Archív
Fotó: Pinti Attila
A múlt évi kihagyás után idén szervezik meg tizedik alkalommal Székelyföld legnagyobb lovas eseményét, ám a járványügyi helyzethez igazodva, hogy a bizonytalanságokat kizárják, az idei futamokat online lehet követni.
2021. április 19., 14:582021. április 19., 14:58
Az online eseményt június 26-án szervezik meg, a tét nem változik, a jubileumi Székely Vágtáról lehet kijutni a budapesti Nemzeti Vágtára. Az egynapos online esemény programját még nem véglegesítették, de a települések már nevezhetik lovasaikat, a győztesek Székelyföldet képviselik a Nemzeti Vágtán, ugyanakkor a szervezők jelentős nyereményeket is felajánlanak.
A szervezők arra biztatják a lovasokat, jelentkezzenek a versenyre, kezdjék edzeni a lovakat. Az Óriáspince-tetőn lévő versenypályán sorra kerülő Székely Vágtára május 19-ig jelentkezhetnek a Kovászna, Hargita és Maros megyei települések csapatai. Minden csapatban kell lennie egy lovasnak, egy kísérőnek és egy csapatvezetőnek. A Székely Vágta futamára bármilyen fajtájú és nemű, ötéves, vagyis 2016-ban született és ennél idősebb lóval be lehet nevezni, amelynek állapota megfelel a szabályzatban előírt állategészségügyi feltételeknek. Kivételt képeznek az ismeretlen származású lovak, valamint az argentin póló pónik, az Akhal Teke és az angol telivér lovak.
A Székely Vágta futamon az utazási költséget 1000 lej értékben térítik meg pozitív állatorvosi vizsga esetén. Az előfutam győztesének nyereménye 2000 lej, a Székely Vágta döntőjének pénznyereményei pedig: I. díj: 6000 lej, II. díj: 4000 lej, III. díj: 3000 lej, IV. díj: 2000 lej. A Székely Vágta szabályzata teljes mértékben igazodik a Nemzeti Vágta szabályzatához. Információkat a Székely Vágta versenyirodájától, Kiss Ildikótól lehet kérni a 0733-084 200 telefonszámon vagy a szekelyvagta2021@gmail.com elektronikus postacímen.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!