Fotó: Borbély Fanni
Megnyílt az Etnospot, a budapesti Néprajzi Múzeum örökségpont-hálózatának első bázisa Csíkszeredában, a Petőfi Sándor utca 8. szám alatt.
2024. június 03., 13:422024. június 03., 13:42
A hétfői megnyitón jelen volt Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója, Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár és Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. Először Kemecsi Lajos fejezte ki háláját Csíkszereda vezetősége felé; mint mondta, egy hidat képez ez az együttműködés az anyaország fővárosa és Székelyföld között.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár és Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója
Fotó: Borbély Fanni
Kiemelte azt is,
A Néprajzi Múzeum azért vállalta ezt az új, határokon átívelő feladatot, hogy az intézmény kultúrstratégiai küldetéséhez kapcsolódóan hatékony kulturális, oktatási és turisztikai együttműködések jöhessenek létre a helyi közösségekkel. Emellett a múzeum időszaki és állandó kiállításaihoz, illetve gyűjteményéhez kötődő ismeretközvetítésre helyezi a hangsúlyt – hangzott el.
Fotó: Borbély Fanni
Az Etnospot családi- és gyermekfoglalkozásokon keresztül új módszerekkel kívánja megszólítani a fiatal korosztályokat, hogy néprajzi ismeretekkel bővíthessék kulturális horizontjukat. Mindemellett az Etnospotban megpihenhetnek, beszélgethetnek a betérő látogatók, és a Néprajzi Múzeum múzeumi boltjának kínálatából is válogathatnak.
Fotó: Borbély Fanni
Závogyán Magdolna kiemelte,
Hozzátette még, hogy jól nézzük meg ezt az új közösségi teret, hiszen ez nem más, mint a hagyománytiszteleten alapuló bátor újítás, a jövő záloga.
Fotó: Borbély Fanni
Maga az Etnospot kialakítása a budapesti Városligetben működő, 2022-ben átadott Néprajzi Múzeum főépületét idézi hangulatában és stílusában egyaránt. A tér társalgó jellegű, a falon könyvekkel ékesített helyiség, ahol még egy interaktív táblát is elhelyeztek. Az Etnospot megálmodóinak reményei szerint ezzel a közösségi térrel népszerűsíteni tudják a néprajz és a népi kultúra fontosságát, hiszen ahogy elhangzott, „legféltettebb kincsünk a múltunk”.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!