
Elkeserítő statisztikák. Jelentős kihívásokkal nézhet szembe idén a romániai magánszektor.
Fotó: Pixabay
2025 különösen nehéz évnek ígérkezik: a Deloitte legfrissebb, több mint 130 vállalat bevonásával végzett tanulmánya szerint a gazdasági környezet bizonytalansága miatt számos cég elbocsátásokat tervez.
2025. január 26., 18:012025. január 26., 18:01
A romániai magánszektor 2025-ben számos kihívással néz szembe: az elbocsátások, a bérek korlátozott növekedése és a beruházások csökkenése mind olyan tényezők, amelyek nagy hatással lehetnek a gazdaság egészére. A dolgozók és vállalatok számára kulcsfontosságú lesz a stabilitás megőrzése és a gazdasági környezethez való alkalmazkodás – hívta fel a figyelmet a Deloitte elemzése alapján az Adevarul.ro portál.
Nem elég, hogy a felmérés szerint a pénzügyi igazgatók mindössze 26 százaléka tervezi csapata bővítését, a béremelések is jelentősen visszaeshetnek 2025-ben. Míg a korábbi években a vállalatok több mint 73 százaléka a tervezett béremelést, idén ez az arány mindössze 50 százaléka. A Nemzeti Stratégiai és Előrejelzési Bizottság adatai szerint a nettó átlagbér növekedése várhatóan 6 százalék lesz, de az inflációval korrigált reálbér-emelkedés mindössze 1,6 százalékot tesz ki.
Fotó: Pixabay
A tőkeberuházások terén is jelentős visszaesés figyelhető meg. A beruházások növekedését várók aránya 46 százalékról 34 százalékra csökkent, miközben a csökkenést prognosztizálók aránya 19 százalékról 33 százalékra emelkedett. Emellett
a megkérdezettek 87 százaléka szerint 2025 nem kedvez a nagyobb kockázatok vállalásának.
A szakértők szerint az euróövezet inflációs rátája 2025-ben elérheti a 3,1 százalékot, ami további áremelkedési hullámokat idézhet elő. Ez különösen megnehezítheti a romániai vállalatok és dolgozók számára a pénzügyi stabilitás megőrzését.
Eljárás indult egy iráni férfi és egy román nő ellen, miután megpróbáltak bejutni az Egyesült Királyság nukleáris elrettentő rendszerének egyik kulcsfontosságú haditengerészeti támaszpontjára – jelentette szombaton a PA Media és a dpa.
A román haditengerészet szombaton is folytatja a Midia kikötő térségében elsüllyedt Astana vontatóhajó balesetének kutató-mentő műveleteit – közölte a védelmi minisztérium.
Egy autóbusz borult fel szombaton az 581-es európai úton, Galac és Vaslui megye határán: többen megsérültek, egy személy pedig életét vesztette.
Nem maradt egyetlen olyan töltőállomás Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson sem, ahol 9 lejnél olcsóbban lehetne tankolni: a legfrissebb adatok szerint minden nagy szolgáltatónál átlépte ezt a határt az üzemanyag ára.
Székelyudvarhely után Sepsiszentgyörgyre is ellátogatott Nagy István magyar agrárminiszter, hogy a gazdákat érintő kihívásokra válaszokat adjon, és megoldásokat körvonalazzon.
A kiskereskedelmi forgalom 2026 januárjában 6,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest Romániában, ami a világjárvány óta a legnagyobb visszaesés.
Anyagi károkkal járó baleset történt Máréfalván pénteken – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságnál érdeklődve.
A gazdákat fenyegető veszélyekre, illetve az ezekkel szembeni védekezési lehetőségekre hívta fel a figyelmet pénteken Nagy István, Magyarország agrárminisztere Székelyudvarhelyen, a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyeztető Fórumán.
Minden magyar felelős a nemzet egészéért – hangsúlyozza Kövér László házelnök, aki szerint nincs külön határon inneni és túli magyarság.
Megszavazta a parlament pénteki ülésén a 2026-os állami költségvetést és a társadalombiztosítási költségvetést.
1 hozzászólás