Az egész Csíki-medencét beláthatjuk az Egyeskőről
Fotó: Tuchiluș Alex
A Nagyhagymás-hegység magányos koronája, Székelyföld legcsodásabb ékköve minden évszakban más arcát mutatja: télen titokzatos, nyáron fenséges. Erdély kincsei sorozatunk következő részében a méltán híres Egyeskőre kirándulunk.
2025. január 07., 16:492025. január 07., 16:49
Az Egyeskő, amely 1608 méter magasan tornyosul a Csíki-medence fölé, az egyik legkönnyebben megmászható, ugyanakkor leglátványosabb természeti kincsünk. Területileg Csíkszentdomokoshoz tartozik, a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park része.
Balánbányára gépjárművel Csíkszentdomokoson lekanyarodva, a 125-ös megyei úton jutunk el, a csúcsot viszont kizárólag gyalogosan lehet megközelíteni. Az egykori bányavárosból két út vezet az Egyeskőhöz: a rövidebb, ezzel együtt népszerűbb út a katolikus templomtól indul, a Kovács-patak völgyéből, és 4,5 kilométer hosszúságú; a hosszabb, de kényelmesebb út a kisváros északi végéből indul, a Szép-patak völgyén keresztül, és 5,5 kilométer hosszúságú.
Mindkét útvonal közepes nehézségi szintű, minden évszakban járható, és körülbelül 2-3 óra alatt teljesíthető, ám az utóbbinál a túravezetők felhívják a figyelmet a juhnyájakat őrző pásztorkutyák jelenlétére is, amelyek a nyári hónapokban jellemzően a túraösvény közelében tartózkodnak.
A Kovács-patak völgyéből vezető út kalandos: néhol meredek, máshol könnyed, de van ahol a fák gyökerein, köves, sáros talajon, vagy éppen csordogáló csermelyen kell átjutni. A túra végéhez közeledve, a menedékházhoz vezető utolsó kapaszkodó előtt forrásvízzel tölthetjük fel a kulacsainkat.
Noha a 2020-ban végigsöprő erős szélviharok az erdő jelentős részét letarolták, a táj így is minden fáradalomért kárpótol: az Egyeskőről tiszta időben az egész Csíki-medence belátható, de megcsodálhatók a szomszédos Öcsém (1707 méteren) és a Nagyhagymás (1792 méteren) sziklaormai is.
1608 méter magasságból figyelhetjük meg a tájat
Fotó: Tuchiluș Alex
Az Egyeskőnek lényegében több csúcsa van, amelyek minden évszakban másképp illeszkednek a tájba, néha titokzatosan, máskor fenségesen. Orbán Balázs Székelyföld leírása című könyvében a következőképpen fogalmaz: „Ez az Egyeskő, mely, midőn a nap sugarai rálövelnek, ezüst diszgúlaként ragyog; de midőn fergeteget rejtő felhők veszik körül, a czikázó villámok közül kibúvó, haragvó isten intő ujjának tetszik lenni.”
Noha a nyári időszakban különösebb hegymászói tapasztalatot nem igényel az Egyeskőre vezető túra, a sziklafalakra való felkapaszkodás cseppet sem veszélytelen. A csúcsra ugyanis kizárólag a falakra erősített acélkötelek segítségével lehet feljutni, ehhez megfelelő erőnlétre, odafigyelésre és túrafelszerelésre van szükség. Amennyiben télen, havas, esős időben vágunk neki az útnak, számítani kell rá, hogy a meredek emelkedők, sziklák kifejezetten csúszósak lesznek.
Az Egyeskő minden évszakban vonzza a kirándulókat
Fotó: Tuchiluș Alex
Az Egyeskő lábánál fekvő menedékház (1504 méteren) mindig nyitva áll a pihenésre vágyó kirándulók előtt. Először 1932-ben építették fel az Erdélyi Kárpát Egyesület tagjai, ám az eredeti épületet azóta lebontották és teljesen újat készítettek helyette. A jelenlegi menedékház nyáron két földszinti szobában és padlástérben 50 személy számára biztosít szállást, télen 26 férőhely van, két földszinti, fűtött szobában. Szállásigény esetén előzetes foglalás szükséges a csíkszentdomokosi önkormányzatnál.
Alább a hegyimentők által létrehozott elsősegélypont, fennebb egy kápolna található
Fotó: Tuchiluș Alex
A Balánbányai Hegyimentők 2024-ben megépített elsősegélypontja a menedékház mellett található. Amennyiben gond merül fel a túra közben, eligazításra vagy segítségre van szükség, a hegyimentők csapata elérhető a 0728-833-555-ös telefonszámon.
Ideiglenes javításokkal állították helyre a Madarasi Hargitához közeli Oltárkőn található panorámakabint. A szentegyházi különleges mentőcsapat tavasszal teljeskörűen felújítaná a menedéket.
Marosvásárhelyen is megemlékeznek a madéfalvi veszedelemről január 7-én, a Kultúrpalota nagytermében.
A Siculicidium 261. évfordulója alkalmából emléktúrát szervezett a Lemhényi Ifjúsági Szervezet égisze alatt működő Hőseink Ösvényén csapat. Hétfő délelőtt több mint harmincan gyűltek össze Szépvízen.
Jég alatt rekedt egy kutya a Maros folyóban, a tűzoltók több járművel vonultak a helyszínre, és egy csónakot is bevetettek, hogy kimentsék a bajba jutott állatot.
A kézdivásárhelyi Székely Katonanevelde építését báró Purtzell János kezdeményezte 1811-ben, 1819-ben kezdtek hozzá empire stílusban, 1822-ben fejezték be, és 1823. február 26-án kezdődött el benne az oktatás.
Hétfőtől kezdődően országszerte felmelegedik az idő, a sokéves átlagnál magasabb hőmérsékleti értékekre kell számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnap közzétett egyhetes előrejelzéséből.
A Hargitafürdőn kialakult torlódás miatt a Síbusz a Siberian Angel Team-ig (Kutyaszános kalandtúrák) közlekedik – hívja fel utasai figyelmét bejegyzésében a Csíki Trans.
Meghibásodott a felvonó a Madarasi Hargitán található, haladó és profi síelőknek ajánlott Nagy Mihály sípálya egy szakaszán, így jelenleg annak alsó fele használható csak – olvasható a Madarasi Hargita Síközpont Facebookon közzétett bejegyzésében.
Két autó karambolozott vasárnap reggel Háromszéken, a 11-es országúton, Maksa és a dálnoki letérő között. Négy személy megsérült.
Életének 76. évében elhunyt Puskás Bálint Zoltán volt alkotmánybíró, volt Kovászna megyei szenátor, az RMDSZ alapító tagja. A hírt a családja és az általa alapított Háromszéki Kereszténydemokrata Baráti Kör (HKBK) közölte a közösségi médiában.
szóljon hozzá!