Kihordta, összegyűjtotte. Illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Nevelő célzatú bírsággal sújtott a szitabodzai önkormányzat egy férfit, aki több zsáknyi szemetet hordott ki a vízpartra. A pénzbüntetés minden bizonnyal nem lett volna megoldás.
2017. április 25., 17:082017. április 25., 17:08
Nicolae Stoica szitabodzai polgármester elmondta, pénzbírságot is kiróhattak volna, de a nehéz anyagi helyzetben lévő, minimálbéren élő vétkes valószínű nem tudta volna azt befizetni. Az önkormányzat ezért úgy döntött, arra kötelezi a szemetelőt, hogy
„A rendőrségi nyomozás során azonosítottuk az elkövetőt, de az is kiderült, hogy nehéz anyagi helyzetben van. A bírság nem old meg semmit. Mindenki jobban jár, ha inkább eltakarítja a szemetet. Így talán egy életre megjegyzi, hogy többet nem szemetel” – részletezte az elöljáró, aki aztán egy nagyszabású takarítókalákát szervezett a község területén.
A szitabodzai férfi még márciusban több zsáknyi szemetet hordott ki a folyó partjára, pillepalackot, konzervet, sörös dobozokat, ruhát, matracot, esőernyőt, számlákat dobott ki. Tette azért is meglepő, mert szerződése van a közszállítási vállalattal, és fizeti a szemételhordási díjat, tehát a szemetet ki is tehette volna a kapu elé.
Ez különben nem elszigetelt eset, Háromszéken gyakran előfordul, hogy az erdőbe, a patakpartra hordják a szemetet. A Kovászna Megyei Környezetőrség jelentése szerint tavaly félmillió lejre róttak ki bírságot. A leggyakrabban előforduló kihágások között szerepelt, hogy a folyóvizeken keresztül szállították a fát, nem váltották ki a különböző környezetvédelmi engedélyeket, illetve a folyók mellé hordták a hulladékot.
Csákány László, a Szemerja-Görgő Közbirtokosság elnöke is megelégelte, hogy évről évre rengeteg szemetet gyűjtenek össze az erdőkből, az elmúlt év végén kerekasztal-sorozatot kezdeményezett, hogy találjanak megoldást a szemetelők megfékezésére. Arra jutottak, hogy
nem elég hatékony a rendszer, közben pedig, amint Csákány fogalmazott,
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!