Nem ördögtől való. Az oltással a magunkat és környezetünket is védjük
Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI
Személyes példájukon keresztül szeretnék arra biztatni a lakosságot, hogy adassák be a koronavírus elleni védőoltást, így védve magukat, családjukat és a közösséget a fertőzéstől – ezt nyilatkozta megkeresésünkre a térség több vezető politikusa.
2021. január 02., 08:562021. január 02., 08:56
2021. január 02., 11:432021. január 02., 11:43
Több székelyföldi vezető politikustól kérdeztük meg, hogy amikor sorra kerül, beadatja-e magának a koronavírus elleni vakcinát, illetve arra is kíváncsiak voltunk, hogy környezetükben nyitottságok, esetleg oltásszkepticizmust tapasztalnak?
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor érdeklődésünkre azt mondta, amikor sorra kerül, be fogja adatni magának az oltást, és minden fenntartás nélkül ezt javasolja másoknak is. „Fontos elmondani, hogy a Pfizer-oltás nem legyengített vírust tartalmaz, ez RNS-alapú vakcina, amelyben egy olyan proteinrész van, ami felkészíti az emberi szervezetet, ellenállóvá teszi a koronavírussal szemben.
– szólalt meg a szakember az RMDSZ-elnökéből. Kelemen szerint az összeesküvés-elméletek azért tudtak szárnyra kapni és keringeni, mert a tudományos világ is kevés információval rendelkezett a koronavírusról és ez a kevés információ nem mindig érhető módon jutott el az emberekhez.
„Az a feladatunk mindannyiunknak, hogy érthetővé tegyük, elmagyarázzuk, hogy ez egy létező betegség, egy létező vírus, sok millió embert megfertőzött, sok százezer ember meghalt. Már volt ilyen az emberiség történetében, valószínű, hogy még lesz, de a tudomány képes ezekre jó választ adni, és úgy gondolom, hogy a meglevő, tudományos ismeretanyagot át kell adnunk minél több embernek. Mert sokan vannak, akik félnek, akik elutasítják az oltóanyagot. Pedig csak a XX. század második felében, a gyerekek esetében milyen sok olyan betegség volt, amit oltással sikerült felszámolni. S ha csak ezeket nézzük, láthatjuk, hogy mit jelent az egy-egy oltás által biztosított védettség” – fejtette ki az amúgy állatorvos végzettséggel is rendelkező, a témában pedig tájékozottságáról tanúskodó politikus.
A nemrég kinevezett környezetvédelmi miniszter érdeklődésünkre elmondta, bár ő már átesett a koronavírus-fertőzésen, mindenképp be akarja oltatni magát, ha sorra kerül. Mint kiemelte, ő oltáspárti, és azt szeretné, ha minél többen megértenék ennek fontosságát. Nem tapasztalta, hogy környezetében szkeptikusak lennének az emberek az oltással kapcsolatban, s szerinte egy jó, tudományos alapokon álló tájékoztató kampánnyal sok emberrel meg lehetne értetni, hogy az oltás egy járható út a koronavírus-fertőzés megállítására.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a Székelyhonnak elmondta, mindenféleképpen beoltatja magát, és egyúttal arra biztatott mindenkit, hogy ugyanígy, felelősen döntsön. Fontosnak tartja az immunizálását, mert naponta 5-8 településre is elmegy, rendszeresen jár a kórházakban, emberekkel találkozik, akik maguk is sok emberrel találkoznak. „Azt gondolom, az a felelős magatartás, hogy mindent megtegyünk saját magunk és embertársaink védelmének érdekébe. Bízok benne, hogy sokan ugyan úgy gondolkodnak, mint én” – nyilatkozta.
A Hargita Megye Tanácsának elnöke arról is beszélt, hogy március óta sok energiát felemésztett a rém- és álhírek leküzdése. Hargita Megye Tanácsa, szoros együttműködésben az első vonalas intézményekkel, határozott álláspontot fogalmazott meg a vírussal és az oltással kapcsolatban is, és ez jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy az oltás elleni fellépés nem olyan nagyarányú, mint az ország egyes részein. Ezt a munkát folytatják az oltáskampányt illetően is.
Borboly szerint nagyon fontos, hogy mindenki a szakemberekre hallgasson.
A jól hangzó mondatok, kijelentések mögött nem tudjuk, hogy kik vannak, sokszor azzal sem teszünk jót, ha olyan személyek vitatott gondolatait osszuk meg, kedveljük, akikről nem tudjuk, kik is igazán: az illető országban elismert szakemberek vagy sem. Legyünk óvatosak, legyünk felelősek” – hívta fel a figyelmet.
Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke érdeklődésünkre elmondta, mivel ő már átesett ezen a betegségen és a vizsgálatok alapján sok antitesttel rendelkezik, jelen pillanatban úgy érzi, hogy nincs szüksége a védőoltásra, de ha szüksége lenne rá, és ezzel a körülötte élőket megóvhatná, kérdés nélkül beadatná az oltást. Arról is beszélt, hogy a felmérésekből nagyon jól látható, hogy az oltással kapcsolatban két táborra oszlik az emberek véleménye.
– mondta. Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere érdeklődésünkre azt mondta, hogy amikor sorra kerül, mindenképp be fogja adatni az oltást, hiszen szeretne példát mutatni.
A Székelyhon megkeresésére Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke azt nyilatkozta, ő is élni fog a lehetőséggel, tehát beoltatja magát. „Elsősorban azért, hogy bizalmat indítsunk az emberekben, másrészt a saját, a családom és a környezetem egészsége szempontjából is fontos ez. Érdemes ezt megfontolni és meg is lépni” – fogalmazott. Ami az oltásellenes hangulatot illeti, Tamás Sándor szerint hetek, talán hónapok óta az látszik Hargita, Kovászna és Szilágy megye esetében, hogy egyre kisebb a fertőzöttségi ráta. Így van ez annak ellenére, hogy például Kovászna megye egy tranzit megye, naponta több, mint 50 ezer ember utazik át.
Példaként említette, hogy Brassó-Kézdivásárhely-Bákó útszakaszon, Kézdivásárhely és Berecz között naponta 15 ezer autó halad át, ennek 85 százaléka tranzit. Ilyen szempontból kitettebb a megye a fertőzésveszélynek, mégis csökkent a szám.
Rengeteg probléma volt, az ország sok megyéjében bedőltek a kórházak, de Hargita, Kovászna és Szilágy megyében sikerült megtartani ezeket. Rengeteg munka van a háttérben. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy nincsenek nagy vírusellenes hangok, hőzöngök. Nyilván vannak kérdőjelek, de nincsen olyan vírusellenes áramlat, hangulat, mint az ország többi részében” – vélekedett Tamás Sándor.
A megkérdezettek közül egyedül Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának gyergyószéki alelnöke nem válaszolt megkeresésünkre.
A Kovászna megyei közlekedésrendészet munkatársai a téli időjárási körülmények közepette fokozott szigorúsággal szűrték ma ki a forgalmi rend ellen vétőket és összesen 30 525 lej értékben büntették a szabálytalankodókat.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Még egy hónap után sem tisztázódott teljesen Nagy Zoltán polgármester számára az önkormányzat gazdasági helyzete, még zajlik a problémák feltérképezése, de már eredményekről is be tud számolni a Székelyhonnak adott interjúban.
Tizenegy Hargita megyei település közel négyezer lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
Gyergyóalfalu község történetének legnagyobb összegű infrastrukturális fejlesztése kezdődik el. Aláírták azt a kivitelezési szerződést, amelynek részeként 47 millió lej értékű ivóvíz- és csatornahálózat-fejlesztést valósítanak meg.
Az időjárás függvényében Marosvásárhelyen a Tudor lakótelepen metszik a fákat a virágkertészet szakemberei. Míg előző években tanulmányozni lehetett, hogy hol vágják ki a fákat, idén erre nincs lehetőség.
A szél felerősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat huszonhárom megyére.
Szombaton reggel hét órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
Egy marosvásárhelyi családi otthonból eltávozott kiskorú lány eltűnéséről értesítették a Maros megyei rendőrséget.
A rendőrség közlekedési információs központjának (Infotrafic) tájékoztatása szerint szombaton reggel havazott és részlegesen hó borított több útszakaszt.
1 hozzászólás