és Érrendszeri Rehabilitációs Kórház területén lévő pedig ezek között is igazi kincs. Ahogy azt Gyerő József polgármester büszkén közölte, a legnagyobb gázkoncentrációval és befogadóképességgel rendelkezik, nem véletlenül szervezték a mofetták népszerűsítését célzó projekt lezáró sajtótájékoztatóját éppen ezen a helyszínen.
2024. május 08., 20:392024. május 08., 20:39
A cselekvés, azaz a népszerűsítés indokoltságát Brassai Zoltán orvosprofesszor szavai jól alátámasztják:
Ahogy azt Deák Gyöngyvér, a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület vezetője elmondta, hiánypótló kezdeményezésről van szó, amely által a nagyközönségnek, a laikus használóknak egységes arculattal, a legmodernebb módon igyekeznek bemutatni a székelyföldi mofettákat: a projektben bemutatott gázfeltörések mindegyikéhez kihelyeznek egy lényegi információkat tartalmazó táblát. Erről egy QR-kód átvezet a turisztikai egyesület honlapjára, ahol részletesebb információkat is találnak az érdeklődők.
amely 2016-ban kezdte meg hosszútávú programját, a Kovászna Megyei Értéktár kiépítését. Ennek az értéktárnak részét képezik a háromszéki mofetták is, ezekről pedig a központ saját kiadója, a Háromszék Vármegye Kiadó 2017-ben megjelentetett egy digitális kiadványt, a Székelyföldi mofettáskönyvet. Ebben több mint 70 mofettát említenek meg – részletezte az előzményeket Szőts Papp Zsuzsa, a művelődési központ örökségvédelmi szakelőadója, a Kovászna Megyei Értéktár vezetője.
A hiánypótló kiadványnak nagy sikere volt, és hamarosan megszületett az igény annak román és angol változatára is, erre viszont csak 2021-ben nyert finanszírozást a művelődési központ a magyarországi agrárminisztériumtól és a Hungarikum Bizottságtól. A kapott 3 millió forintos támogatásból nemcsak a fordítások készültek el, hanem egy általános és középiskolákban, földrajz, fizika, kémia vagy természetrajzórán használható digitális oktatási segédanyag, egy, a mofetták pontos helyét feltüntető háromnyelvű térkép, valamint a már említett tájékoztató táblák, melyek 21 helyszínre kerülnek ki: a sugásfürdői, hatolykai, torjai (Csiszárfürdő), málnásfürdői (Semseyné bugyogója), jajdonvölgyi mofettához, a petőfalvi fortyogóhoz, három kovásznai (Bene, Bardócz, szívkórházi) gázömléshez, a sepsibükszádi (Mikes) és zalánpataki, valamint a borszéki, csicsói (Csicsói Büdös), zsögödfürdői, csíklázárfalvi (Nyírfürdő), csíkbánfalvi (Adorjánfürdő és Bakay), csíkszentgyörgyi (Gatalalatti), tusnádi, szejkefürdői, hargitafürdői, csíkszentimrei (Büdösfürdő) mofettákhoz.
A sajtótájékoztató résztvevői a Benedek Géza Szívkórház ebédlőjében
Fotó: Tuchiluș Alex
A teljes projektet tavaly októberben Karlovy Varyban a 27. ESPA - Európai Gyógyfürdő- és Balneológiai kongresszuson „Innovatív gyógyfürdő oktatás” díjjal jutalmazták.
A táblákra főleg azért van nagy szükség, mert a mofetták többsége olyan kis falvakban, eldugott helyeken található, ahol nincs, aki útba igazítsa az érdeklődőt, figyelmeztesse a gázfürdő használatának szabályaira. A szén-dioxid gázok jótékony hatásairól és használatuk ellenjavallatairól Enea Nicolae, a szívkórház orvosigazgatója szólt röviden. Mint mondta,
Ellenjavallatai is vannak, a szívritmuszavarban, epilepsziában, daganatos betegségekben, fertőző bőrbetegségekben szenvedőknek, illetve bármilyen más betegség akut fázisában nem ajánlott gázfürdőzni.
Az információs táblák ehhez hasonlóak lesznek – vagy még jobbak, de hasonló tartalommal
Fotó: Tuchiluș Alex
Sporea Monica, a kórház menedzsere büszkén közölte, rengeteg vendégük van, jelenleg is 450 személyt kezelnek, ez a szám az elmúlt állami szabadnapokon még magasabb volt. Örvendetes módon sikerült fiatal szakorvosokat is szerződtetniük, akik folytatják azon elődök munkáját, akik a ’70-es, ’80-as években tanulmányozták itt a gázok hatásmechanizmusát, de erre vonatkozóan további tanulmányokat szükséges végezni és tudományos bizonyítékokat felmutatni.
Jakab István Barna, a Kovászna megyei tanács alelnöke, illetve a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület elnöke megerősítette, fontos informálni az érdeklődőket, hiszen ma már kevesebben tudnak a mofettákról, mivel könnyebb bevenni egy pirulát, mint aktívan igénybe venni a természet gyógyerejét.
A sajtótájékoztatón Gyerő József kovásznai polgármester közölte, az 1000 borvíz városa brandet már korábban bejegyeztették az Állami Védjegyhivatalnál, de örül minden kezdeményezésnek, mely a helyi erőforrásokat kiaknázza, népszerűsíti. A helyi ózondús levegő, valamint a mofetták kétségtelenül ilyen értékeket jelentenek.
Már a múlt század ’60-as, ’70-es éveitől kezdve a helyi gazdaság egyik tartópillére a gyógyturizmus, éppen ezért a helyi önkormányzatnak kiemelten fontos a mofetták ismertetése és népszerűsítése: ezáltal nyernek a turisták, a kezelésre érkezők, és ugyanúgy a helybéliek is. Ezt az irányt a városfejlesztési tervben is leszögezték. 2023-ban a szívkórházban 11 122 személy kezeltek (a városban összesen 65 265-öt).
– áll a Kovászna Megyei Művelődési Központ közleményében.
A Székelyföldi mofetták dokumentációját az Erdélyi Értéktár tovább terjesztette a Kiemelkedő Nemzeti Érték kategóriába – jelenleg elbírálásra vár.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!