Nem kell tartani a klórral fertőtlenített csapvíztől

Nem kell tartani a klórral fertőtlenített csapvíztől

A legtöbb helyen már komoly tisztítóberendezések felelnek azért, hogy jó minőségű ivóvízhez juthassunk. Képünk illusztráció

Fotó: Barabás Ákos

A vízszolgáltatókat jogszabályok kötelezik arra, hogy rendszeresen végezzenek vízelemzéseket, és arra is, hogy fertőtlenítsék az ivóvizet, amelyre hatékony módszer a klór használata. Sok szolgáltató így fertőtleníti a csapvizet, és bár biztonsággal fogyasztható, mégis sokan ódzkodnak tőle, és inkább palackozott vizet használnak, holott annak ára akár kétszázszorosa is lehet a csapvízének.

Barabás Hajnal

2023. január 24., 21:022023. január 24., 21:02

Annak kapcsán érdeklődtünk a víz- és szennyvízelemzésekről, hogy a koronavírus-járvány idején sok hírcsatorna számolt be arról, hogy a vírus jelenlétét a szennyvízből is kimutatták.

Arra voltunk kíváncsiak, hogy ilyen jellegű vizsgálatok Romániában is zajlanak-e. Lányi Kinga, a Harvíz Rt. regionális vízszolgáltató sajtófelelőse ennek kapcsán megosztotta, hogy Magyarországon 2020-ban indult egy vizsgálati program, amelyet Közép-Kelet Európában elsőként valósítottak meg.

Több nemzetközi kutatócsoport eredményei szerint ugyanis a SARS-CoV-2 vírus örökítő anyaga jelen van a fertőzöttek székletében, és így a szennyvízben is, így annak vizsgálatával lehetővé válik a vírus terjedésének nyomon követése nagyobb közösségekben, akár teljes településen. A módszer különös előnye, hogy a tünetmentes fertőzöttek vírusürítését is mutatja. Magyarország nagy szennyvíztelepein ennek a programnak a keretén belül hetente végeznek méréseket. Romániában viszont nincs erre vonatkozóan jogszabály,

az Európai Uniónak mindössze ajánlása van a tagállamok felé, hogy a SARS-CoV-2 szennyvízben való előfordulásával kapcsolatos adatgyűjtésre szolgáló szennyvízmegfigyelési rendszereket hozzanak létre.

A Hargita megyei vízszolgáltató ugyan nem végez ilyen vizsgálatokat, azonban a víz és szennyvíz elemzését a jogszabályok előírásai szerint rendszeresen elvégzik. Mint megtudtuk:

a nagyobb rendszereken, mint amilyen a csíkszeredai, a szentegyházi, a parajdi és székelyudvarhelyi hálózat, a központi laboratóriumukban naponta végeznek vízelemzéseket, a kisebb rendszereken hetente, viszont itt naponta ellenőrzik a helyszínen a fertőtlenítés hatékonyságát tesztekkel.

A szennyvíz esetében a csíkszeredai és székelyudvarhelyi rendszereken naponta végeznek méréseket, a kisebb szennyvíztelepek esetén csak havonta, azonban itt a helyszínen naponta ellenőrzik a tisztítás hatékonyságát tesztekkel.

Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Jó minőségű a víz

Az ivóvíz minősége jó Hargita megye településein, a kiszolgálási területünkön – emelte ki Lányi Kinga, aki hozzátette, hogy az ivóvíz minősége függ a vízforrástól és a víztisztítási technológiától.

Idézet
A szolgáltatási területünk túlnyomóan gátból és fúrt kutakból van ellátva, aminek a vízminősége nem változik és kiváló minőségű”

– jegyezte meg. Viszont a felszíni vizek esetében a víz minősége folyamatosan változik, ezt megfelelő technológiával ellensúlyozzák, hogy megfeleljen az előírásoknak.

„Az ivóvíz minőségét három kritérium alapján ítélik meg: mikrobiológiai jellemzői (E.coli, és Enterococcus baktériumok), kémiai jellemzői (természetesen jelenlevő anyagok, nitrit, nitrát, nehézfémek, peszticidek), valamint indikátor jellemzői (szennyező anyagok jelenléte, zavarosság, keménység, ammónium, pH értéke ) alapján.

A víztisztítási technológia a megoldás

A szolgáltatott ivóvíz nem tartalmazhat az egészségre káros élő kórokozó mikroorganizmusokat, ezért folyamatosan fertőtlenítik a csapvizet, így az mikrobiológiailag megfelel az előírtaknak. A kémiai jellemzőket tekintve szintén

az előírt határértékeken belül vannak azok a természetesen jelenlévő anyagok, amelyek teljesen nem szűrhetők ki a tisztítási folyamat során.

Ugyanakkor megtudtuk azt is, hogy akadtak olyan fúrt kutak is, amelyek használatát le kellett állítani, mivel a nitráttartalmuk meghaladta a megengedett határértéket. Az indikátorjellemzők a befogott nyersvíz minőségétől és a víztisztítási technológiától függnek.

A felszíni vizek esetében a minőség állandóan változik a csapadék, és más külső behatások miatt, viszont megfelelő víztisztítási technológiával ezek teljes mértékben kiküszöbölhetők.

„Az ivóvízműveink megfelelő technológiával rendelkeznek, kivételt képez pár kisebb víztisztító, ami még felújításra szorul” – magyarázta a szóvivő.

Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A szennyvizet is ellenőrzik

A szennyvíz vizsgálatának paraméterei: a pH-értéke, a szerves anyagok, a lebegőanyagok, az összfoszfor és az össznitrogén, valamint a szerves oldószer kivonat.

„A kimenő szennyvíz megengedett határértékei a vízügyi és környezetvédelmi engedélyben vannak előírva. A szolgáltatási területünkön problémát jelentenek azok a kisebb szennyvíztisztítók, amelyeknek nem megfelelő a technológiája, ezek sehol sem működnek az országban.

Idézet
A nagyobb szennyvíztelepek viszont megfelelő technológiával rendelkeznek, nem befolyásolják a bejövő szennyvíz minőségének változásai és megfelelnek az előírt határértékeknek”

– fejtette ki. Hozzáfűzte, a bejövő szennyvíz minőségének is vannak a jogszabályok által rögzített határértékei, amelyeknek a túllépése befolyásolja a szennyvíztisztítási technológiát és ezáltal a kimenő szennyvíz minőségét is.

Idézet
Ezért is fontos, hogy a szennyvízrendszerbe ne kerüljenek bele olyan anyagok, amelyeknek negatív hatása van a tisztítási folyamatra, például zsírok, olajak, nehézfémtartalmú folyadékok, oldószerek, gyógyszerek, benzin, darabos szennyeződések, állattartásból származó trágya vagy háztartási ételmaradékok”

– sorolta Lányi. A Harvíz egyébként 38 településen szolgáltat Hargita megyében.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

Biztonságos a klórozott víz

Több mint 300 ezer fogyasztónak szolgáltat ivóvizet a Maros megyei Aquaserv regionális vízszolgáltató, amelynek sajtószóvivőjével, Nicu Tomulețiuval vettük fel a kapcsolatot. Kezdetként megosztotta, hogy a szolgáltatott ivóvíz minőségének kritériumairól a 2002-ből származó 458-as számú törvény, valamint a 2004-ből származó 974-es számú kormányhatározat rendelkezik.

A jogszabályok által előírt kritériumok alapján 24 óránként végeznek vizsgálatokat az ivóvízmintákon.

„A csapvíz biztonsággal fogyasztható, hiszen tisztításon, fertőtlenítésen esik át, és folyamatosan ellenőrzik minőségét” – emelte ki. Ugyanakkor hozzátette, szorosan együttműködnek a Maros megyei közegészségügyi hatósággal is (DSP), amely intézmény szintén rendszeresen ellenőrzi az ivóvíz minőségét.

Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Tanulmány is készült

A víz, amíg iható csapvíz lesz, többlépcsős szűrésen, kezelésen esik át, az utolsó lépések egyike a klórral való fertőtlenítés.

Sok fogyasztót a klórozott víz zavar, azonban a vízszolgáltatóknak törvények általi kötelességük fertőtleníteni a csapvizet, amelyre a klór hatékonyan alkalmazható, a klórozott víz ugyanakkor nem jelent kockázatot az emberi egészségre.

Erről egy, a vállalat által 2021-ben késztetett tanulmányban is kitértek. Ebből az is kiderült, hogy annak ellenére, hogy

a palackozott víz akár kétszázszorosa is lehet a vezetékes ivóvíz árának, mégis sokan inkább ezt fogyasztják a csapvíz helyett.

Ráadásul a vezetékes vízszolgáltatást szigorúbban szabályozzák a törvények, mint a palackozott víz gyártását. Néhány statisztikai adatot is közzétettek, például azt, hogy

a Maros-folyóból naponta közel 50 ezer köbméter vizet emelnek ki, amelyből Marosvásárhelynek átlagban naponta 47 ezer köbmétert biztosítanak, ez 47 millió liter vizet jelent, azaz 2172 pohár vizet másodpercenként.

Az Aquaserv egyébként Maros, Hargita és Beszterce-Naszód megyék 123 településén szolgáltat vizet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 26., szerda

Mutatjuk a marosvásárhelyi városnapok programkínálatát

Színes programkínálattal és számtalan koncerttel várják az érdeklődőket a 27. marosvásárhelyi városnapokra, június 27. és 30. között. Összegyűjtöttük a négynapos rendezvény programjait.

Mutatjuk a marosvásárhelyi városnapok programkínálatát
2024. június 26., szerda

Kézdivásárhelyi Sokadalom Duma Dubával

A nyár a fesztiválok ideje. És hogyha fesztivál, pláne Háromszéken, akkor mindenképpen szót kell ejtenünk a kézdivásárhelyi Sokadalomról, amelyet immár 12. alkalommal szerveznek meg, ahol nem mellékesen a Rádió GaGa Duma Dubája is jelen lesz.

Kézdivásárhelyi Sokadalom Duma Dubával
Kézdivásárhelyi Sokadalom Duma Dubával
2024. június 26., szerda

Kézdivásárhelyi Sokadalom Duma Dubával

2024. június 26., szerda

Útlezárások várhatók a városnapok idején Kézdivásárhelyen

Forgalomkorlátozásra és útlezárásra kell számítani szerdától Kézdivásárhely központi zónájában a Sokadalom ideje alatt.

Útlezárások várhatók a városnapok idején Kézdivásárhelyen
2024. június 26., szerda

Menhelyet a gazdátlan állatoknak, de milyen pénzből?

Hiába rendelkezik jogszabály a bántalmazott és gazdátlan állatok gyors és hatékony elhelyezéséről, mindez számos nehézséget von maga után. Talán a megelőzés jelentene megoldást, ehhez azonban a lakosság megfelelő hozzáállására is szükség van.

Menhelyet a gazdátlan állatoknak, de milyen pénzből?
2024. június 26., szerda

Mit tehetsz, ha nem sikerült az érettségi vagy a felvételi? Van alternatíva!

Az Oktatási Minisztérium által közzétett adatok alapján, a 2024-es próbaérettségi eredményei igencsak elkeserítőek. Országos szinten a 12. osztályosok közel 40 százaléka nem érte el az 5-ös osztályzatot román nyelv és irodalomból.

Mit tehetsz, ha nem sikerült az érettségi vagy a felvételi? Van alternatíva!
2024. június 26., szerda

Forgalomkorlátozásra kell számítani Marosvásárhely központjában

Rövid időre forgalomkorlátozás lép életbe Marosvásárhely központjában a nemzeti lobogó napja alkalmából szervezett ünnep miatt szerda délelőtt – értesít a városháza Facebook-bejegyzésben.

Forgalomkorlátozásra kell számítani Marosvásárhely központjában
2024. június 26., szerda

Kopogtat a jövő: robottal végeznének műtéteket a csíkszeredai kórházban

Modern orvosi eszközöket vásárolna a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház európai uniós forrásokból, köztük egy négymillió euró értékű robotsebészeti műszert. A korszerű eszközt onkológiai, nőgyógyászati és urológiai műtéteknél is használhatnák.

Kopogtat a jövő: robottal végeznének műtéteket a csíkszeredai kórházban
2024. június 25., kedd

Felszámolták a sertéspestisgócot Hargita megyében

Feloldotta kedden az egy hónapja elrendelt tilalmakat a Csíkszentmihály községhez tartozó Lóvész környékén a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság.

Felszámolták a sertéspestisgócot Hargita megyében
2024. június 25., kedd

„Örökölt” tulajdonjogi probléma miatt lehetetlen helyzetbe került a székelyudvarhelyi városháza és több lakó

Magántulajdonban lévő terület birtokbavétele és használata miatt hívta perbe a székelyudvarhelyi városházát egy illető, akinek saját területét törvénytelenül vette birtokba a korábbi városvezetés.

„Örökölt” tulajdonjogi probléma miatt lehetetlen helyzetbe került a székelyudvarhelyi városháza és több lakó
2024. június 25., kedd

Szünetelni fog az áramszolgáltatás szerdán több székelyudvarhelyi utcában

A villamossági vállalat értesítése szerint szerdán, június 26-án hat székelyudvarhelyi utcában lesz áramszünet javítási munkálatok miatt – adta hírül kedden a városháza.

Szünetelni fog az áramszolgáltatás szerdán több székelyudvarhelyi utcában
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!