Elindult leadni a lejárt gyógyszereket, aztán végül mégiscsak nála maradt

Körülményes megszabadulni a szavatosságukat vesztett gyógyszerektől Székelyudvarhelyen. Illusztráció •  Fotó: Barabás Ákos

Körülményes megszabadulni a szavatosságukat vesztett gyógyszerektől Székelyudvarhelyen. Illusztráció

Fotó: Barabás Ákos

Kukába dobható a lejárt szavatosságú gyógyszer, ha lelkiismeretünk nem lázadozik ellene – ezt a következtetést vontuk le azután, hogy az illetékeseket végigkérdezve kiderült, noha környezetvédelmi és egészségügyi szempontból is kötelező lenne szakszerűen megsemmisíttetni a hasznavehetetlen készítményeket, nem nagyon van módunk környezettudatosan eljárni.

Dósa Ildikó

2017. október 11., 10:422017. október 11., 10:42

2017. október 11., 10:452017. október 11., 10:45

„Senki nem tudja megmondani, hova vihetjük, ha már megvan bennünk a jó szándék, hogy ne a kukába dobjuk” – kezdte a történetet az a lapunkat felkereső székelyudvarhelyi nő, aki három helyi patikában próbálkozott leadni egy nagyobb mennyiségű, lejárt szavatosságú orvosságot, azonban mindenhonnan eltanácsolták. Elmondása szerint az utolsó helyen meglehetősen ellenségesen fogadták kérését, és ki is oktatták, majd amikor távozni készült, mégis utánaszólt a gyógyszerész, hogy hagyja ott az orvosságokat. Ő végül úgy döntött, nem teszi, mert

a patikus „azt mondta, hogy a szirupokat nyugodtan ki lehet önteni a kagylóba, más pedig a pasztillákat apránként dobja a kukába.

Értem én, hogy macerás, de egyezzenek meg, hogy legalább egy gyógyszertár átvegye. Roppant egyszerű eldobni, de engedjék legalább annak a kevésnek, aki megtenné, hogy leadja” – mondta felháborodottan.

Lehet is, nem is

Mivel korábban a székelyudvarhelyi kórháznál le lehetett adni a feleslegessé vált készítményeket, első körben ott érdeklődtünk. „Sok pénzbe kerül, elég nekünk a kórházét megsemmisíttetni. Ahogy mi szerződést kötünk a megsemmisítésre, ugyanúgy a gyógyszertárak is megtehetik. A külső gyógyszertárakban vásárolt gyógyszereket a kórház nem tudja kezelni, ezt a közegészségügyi előírások és a törvény is tiltja” – válaszolta megkeresésünkre Lukács Antal, a városi kórház főigazgatója. Elmondta viszont, hogy

a Budvár Szociális Központban leadhatók az orvosságok.

Másfél éve született a döntés, hogy heti egy alkalommal, szerdánként két helyszínen, a városi kórház 12-es termében, valamint a Budvár Szociális Központban 10 és 12 óra között átveszik a lakosoktól a háztartásukban felgyűlt, lejárt szavatosságú gyógyszereket – közölte lapunkkal Dénes András, a polgármesteri hivatal környezetvédelmi felelőse.

Azért választották az említett napot, mert a marosvásárhelyi cég, amellyel szerződést kötöttek, csütörtökön tudta elszállítani a készítményeket, így lényegében tárolni sem nagyon kellett azokat. Arról nem volt tudomása, hogy – mint mondta – a kórház igazgatója „egyoldalúan kihátrált” a megegyezésből. Ezt azzal magyarázta, hogy

valószínűleg nem volt rá lakossági igény.

„Azért jelöltünk ki két helyszínt, hogy a város felső végéből ne kelljen olyan messze menniük, azonban a napokban tisztázom a helyzetet. Véleményem szerint mindez csupán adminisztráció és jóindulat kérdése” – jelentette ki.

A patikák nem kockáztatnak

Néhány helyi patikánál is érdeklődtünk arról, hogy fogadják-e a lejárt szavatosságú gyógyszereket. Volt, ahol egyértelműen elutasítottak, máshol azt mondták, hogy a tőlük vásárolt készítményeket átveszik.

Székely Pál, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara alelnöke szerint egyik patika sem kockáztathatja működési engedélyének bevonását, ugyanis ez a következménye annak, ha a szakhatóság rajtakapja valamelyiküket, hogy tisztázatlan eredetű gyógyszereket tárolnak.

A lakosságnál töménytelen mennyiségű gyógyszer halmozódik fel, amely legtöbb esetben a háztartási hulladék között végzi.

A törvény értelmében a helyzet megoldására a gyógyszertáraknak kellene erre alternatívát jelenteniük, azonban erre még mindig nincs megfelelő szabályozás. Az érvényben lévő előírások értelmében ugyanis csak lerakatoktól vehetnek át gyógykészítményeket. Tehát a vonatkozó szabályozások is ellentmondanak egymásnak – magyarázta a gyógyszerészkamara alelnöke.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Mindezek mellett az orvosságok megsemmisítése is sokba kerül a patikáknak. „A törvény azt mondja, hogy el kell venni, de azt nem, hogy miként, és az állam nem vállalja fel a költségeket” – magyarázta. Mivel ő sem szeretné, ha a kukába kerülnének a feleslegessé vált orvosságok, jelenleg a polgármesteri hivatal és a hulladékgazdálkodási vállalat képviselőivel

közösen keresik a megoldást arra, hogy legalább évente egyszer gyűjtésnapot tarthassanak.

A profit is szempont

„A gyógyszertáraknak kellene átvenniük és égetőkbe vinniük a lakosságnál felgyűlt, fölöslegessé vált orvosságokat, azonban nincs hatáskörünkben erre kényszeríteni őket, így a lejárt szavatosságú készítmények helyzete még mindig megoldatlan probléma. Nem tartom jónak, hogy évente egyszer vagy kétszer egy alapítványnak eszébe jut begyűjteni ezeket, azon kívül meg nincs, hol leadni. Így

a lakosság elveszíti a türelmét, és a kukába dobja”

– vázolta a jelenlegi helyzetet Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője. Véleménye szerint az a gond, hogy a vonatkozó törvény nem egyértelmű, éppen ezért a gyógyszerészek sajátosan értelmezik. Ez tulajdonképpen a forgalomba kerülő készítményekről szól, nem azokról, amelyeket a lakosságtól megsemmisítésre ingyen átvesznek. Ezek nem ellenőrizhetetlen forrásból származnak, hiszen az átvételi jegyzőkönyv alapján bizonyítható eredetük és az átvétel célja.

Idézet
Elég magas megsemmisítési díjat fizetnek egy kilogramm gyógyszerre, a patika pedig profitorientált magánvállalkozás, közszolgálati hajlandóság nélkül

– tapintott a probléma lényegére. Kérdésünkre elmondta, azért nem jó, ha ezek a készítmények a lefolyóba vagy a háztartási hulladék közé kerülnek, mert lebomlásuk során olyan aktív kémiai anyagok szabadulhatnak fel belőlük, amelyek nem jó, ha visszakerülnek a táplálékláncba, például az ivóvízhálózatba bejutva.

Környezetőrség: elvileg mehet a kukába

Veszélyességi szempontból két kategóriába sorolódnak a gyógyszerek: a daganatos megbetegedések kezelésére használtak veszélyesnek, míg a többi – receptre vagy vény nélkül kapható készítmények – veszélytelen minősítést kapnak. Így utóbbiak elvileg a lefolyóba nem, de háztartási hulladéktározóba bekerülhetnek, tehát eldobásuk nem büntethető – közölte érdeklődésünkre Balla Izabella. Azt azonban a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője is hozzáfűzte, hogy ettől függetlenül a gyártóknak a patikákon keresztül vissza kellene venniük és megsemmisítésre elszállítaniuk a lakosság által leadott lejárt szavatosságú gyógyszereket.

Szavazás Próbált már leadni lejárt szavatosságú gyógyszert?

Szavazás eredménye
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 05., szombat

Négy új papot szentelnek fel, Böjte Csaba csíksomlyói lelkész lesz

Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.

Négy új papot szentelnek fel, Böjte Csaba csíksomlyói lelkész lesz
2025. július 05., szombat

Csónakból helikopterbe: többen megsérültek egy dunai balesetben

Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.

Csónakból helikopterbe: többen megsérültek egy dunai balesetben
2025. július 05., szombat

Az utolsó fotó a meggyilkolt motoros telefonjáról – így tálalja a román sajtó a kiszivárgott felvételt

Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.

Az utolsó fotó a meggyilkolt motoros telefonjáról – így tálalja a román sajtó a kiszivárgott felvételt
2025. július 05., szombat

Külön világ: akiknél 5000 euró az átlagnyugdíj, és már ötvenéves koruk előtt nyugdíjba mehetnek

Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.

Külön világ: akiknél 5000 euró az átlagnyugdíj, és már ötvenéves koruk előtt nyugdíjba mehetnek
2025. július 05., szombat

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon

Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon
Tüntetésre gyűltek össze Parajdon
2025. július 05., szombat

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon

2025. július 04., péntek

Jóváhagyta a kormány deficitcsökkentő intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet

Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Jóváhagyta a kormány deficitcsökkentő intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet
2025. július 04., péntek

CES: a deficitcsökkentő intézkedések csökkentik a polgárok vásárlóerejét

A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).

CES: a deficitcsökkentő intézkedések csökkentik a polgárok vásárlóerejét
2025. július 04., péntek

Online időpontfoglalás a nyugdíjpénztárnál

Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.

Online időpontfoglalás a nyugdíjpénztárnál
2025. július 04., péntek

Bűnvádi feljelentést tettek a Kis-Küküllőn bekövetkezett ökológiai katasztrófa miatt

Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.

Bűnvádi feljelentést tettek a Kis-Küküllőn bekövetkezett ökológiai katasztrófa miatt
2025. július 04., péntek

A kormányfő ismertette a deficitcsökkentő csomag elfogadásának ütemtervét

Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.

A kormányfő ismertette a deficitcsökkentő csomag elfogadásának ütemtervét