Fotó: Tuchiluș Alex
A székelyföldi mofetták egyedülálló értéket képviselnek Európában, a kovásznai dr. Benedek Géza Szív- és Érrendszeri Rehabilitációs Kórház területén lévő pedig ezek között is igazi kincs. Ahogy azt Gyerő József polgármester büszkén közölte, a legnagyobb gázkoncentrációval és befogadóképességgel rendelkezik, nem véletlenül szervezték a mofetták népszerűsítését célzó projekt lezáró sajtótájékoztatóját éppen ezen a helyszínen.
2024. május 08., 20:392024. május 08., 20:39
A cselekvés, azaz a népszerűsítés indokoltságát Brassai Zoltán orvosprofesszor szavai jól alátámasztják:
Ahogy azt Deák Gyöngyvér, a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület vezetője elmondta, hiánypótló kezdeményezésről van szó, amely által a nagyközönségnek, a laikus használóknak egységes arculattal, a legmodernebb módon igyekeznek bemutatni a székelyföldi mofettákat: a projektben bemutatott gázfeltörések mindegyikéhez kihelyeznek egy lényegi információkat tartalmazó táblát. Erről egy QR-kód átvezet a turisztikai egyesület honlapjára, ahol részletesebb információkat is találnak az érdeklődők.
amely 2016-ban kezdte meg hosszútávú programját, a Kovászna Megyei Értéktár kiépítését. Ennek az értéktárnak részét képezik a háromszéki mofetták is, ezekről pedig a központ saját kiadója, a Háromszék Vármegye Kiadó 2017-ben megjelentetett egy digitális kiadványt, a Székelyföldi mofettáskönyvet. Ebben több mint 70 mofettát említenek meg – részletezte az előzményeket Szőts Papp Zsuzsa, a művelődési központ örökségvédelmi szakelőadója, a Kovászna Megyei Értéktár vezetője.
A hiánypótló kiadványnak nagy sikere volt, és hamarosan megszületett az igény annak román és angol változatára is, erre viszont csak 2021-ben nyert finanszírozást a művelődési központ a magyarországi agrárminisztériumtól és a Hungarikum Bizottságtól. A kapott 3 millió forintos támogatásból nemcsak a fordítások készültek el, hanem egy általános és középiskolákban, földrajz, fizika, kémia vagy természetrajzórán használható digitális oktatási segédanyag, egy, a mofetták pontos helyét feltüntető háromnyelvű térkép, valamint a már említett tájékoztató táblák, melyek 21 helyszínre kerülnek ki: a sugásfürdői, hatolykai, torjai (Csiszárfürdő), málnásfürdői (Semseyné bugyogója), jajdonvölgyi mofettához, a petőfalvi fortyogóhoz, három kovásznai (Bene, Bardócz, szívkórházi) gázömléshez, a sepsibükszádi (Mikes) és zalánpataki, valamint a borszéki, csicsói (Csicsói Büdös), zsögödfürdői, csíklázárfalvi (Nyírfürdő), csíkbánfalvi (Adorjánfürdő és Bakay), csíkszentgyörgyi (Gatalalatti), tusnádi, szejkefürdői, hargitafürdői, csíkszentimrei (Büdösfürdő) mofettákhoz.
A sajtótájékoztató résztvevői a Benedek Géza Szívkórház ebédlőjében
Fotó: Tuchiluș Alex
A teljes projektet tavaly októberben Karlovy Varyban a 27. ESPA - Európai Gyógyfürdő- és Balneológiai kongresszuson „Innovatív gyógyfürdő oktatás” díjjal jutalmazták.
A táblákra főleg azért van nagy szükség, mert a mofetták többsége olyan kis falvakban, eldugott helyeken található, ahol nincs, aki útba igazítsa az érdeklődőt, figyelmeztesse a gázfürdő használatának szabályaira. A szén-dioxid gázok jótékony hatásairól és használatuk ellenjavallatairól Enea Nicolae, a szívkórház orvosigazgatója szólt röviden. Mint mondta,
Ellenjavallatai is vannak, a szívritmuszavarban, epilepsziában, daganatos betegségekben, fertőző bőrbetegségekben szenvedőknek, illetve bármilyen más betegség akut fázisában nem ajánlott gázfürdőzni.
Az információs táblák ehhez hasonlóak lesznek – vagy még jobbak, de hasonló tartalommal
Fotó: Tuchiluș Alex
Sporea Monica, a kórház menedzsere büszkén közölte, rengeteg vendégük van, jelenleg is 450 személyt kezelnek, ez a szám az elmúlt állami szabadnapokon még magasabb volt. Örvendetes módon sikerült fiatal szakorvosokat is szerződtetniük, akik folytatják azon elődök munkáját, akik a ’70-es, ’80-as években tanulmányozták itt a gázok hatásmechanizmusát, de erre vonatkozóan további tanulmányokat szükséges végezni és tudományos bizonyítékokat felmutatni.
Jakab István Barna, a Kovászna megyei tanács alelnöke, illetve a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület elnöke megerősítette, fontos informálni az érdeklődőket, hiszen ma már kevesebben tudnak a mofettákról, mivel könnyebb bevenni egy pirulát, mint aktívan igénybe venni a természet gyógyerejét.
A sajtótájékoztatón Gyerő József kovásznai polgármester közölte, az 1000 borvíz városa brandet már korábban bejegyeztették az Állami Védjegyhivatalnál, de örül minden kezdeményezésnek, mely a helyi erőforrásokat kiaknázza, népszerűsíti. A helyi ózondús levegő, valamint a mofetták kétségtelenül ilyen értékeket jelentenek.
Már a múlt század ’60-as, ’70-es éveitől kezdve a helyi gazdaság egyik tartópillére a gyógyturizmus, éppen ezért a helyi önkormányzatnak kiemelten fontos a mofetták ismertetése és népszerűsítése: ezáltal nyernek a turisták, a kezelésre érkezők, és ugyanúgy a helybéliek is. Ezt az irányt a városfejlesztési tervben is leszögezték. 2023-ban a szívkórházban 11 122 személy kezeltek (a városban összesen 65 265-öt).
– áll a Kovászna Megyei Művelődési Központ közleményében.
A Székelyföldi mofetták dokumentációját az Erdélyi Értéktár tovább terjesztette a Kiemelkedő Nemzeti Érték kategóriába – jelenleg elbírálásra vár.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!