Azok jártak jól, akik már eleve belekalkulálták a költségvetésbe a fizetésemelések lehetőségét
Fotó: Barabás Ákos
Továbbra sem sikerült megoldani a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság béremelések miatti pénzügyi válságát. Ugyanakkor szintén nehéz helyzetben vannak egyes csíkszéki önkormányzatok, ugyanis nem kaptak pluszpénzt a kormány őszi költségvetés-kiegészítésekor. Csíkszereda hosszú távon a megnövekedett bértömeg következtében nem tudja fenntartani a hozzá tartozó kulturális intézményeket. Akár létszámcsökkentésre is sor kerülhet.
2017. szeptember 22., 21:272017. szeptember 22., 21:27
A kormány által múlt héten elfogadott költségvetés-kiegészítéséből évek óta példa nélküli módon
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke megkeresésünkre úgy nyilatkozott, hogy felelősen jártak el a béremeléseket illetően.
– magyarázta. Hozzátette,
„A béremelésekkel a felelősséget, a feladatokat és a célokat is növeltük, most ezek gyakorlatba ültetésén dolgozunk. Hargita Megye Tanácsa közel 360 alkalmazottal dolgozik, a létszám nem több, mint más megyénél, viszont több önként vállalt feladatkörrel is foglalkozunk” – jegyezte meg Borboly Csaba.
Korántsem megoldott azonban a megyei önkormányzat egyik alintézményének, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságnak a pénzügyi válsága.
Borboly Csaba ennek kapcsán arról tájékoztatott, hogy szerdán Elekes Zoltánnal, a Hargita Megyei Szociális és Gyerekvédelmi Vezérigazgatóság vezetőjével ismét Bukarestbe utaztak a helyzet rendezésére, időpontot kértek Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi minisztertől, de csak a minisztérium főtitkárával és illetékes kollégákkal tudtak beszélni.
– számolt be a megyei tanácselnök. Egyébként
amelyben kérik, hogy sürgősségi kormányhatározattal aktualizálják a szociális szolgáltatások standardköltségeit, és a pénzalapokat az aktualizált standardköltségek alapján osszák el. Egyelőre nem jártak sikerrel. Az intézmény nem tudja biztosítani több mint ezer gyermek, idős és fogyatékos személy ellátását, ugyanakkor nem tudta az alkalmazottak augusztusi munkabére utáni járulékokat átutalni, szeptembertől kezdődően pedig nem rendelkezik a szükséges béralappal sem.
Meckl Ilona Tünde, a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatal gazdasági igazgatója megkeresésünkre elmondta,
Mint magyarázta, a város főként saját jövedelemből gazdálkodik, így nem érintette őket, hogy nem kaptak pénzt a központi költségvetés-kiegészítésekor. Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere ugyanakkor érdeklődésünkre fontosnak tartotta kiemelni, hogy
„Ehhez lehet rossz képet vágni, panaszkodni, könnyezni vagy éppen másokra mutogatni, de mindez nem több olcsó képmutatásnál. A szükséges bértömeg jelentősen meghaladja a lehetőségeket, így
– húzta alá a polgármester.
Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere megkeresésünkre elmondta, a költségvetésük egyenlegben van, őket nem befolyásolja, hogy nem jutottak forráshoz a költségvetés-kiegészítéskor.
– fogalmazott. Mint mondta, a bérkeretük 10 ezer lejjel nőtt, azonban az önkormányzat mindössze 15 alkalmazottal rendelkezik, továbbá van 7 be nem töltött állásuk.
Karda Róbert, Csíkszentdomokos polgármestere szerint az önkormányzatok többsége nincs könnyű helyzetben, mivel nem kaptak pénzt az őszi költségvetés-kiigazításkor, ilyenre korábban nem volt példa.
– mondta. Hozzátette, hogy a bérkeretük szűkösen megvan, a megkezdett beruházásokra is van pénzalapjuk, azonban az intézmények fenntartására, a jövő évi beruházásokhoz szükséges tervekre, tanulmányokra bajosan tudnak előteremteni pénzt. „Nehéz lesz az év hátralévő része, ha nem történik valami” – ismerte el.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
szóljon hozzá!