Fotó: Gergely Imre
Lakatos Mihály, a Salamon Ernő Gimnázium korábbi igazgatója kapta meg a díszpolgári címet, és Molnár Margit nyugalmazott pedagógus, számos civil kezdeményezés mozgatója vehette át a Pro Urbe díjat a gyergyószentmiklósi dísztanácsülésen. Az esemény több mint három órán át tartott annak köszönhetően, hogy nagyon sok, a város közéletében fontos szerepet vállaló, illetve a városnak hírnevet hozó személynek adtak át még díjakat.
2022. december 05., 18:062022. december 05., 18:06
2022. december 05., 20:552022. december 05., 20:55
„Ha bármit teszek, az szolgálat másokért” – idézte méltatásában a város új díszpolgárának, Lakatos Mihálynak a szavait Ferenczi Attila, a Salamon Ernő Gimnázium jelenlegi igazgatója.
A méltatásban számos olyan megvalósítás elhangzott, ami az ő nevéhez fűződik, az egyik ebből (amit az is láthat, aki nem kötődik az iskolához), hogy
De létesült iskolamúzeum, megújultak osztálytermek, rendezték, parkosították a belső udvart és még lehetne sorolni…
Lakatos Mihály méltatása
Fotó: Gergely Imre
Lakatos Mihály köszönetképpen kiemelte, hogy amit elért, az nemcsak az ő érdeme, kellett hozzá a kollégák közössége, de a diákság is. Közismert humora most sem hagyta el. Azok számára, akik őt Lakatos Misinek szólíthatják, azt üzente, hogy eddig ugyan viccelődhettek vele, de
Kérte, hogy ezt vegyék jegyzőkönyvbe.
A Pro Urbe díjat Molnár Margitnak ítélte oda a képviselő-testület. Eigel Tibor méltatásában elhangzott, hogy a díjazott a Kolping család, az Erdélyi Kárpát-Egyesület, a Háló, a Szeretetkonyha, a KÉK (Krisztus Élet Közössége) munkájában vállat szerepet. Férjével együtt sokszor megmutatták, hogy miként lehet erős közösséggé kovácsolni az egy-egy gondolat köré csoportosuló egyéneket.
Molnár Margit méltatása
Fotó: Gergely Imre
Ha kellett, kalákát szerveztek, ha kellett, kirándulást vagy lelki napokat.
Tartalmas életét koncentrikus és egymásba fonódott körökként hatják át a közösségek: család, turistaközösség, lelki közösségek és mozgalmak. Mindenhol szolgálatot vállalt, és a mai napig vállal, ahová csak hívták vagy hívják.
A dísztanácsülésen Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere és Pintér Szilárd, a magyarországi Dombóvár polgármestere aláírták azt az okmányt, amely a két város testvérkapcsolatát szentesíti.
Fotó: Gergely Imre
Ezt tervezték az örményországi Alaverdi városával is, de az örmény küldöttség nem tudott jelen lenni az eseményen, így ez későbbre marad.
Ez már 1941-ben megköttetett, aminek 2021-ben lett volna a 80. évfordulója. Azonban a pandémia miatt két évig nem rendezhették meg a városnapi dísztanácsülést, így az évfordulóra emlékeztető plakettet most adhatták át.
Sokan mondják, hogy az utóbbi években Gyergyószentmiklós Erdély zenei fővárosává vált, egyre-másra bukkannak fel és válnak közismertté az itteni kivételes tehetségű zenészek, előadók. Amikor azonban egyszerre kerülnek említésre, akkor még a gyergyóiakat is meglepi ez a felhozatal.
Fotó: Gergely Imre
A dísztanácsülésen fellépett Solyom Bernadett, az X-Faktor idei győztese, Oláh Vivien és a Salamon’s Jam Orchestra, de sorra vehették át a város díszokleveleit a Bagossy Brothers Company, a 4S Street, a No Sugar, a Teddy Queen, Nicuta Andrea Nicoleta, Kozma Katalin és Korpos Szabolcs is, akik a maguk műfajában komoly elismertséget értek el. Ugyancsak díjazták a több filmszerepben látható Blénesi Kincsőt, illetve a hip-hop táncban sikeres Brill Dance együttest is.
Díjak özöne az arra érdemeseknek
Számos gyergyószentmiklósi szervezet ünnepelt kerek évfordulót idén vagy a korábbi két, dísztanácsülés-mentes évben. A jubileumokhoz kapcsolódva díjazták az Ipartestület Férfikarát, az Erdélyi Kárpát-Egyesület gyergyószentmiklósi osztályát, a százéves labdarúgást képviselő Jövő FC-t, a 25 éves főiskolát, a Step Dance tánccsoportot és az Inter Gyergyó Futsalcsapatot.
A tanintézmények javaslata alapján a következő pedagógusok részesültek díjazásban: Csata Emese, Huszár Piroska, Ilyés Etelka, Páll Ildikó, Baricz Levente, Palavits Rozália, Bekes Alexe, Costin Aurelia, Jánosi Béla.
A kórház javaslatára hárman, dr. Bartalis Hajnal, dr. Bíró Csaba Zoltán és dr. Koszti János, ugyanakkor szintén az egészségügyből dr. Dogar Maria és Ferenczi István vehettek át elismeréseket.
Díjazták még Kovács Klárát, Kémenes Kingát, Árus Katalint, valamint Bencze Katalint is. Ezek mellett tevékenységükért elismerést nyújtottak át az Erdélyi Godako Ökölvívó Sportklub, a Gyilkostó Adventure Egyesület, az Arbor Vállalkozók Szövetsége és a Fenyő Szövetség számára is.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!