Korabeli fotók alapján építik újjá Gál Sándor szülőházát Csíkszentgyörgyön
Fotó: Gábos Albin
Korhű állapotába építik újjá Gál Sándor negyvennyolcas honvédtábornok csíkszentgyörgyi szülőházát. A munkálatokhoz augusztus elején fogtak hozzá, és a tervek szerint legkésőbb jövő tavaszig befejezik. Az emlékházat tájházként és falumúzeumként szeretné működtetni a helyi önkormányzat.
2019. október 13., 09:302019. október 13., 09:30
2019. október 13., 09:562019. október 13., 09:56
„Erkölcsi kötelessége volt a községnek, hogy neves szülöttjének, Gál Sándor honvédtábornoknak emléket állítson, szülőházát emlékházzá alakítsa” – hangsúlyozta György József, Csíkszentgyörgy polgármestere. Az egykori forradalmár 1800-as évek elején épült szülőházának felújítása hosszas történet. Az eredeti helyéről a 2000-es évek elején a községháza mögé költöztette az Alcsíki Kistérségi Társulás, miután megvásárolták az épületet a tulajdonosoktól. A cél az volt, hogy megmentsék a teljes enyészettől.
Fotó: Gábos Albin
Az Európai Unió műemlékvédelmi programjában 2017-ben nyílt lehetőségük pályázni, amely révén sikerült a célra lehívni 1,1 millió eurót.
Fotó: Gábos Albin
A polgármester elmondta, a felújítás tervezésekor régi fényképfelvételeket is figyelembe vett a tervező, aki egyébként úgy ítélte meg, hogy az lesz a legmegfelelőbb, ha a Gál Sándor-házat teljesen lebontják, és az eredeti építőanyagokat felhasználva újra felépítik. Így a ház visszakaphatta boltíves pincéjét is, amelyet nem alakítottak ki akkor,amikor eredeti helyéről a községháza mögötti önkormányzati területre költöztették.
– magyarázta a községvezető. Jelenleg a ház tetőszerkezetén dolgoztak a kivitelező munkatársai,
Fotó: Gábos Albin
A pályázatból a belső korhű berendezését is fedezni tudják. Mint megtudtuk, a Gál Sándor emlékházat tájházként, falumúzeumként működtetné az önkormányzat, a felújítási munkálatok időjárástól függően még idén decemberig, de legkésőbb jövő tavaszig befejeződnek.
A honvéd tábornok mellszobrát a polgármesteri hivatal épülete előtt 2016-ban avatták fel.
Fotó: Gábos Albin
Gál Sándorról
Gál Sándor Csíkszentgyörgyön született 1817. szeptember 21-én, 1866. június 17-én vesztette életét Olaszországban. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc honvéd tábornoka volt. A szabadságharc leverése után a magyar emigráció aktív tagja lett, és 1860-ban alapító tagja az olaszországi magyar légiónak. Az itáliai politikai csatározások során azonban eltávolodott a magyar emigrációtól, összetűzésbe került Kossuth Lajossal, majd ezek után a Nápolyi Királyság mellé állt, élete vége felé börtönben raboskodott, ahol elborult elmével halt meg – olvasható a Wikipédia szabad enciklopédia Gál Sándorról szóló szócikkében.
Fotó: Gábos Albin
Kézdivásárhelyen a Stadion-utcában tűnt fel egy medve péntek este, olvasónk tisztes távolságból filmezte le a nagyvadat.
Életbevágó, hogy időben felfedezzék a szívfejlődési rendellenességeket. Szerencsére ezen patológiák jelentős része már magzatkorban kiszűrhető. Sánta Réka csíkszeredai gyermekkardiológus szakorvossal a gyermekeket érintő szívbetegségekről beszélgettünk.
42 törvénytelenül birtokolt fegyvert – köztük halálosnak minősülő fegyvereket – koboztak el a Maros megyei rendőrök 45 házkutatás során. Két gyanúsítottat 24 órára előzetes letartóztatásba helyeztek.
Ne féljünk az öregedéstől, humorral, játékossággal és jó kedéllyel áthidalhatók az időskorban jelentkező nehézségek, hiszen, ahogy Schäffer Erzsébet író, újságíró, publicista vallja: fiatal bárki lehet, de öreg csak a java.
Sűrített levegővel működő sportlövő pisztolyt, vadászpuskát és lövedékeket foglaltak le a rendőrök Gyergyóremetén és Ditróban. A gyanúsítottakat fegyver- és lőszerrendszabályok be nem tartásának bűncselekménye miatt vették őrizetbe.
Csaknem tíz éves együttműködést pecsételt meg szerződéssel szombaton a marosvásárhelyi Gecse Dániel Református Orvosi és Egészségügyi Szakkollégium és a Bethesda Gyermekkórház, ez utóbbi további támogatásáról biztosítva az erdélyi intézményt.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Tizenhat centiméteres a hóréteg a Fogarasi-havasokban levő Bilea-tónál és mínusz 3,3 Celsius-fokot mutatnak a hőmérők. Havazik a Transzfogarasi úton is.
Különösen hideg időjárásra, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
1 hozzászólás