Alábbhagyott a lendület. Csökkenőben a nyugati országokból behozott használt autók száma. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Folyamatosan csökken a használtautó-bejegyzések száma a korábbi évekhez képest, ennek hatására pedig a várakozási idő is egyre rövidebb a járműbejegyzési közszolgálatoknál. Ezzel ellentétben az új járművek eladása emelkedik, a kedvező irányzatot pedig a roncsautóprogram minap elindított újabb kiadása tovább erősítheti.
2019. április 22., 09:252019. április 22., 09:25
Alábbhagyott az autóvásárlási kedv Romániában, legalábbis ami a külföldről behozott használt autókat illeti. Erről árulkodnak a gépkocsik beíratásáért és a jogosítványok kibocsátásáért felelős igazgatóság (DRPCIV) statisztikái is. A múlt évre vonatkozó beszámolójuk szerint közel kilenc százalékkal csökkent a használtautó-bejegyzések száma 2018-ban a korábbi évhez képest, amikor a környezetvédelmi illeték eltörlése miatt robbanásszerűen megnövekedett a számuk. Az akkori, tehát a 2017-ben forgalomba íratott 520 ezer járműhöz képest tavaly „csak” 473 ezret jegyeztek be. Noha ez sem kevés, az mindenképp kedvező, hogy
A DRPCIV legfrissebb, márciusi adatai szerint 37 375 használt autót jegyeztek be idén az említett hónapban, tavaly márciusban viszont 41 539-et, ami 10,02 százalékos csökkenést jelent (2017-ben egyébként 51 684-et, így a csökkenés valóban jelentős).
A kedvező változás másik előnye az, hogy míg korábban hónapokat kellett várni a külföldről behozott használt autók beíratására, ma már csak néhány napot, esetleg hetet. Aki most szeretne időpontot foglalni a járműbejegyzési közszolgálatnál külföldről behozott használt autó bejegyzésére, már május másodikára is találhat szabad időpontot Hargita megyében, Maros megyében pedig még áprilisi helyek is akadnak.
A DRPCIV adatai szerint 9813 új járművet jegyeztek be az országban márciusban, ez pedig 20,82 százalékos növekedést jelent a tavalyi 8122-höz képest. Az idei első negyedévben egyébként 35 836 új autót, a tavalyi év hasonló időszakában 28 643-at, 2017 első három hónapjában pedig csak 22 276-ot jegyeztek be, így a növekedés igen látványos.
Akik most gondolkodnak azon, hogy újra cseréljék régi járművüket, segítséget is kapnak hozzá, hiszen múlt héten elkezdődött a 2019-es roncsautóprogram. A program költségvetése ezúttal 320 millió lej, az előírások szerint pedig a nyolcévesnél idősebb autókat lehet leadni az ócskavastelepeken. A környezetvédelmi minisztérium ráadásul a tavaly bevezetett, kötelező műszaki vizsgálatra vonatkozó előírást is eltörölte, így
A pályázók kilométerenként legtöbb 130 gramm szén-dioxid-kibocsátású új autót vásárolhatnak a támogatás által, amelynek összege 6500 lej. Ehhez hozzáadódhat további 1700 lej, ha a pályázó hibrid autó vásárlása mellett dönt, illetve 1000 lej azoknak, akik 98 grammosnál alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású gépkocsit vásárolnának. A 6500 lejes alaptámogatás és a két ökobónusz értéke össze is adódhat, tehát a pályázó egyszerre mindhárom támogatást megkaphatja, így összesen 9200 lejt.
Emellett idén is elindul a Roncsautó Plusz Program, amely az elektromos és hibrid autók vásárlását ösztönzi. Érdekesség, hogy a program első évében, 2016-ban mindössze 150 ilyen járművet vásároltak a támogatás által, ezért 2017-ben átalakították a programot (a támogatás összegét közel 10 ezer euróra növelték, amely a legmagasabb ilyen jellegű támogatás Európában), ennek hatására pedig tavaly már több mint 1400 zöldautót vásároltak a romániaiak a támogatás segítségével.
A Plusz Program idei költségvetése 93 millió lej, általa pedig a százszázalékosan elektromos meghajtású járművek vásárlása esetén 45 ezer lejes, míg a hibrid autók esetében 20 ezer lejes támogatást igényelhetnek az érdeklődők, utóbbi esetében feltétel a kilométerenkénti legtöbb 50 grammos szén-dioxid-kibocsátás. Mindkét program esetében a pályázó az új jármű vásárlásakor kapja meg a támogatást (az autó értékesítője vonja le az árból), miután igazolta az autókereskedésnél, hogy megsemmisíttette és kiíratta forgalomból régi járművét. Feltétel emellett az is, hogy az igénylő romániai lakcímmel rendelkezzen, és ne legyenek tartozásai.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
Őrizetbe vett a rendőrség egy férfit és egy nőt, akik két kilogramm kokaint és mintegy 20 kilogramm kannabiszt vásároltak Spanyolországban, majd egy futárszolgálaton keresztül Romániába szállíttatták a drogokat.
szóljon hozzá!