
Fotó: Tuchiluș Alex
A székelyföldi mofetták egyedülálló értéket képviselnek Európában, a kovásznai dr. Benedek Géza Szív- és Érrendszeri Rehabilitációs Kórház területén lévő pedig ezek között is igazi kincs. Ahogy azt Gyerő József polgármester büszkén közölte, a legnagyobb gázkoncentrációval és befogadóképességgel rendelkezik, nem véletlenül szervezték a mofetták népszerűsítését célzó projekt lezáró sajtótájékoztatóját éppen ezen a helyszínen.
2024. május 08., 20:392024. május 08., 20:39
A cselekvés, azaz a népszerűsítés indokoltságát Brassai Zoltán orvosprofesszor szavai jól alátámasztják:
Ahogy azt Deák Gyöngyvér, a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület vezetője elmondta, hiánypótló kezdeményezésről van szó, amely által a nagyközönségnek, a laikus használóknak egységes arculattal, a legmodernebb módon igyekeznek bemutatni a székelyföldi mofettákat: a projektben bemutatott gázfeltörések mindegyikéhez kihelyeznek egy lényegi információkat tartalmazó táblát. Erről egy QR-kód átvezet a turisztikai egyesület honlapjára, ahol részletesebb információkat is találnak az érdeklődők.
amely 2016-ban kezdte meg hosszútávú programját, a Kovászna Megyei Értéktár kiépítését. Ennek az értéktárnak részét képezik a háromszéki mofetták is, ezekről pedig a központ saját kiadója, a Háromszék Vármegye Kiadó 2017-ben megjelentetett egy digitális kiadványt, a Székelyföldi mofettáskönyvet. Ebben több mint 70 mofettát említenek meg – részletezte az előzményeket Szőts Papp Zsuzsa, a művelődési központ örökségvédelmi szakelőadója, a Kovászna Megyei Értéktár vezetője.
A hiánypótló kiadványnak nagy sikere volt, és hamarosan megszületett az igény annak román és angol változatára is, erre viszont csak 2021-ben nyert finanszírozást a művelődési központ a magyarországi agrárminisztériumtól és a Hungarikum Bizottságtól. A kapott 3 millió forintos támogatásból nemcsak a fordítások készültek el, hanem egy általános és középiskolákban, földrajz, fizika, kémia vagy természetrajzórán használható digitális oktatási segédanyag, egy, a mofetták pontos helyét feltüntető háromnyelvű térkép, valamint a már említett tájékoztató táblák, melyek 21 helyszínre kerülnek ki: a sugásfürdői, hatolykai, torjai (Csiszárfürdő), málnásfürdői (Semseyné bugyogója), jajdonvölgyi mofettához, a petőfalvi fortyogóhoz, három kovásznai (Bene, Bardócz, szívkórházi) gázömléshez, a sepsibükszádi (Mikes) és zalánpataki, valamint a borszéki, csicsói (Csicsói Büdös), zsögödfürdői, csíklázárfalvi (Nyírfürdő), csíkbánfalvi (Adorjánfürdő és Bakay), csíkszentgyörgyi (Gatalalatti), tusnádi, szejkefürdői, hargitafürdői, csíkszentimrei (Büdösfürdő) mofettákhoz.
A sajtótájékoztató résztvevői a Benedek Géza Szívkórház ebédlőjében
Fotó: Tuchiluș Alex
A teljes projektet tavaly októberben Karlovy Varyban a 27. ESPA - Európai Gyógyfürdő- és Balneológiai kongresszuson „Innovatív gyógyfürdő oktatás” díjjal jutalmazták.
A táblákra főleg azért van nagy szükség, mert a mofetták többsége olyan kis falvakban, eldugott helyeken található, ahol nincs, aki útba igazítsa az érdeklődőt, figyelmeztesse a gázfürdő használatának szabályaira. A szén-dioxid gázok jótékony hatásairól és használatuk ellenjavallatairól Enea Nicolae, a szívkórház orvosigazgatója szólt röviden. Mint mondta,
Ellenjavallatai is vannak, a szívritmuszavarban, epilepsziában, daganatos betegségekben, fertőző bőrbetegségekben szenvedőknek, illetve bármilyen más betegség akut fázisában nem ajánlott gázfürdőzni.
Az információs táblák ehhez hasonlóak lesznek – vagy még jobbak, de hasonló tartalommal
Fotó: Tuchiluș Alex
Sporea Monica, a kórház menedzsere büszkén közölte, rengeteg vendégük van, jelenleg is 450 személyt kezelnek, ez a szám az elmúlt állami szabadnapokon még magasabb volt. Örvendetes módon sikerült fiatal szakorvosokat is szerződtetniük, akik folytatják azon elődök munkáját, akik a ’70-es, ’80-as években tanulmányozták itt a gázok hatásmechanizmusát, de erre vonatkozóan további tanulmányokat szükséges végezni és tudományos bizonyítékokat felmutatni.
Jakab István Barna, a Kovászna megyei tanács alelnöke, illetve a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület elnöke megerősítette, fontos informálni az érdeklődőket, hiszen ma már kevesebben tudnak a mofettákról, mivel könnyebb bevenni egy pirulát, mint aktívan igénybe venni a természet gyógyerejét.
A sajtótájékoztatón Gyerő József kovásznai polgármester közölte, az 1000 borvíz városa brandet már korábban bejegyeztették az Állami Védjegyhivatalnál, de örül minden kezdeményezésnek, mely a helyi erőforrásokat kiaknázza, népszerűsíti. A helyi ózondús levegő, valamint a mofetták kétségtelenül ilyen értékeket jelentenek.
Már a múlt század ’60-as, ’70-es éveitől kezdve a helyi gazdaság egyik tartópillére a gyógyturizmus, éppen ezért a helyi önkormányzatnak kiemelten fontos a mofetták ismertetése és népszerűsítése: ezáltal nyernek a turisták, a kezelésre érkezők, és ugyanúgy a helybéliek is. Ezt az irányt a városfejlesztési tervben is leszögezték. 2023-ban a szívkórházban 11 122 személy kezeltek (a városban összesen 65 265-öt).
– áll a Kovászna Megyei Művelődési Központ közleményében.
A Székelyföldi mofetták dokumentációját az Erdélyi Értéktár tovább terjesztette a Kiemelkedő Nemzeti Érték kategóriába – jelenleg elbírálásra vár.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!