
A legtöbb helyen már komoly tisztítóberendezések felelnek azért, hogy jó minőségű ivóvízhez juthassunk. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A vízszolgáltatókat jogszabályok kötelezik arra, hogy rendszeresen végezzenek vízelemzéseket, és arra is, hogy fertőtlenítsék az ivóvizet, amelyre hatékony módszer a klór használata. Sok szolgáltató így fertőtleníti a csapvizet, és bár biztonsággal fogyasztható, mégis sokan ódzkodnak tőle, és inkább palackozott vizet használnak, holott annak ára akár kétszázszorosa is lehet a csapvízének.
2023. január 24., 21:022023. január 24., 21:02
Annak kapcsán érdeklődtünk a víz- és szennyvízelemzésekről, hogy a koronavírus-járvány idején sok hírcsatorna számolt be arról, hogy a vírus jelenlétét a szennyvízből is kimutatták.
Arra voltunk kíváncsiak, hogy ilyen jellegű vizsgálatok Romániában is zajlanak-e. Lányi Kinga, a Harvíz Rt. regionális vízszolgáltató sajtófelelőse ennek kapcsán megosztotta, hogy Magyarországon 2020-ban indult egy vizsgálati program, amelyet Közép-Kelet Európában elsőként valósítottak meg.
Több nemzetközi kutatócsoport eredményei szerint ugyanis a SARS-CoV-2 vírus örökítő anyaga jelen van a fertőzöttek székletében, és így a szennyvízben is, így annak vizsgálatával lehetővé válik a vírus terjedésének nyomon követése nagyobb közösségekben, akár teljes településen. A módszer különös előnye, hogy a tünetmentes fertőzöttek vírusürítését is mutatja. Magyarország nagy szennyvíztelepein ennek a programnak a keretén belül hetente végeznek méréseket. Romániában viszont nincs erre vonatkozóan jogszabály,
A Hargita megyei vízszolgáltató ugyan nem végez ilyen vizsgálatokat, azonban a víz és szennyvíz elemzését a jogszabályok előírásai szerint rendszeresen elvégzik. Mint megtudtuk:
A szennyvíz esetében a csíkszeredai és székelyudvarhelyi rendszereken naponta végeznek méréseket, a kisebb szennyvíztelepek esetén csak havonta, azonban itt a helyszínen naponta ellenőrzik a tisztítás hatékonyságát tesztekkel.
Fotó: Barabás Ákos
Az ivóvíz minősége jó Hargita megye településein, a kiszolgálási területünkön – emelte ki Lányi Kinga, aki hozzátette, hogy az ivóvíz minősége függ a vízforrástól és a víztisztítási technológiától.
– jegyezte meg. Viszont a felszíni vizek esetében a víz minősége folyamatosan változik, ezt megfelelő technológiával ellensúlyozzák, hogy megfeleljen az előírásoknak.
„Az ivóvíz minőségét három kritérium alapján ítélik meg: mikrobiológiai jellemzői (E.coli, és Enterococcus baktériumok), kémiai jellemzői (természetesen jelenlevő anyagok, nitrit, nitrát, nehézfémek, peszticidek), valamint indikátor jellemzői (szennyező anyagok jelenléte, zavarosság, keménység, ammónium, pH értéke ) alapján.
A szolgáltatott ivóvíz nem tartalmazhat az egészségre káros élő kórokozó mikroorganizmusokat, ezért folyamatosan fertőtlenítik a csapvizet, így az mikrobiológiailag megfelel az előírtaknak. A kémiai jellemzőket tekintve szintén
Ugyanakkor megtudtuk azt is, hogy akadtak olyan fúrt kutak is, amelyek használatát le kellett állítani, mivel a nitráttartalmuk meghaladta a megengedett határértéket. Az indikátorjellemzők a befogott nyersvíz minőségétől és a víztisztítási technológiától függnek.
„Az ivóvízműveink megfelelő technológiával rendelkeznek, kivételt képez pár kisebb víztisztító, ami még felújításra szorul” – magyarázta a szóvivő.
Fotó: Barabás Ákos
A szennyvíz vizsgálatának paraméterei: a pH-értéke, a szerves anyagok, a lebegőanyagok, az összfoszfor és az össznitrogén, valamint a szerves oldószer kivonat.
„A kimenő szennyvíz megengedett határértékei a vízügyi és környezetvédelmi engedélyben vannak előírva. A szolgáltatási területünkön problémát jelentenek azok a kisebb szennyvíztisztítók, amelyeknek nem megfelelő a technológiája, ezek sehol sem működnek az országban.
– fejtette ki. Hozzáfűzte, a bejövő szennyvíz minőségének is vannak a jogszabályok által rögzített határértékei, amelyeknek a túllépése befolyásolja a szennyvíztisztítási technológiát és ezáltal a kimenő szennyvíz minőségét is.
– sorolta Lányi. A Harvíz egyébként 38 településen szolgáltat Hargita megyében.
Fotó: Haáz Vince
Több mint 300 ezer fogyasztónak szolgáltat ivóvizet a Maros megyei Aquaserv regionális vízszolgáltató, amelynek sajtószóvivőjével, Nicu Tomulețiuval vettük fel a kapcsolatot. Kezdetként megosztotta, hogy a szolgáltatott ivóvíz minőségének kritériumairól a 2002-ből származó 458-as számú törvény, valamint a 2004-ből származó 974-es számú kormányhatározat rendelkezik.
„A csapvíz biztonsággal fogyasztható, hiszen tisztításon, fertőtlenítésen esik át, és folyamatosan ellenőrzik minőségét” – emelte ki. Ugyanakkor hozzátette, szorosan együttműködnek a Maros megyei közegészségügyi hatósággal is (DSP), amely intézmény szintén rendszeresen ellenőrzi az ivóvíz minőségét.
Fotó: Barabás Ákos
A víz, amíg iható csapvíz lesz, többlépcsős szűrésen, kezelésen esik át, az utolsó lépések egyike a klórral való fertőtlenítés.
Erről egy, a vállalat által 2021-ben késztetett tanulmányban is kitértek. Ebből az is kiderült, hogy annak ellenére, hogy
Ráadásul a vezetékes vízszolgáltatást szigorúbban szabályozzák a törvények, mint a palackozott víz gyártását. Néhány statisztikai adatot is közzétettek, például azt, hogy
Az Aquaserv egyébként Maros, Hargita és Beszterce-Naszód megyék 123 településén szolgáltat vizet.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!