Illusztráció
Fotó: Thomas Campean
A statisztikák szerint az idei az elmúlt négy év legdrágább karácsonya, hiszen a felmérések szerint csak élelmiszerre 100 lejjel többet költenek a romániai családok, mint négy évvel ezelőtt. Egy családnak átlagosan 700 lejbe került az ünnepi asztal megterítése, ami 40 lejjel többet jelent, mint tavaly.
2017. december 27., 12:152017. december 27., 12:15
2017. december 27., 12:162017. december 27., 12:16
Míg 2013-ban a romániaiak átlagban 600 lejre, egy évvel később pedig 602 lejre vásároltak élelmiszert, 2015-ben már 638 lejre, tavaly pedig 656 lejre rúgott az élelmiszerekre fordított összeg. Az idei áremelkedés főként abból adódik, hogy a múlt hónapban az infláció szintje három éves csúcsot ért el. A legnagyobb áremelkedés a tojás esetében észlelhető, hiszen rövid idő alatt átlagosan 40 százalékkal növekedett a tojás ára Európában, Romániában pedig 24 százalékkal emelkedett októberben a tavalyi év hasonló időszakához képest. De sokkal többe kerül a vaj is, amelynek ára csaknem 20 százalékkal nőtt meg. A citrusfélék közel 14 százalékkal, a disznóhús öt és fél százalékkal, a bor pedig egy százalékkal drágult.
A zsebekben azonban nem érződik az elmúlt hónapok gazdasági növekedése. „Ha az emberek túl sok pénzt kapnak rövid időn belül, nincs amire költeniük, csak azokat vásárolják meg, amiket eddig is, illetve az import termékeket. Gyorsabb infláció-emelkedés észlelhető, mint amire számítanának az emberek” – fejtette ki a Capital.ro-nak Dragoş Cabat gazdasági elemző.
Romániában az élelmiszeripar nagyon kis részben ad hozzá az ország GDP-jéhez, ráadásul sok élelmiszeripari és mezőgazdasági terméket importálunk. Ez a rendszerváltás előtt pont fordítva volt – hangzott el egy szakmai konferencián.
A havazás, melyet az időjósok már több napja előrejeleztek, csütörtök reggel Háromszékre is megérkezett. A megyeszékhelyen a TEGA Rt. munkatársai hajnali 4 órától dolgoztak a város hótalanításán, Háromszéken többnyire jók az útviszonyok.
Leginkább az áramellátásban okozott gondokat a havazás Hargita megyében, számos településen jelenleg is szünetel a szolgáltatás. A hegyvidéki útszakaszokon a 3-5 centimétert is elérheti a latyakos hóréteg vastagsága, a vasúti közlekedés is akadozik.
Péntekre érvényes, harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hét megye hegyvidékére.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható a lapárusoknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
Jelentős mennyiségű hó hullott az éjszaka Udvarhelyszéken is, több centiméteres hóréteg rakódott le reggelre, fehérre festve a tájat. Vajon meddig csodálhatjuk? Mivel valószínűleg nem sokáig, megörökítettük az idei szezon első hófödte reggelét.
A választásokra való tekintettel rendhagyó programmal tartanak nyitva Maros megyében a lakosságnyilvántartó-hivatalok, érvényes személyazonossági igazolványt lehet igényelni.
A brassói regionális út- és hídügyi igazgatóság (DRDP) több mint 150 munkagépet vetett be a szerdáról csütörtökre virradó éjszaka a lehullott nagy mennyiségű hó eltakarítására a közigazgatása alá tartozó országutakról.
Havazott csütörtökre virradóan Maros megye teljes területén, de komolyabb fennakadást nem okozott a télies időjárás, a hókotrók mindenhol dolgoztak.
Noha a hőmérséklettel eddig sem volt gond, Csíkszereda mindegyre bejelentkezett az ország leghidegebb pontjaként az idei ősz folyamán (ebben a szezonban már mínusz tíz fok is volt), most nemcsak érezni, látni is lehet a telet. S hogy milyen? Mutatjuk.
szóljon hozzá!