A legtöbb helyen már komoly tisztítóberendezések felelnek azért, hogy jó minőségű ivóvízhez juthassunk. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A vízszolgáltatókat jogszabályok kötelezik arra, hogy rendszeresen végezzenek vízelemzéseket, és arra is, hogy fertőtlenítsék az ivóvizet, amelyre hatékony módszer a klór használata. Sok szolgáltató így fertőtleníti a csapvizet, és bár biztonsággal fogyasztható, mégis sokan ódzkodnak tőle, és inkább palackozott vizet használnak, holott annak ára akár kétszázszorosa is lehet a csapvízének.
2023. január 24., 21:022023. január 24., 21:02
Annak kapcsán érdeklődtünk a víz- és szennyvízelemzésekről, hogy a koronavírus-járvány idején sok hírcsatorna számolt be arról, hogy a vírus jelenlétét a szennyvízből is kimutatták.
Arra voltunk kíváncsiak, hogy ilyen jellegű vizsgálatok Romániában is zajlanak-e. Lányi Kinga, a Harvíz Rt. regionális vízszolgáltató sajtófelelőse ennek kapcsán megosztotta, hogy Magyarországon 2020-ban indult egy vizsgálati program, amelyet Közép-Kelet Európában elsőként valósítottak meg.
Több nemzetközi kutatócsoport eredményei szerint ugyanis a SARS-CoV-2 vírus örökítő anyaga jelen van a fertőzöttek székletében, és így a szennyvízben is, így annak vizsgálatával lehetővé válik a vírus terjedésének nyomon követése nagyobb közösségekben, akár teljes településen. A módszer különös előnye, hogy a tünetmentes fertőzöttek vírusürítését is mutatja. Magyarország nagy szennyvíztelepein ennek a programnak a keretén belül hetente végeznek méréseket. Romániában viszont nincs erre vonatkozóan jogszabály,
A Hargita megyei vízszolgáltató ugyan nem végez ilyen vizsgálatokat, azonban a víz és szennyvíz elemzését a jogszabályok előírásai szerint rendszeresen elvégzik. Mint megtudtuk:
A szennyvíz esetében a csíkszeredai és székelyudvarhelyi rendszereken naponta végeznek méréseket, a kisebb szennyvíztelepek esetén csak havonta, azonban itt a helyszínen naponta ellenőrzik a tisztítás hatékonyságát tesztekkel.
Fotó: Barabás Ákos
Az ivóvíz minősége jó Hargita megye településein, a kiszolgálási területünkön – emelte ki Lányi Kinga, aki hozzátette, hogy az ivóvíz minősége függ a vízforrástól és a víztisztítási technológiától.
– jegyezte meg. Viszont a felszíni vizek esetében a víz minősége folyamatosan változik, ezt megfelelő technológiával ellensúlyozzák, hogy megfeleljen az előírásoknak.
„Az ivóvíz minőségét három kritérium alapján ítélik meg: mikrobiológiai jellemzői (E.coli, és Enterococcus baktériumok), kémiai jellemzői (természetesen jelenlevő anyagok, nitrit, nitrát, nehézfémek, peszticidek), valamint indikátor jellemzői (szennyező anyagok jelenléte, zavarosság, keménység, ammónium, pH értéke ) alapján.
A szolgáltatott ivóvíz nem tartalmazhat az egészségre káros élő kórokozó mikroorganizmusokat, ezért folyamatosan fertőtlenítik a csapvizet, így az mikrobiológiailag megfelel az előírtaknak. A kémiai jellemzőket tekintve szintén
Ugyanakkor megtudtuk azt is, hogy akadtak olyan fúrt kutak is, amelyek használatát le kellett állítani, mivel a nitráttartalmuk meghaladta a megengedett határértéket. Az indikátorjellemzők a befogott nyersvíz minőségétől és a víztisztítási technológiától függnek.
„Az ivóvízműveink megfelelő technológiával rendelkeznek, kivételt képez pár kisebb víztisztító, ami még felújításra szorul” – magyarázta a szóvivő.
Fotó: Barabás Ákos
A szennyvíz vizsgálatának paraméterei: a pH-értéke, a szerves anyagok, a lebegőanyagok, az összfoszfor és az össznitrogén, valamint a szerves oldószer kivonat.
„A kimenő szennyvíz megengedett határértékei a vízügyi és környezetvédelmi engedélyben vannak előírva. A szolgáltatási területünkön problémát jelentenek azok a kisebb szennyvíztisztítók, amelyeknek nem megfelelő a technológiája, ezek sehol sem működnek az országban.
– fejtette ki. Hozzáfűzte, a bejövő szennyvíz minőségének is vannak a jogszabályok által rögzített határértékei, amelyeknek a túllépése befolyásolja a szennyvíztisztítási technológiát és ezáltal a kimenő szennyvíz minőségét is.
– sorolta Lányi. A Harvíz egyébként 38 településen szolgáltat Hargita megyében.
Fotó: Haáz Vince
Több mint 300 ezer fogyasztónak szolgáltat ivóvizet a Maros megyei Aquaserv regionális vízszolgáltató, amelynek sajtószóvivőjével, Nicu Tomulețiuval vettük fel a kapcsolatot. Kezdetként megosztotta, hogy a szolgáltatott ivóvíz minőségének kritériumairól a 2002-ből származó 458-as számú törvény, valamint a 2004-ből származó 974-es számú kormányhatározat rendelkezik.
„A csapvíz biztonsággal fogyasztható, hiszen tisztításon, fertőtlenítésen esik át, és folyamatosan ellenőrzik minőségét” – emelte ki. Ugyanakkor hozzátette, szorosan együttműködnek a Maros megyei közegészségügyi hatósággal is (DSP), amely intézmény szintén rendszeresen ellenőrzi az ivóvíz minőségét.
Fotó: Barabás Ákos
A víz, amíg iható csapvíz lesz, többlépcsős szűrésen, kezelésen esik át, az utolsó lépések egyike a klórral való fertőtlenítés.
Erről egy, a vállalat által 2021-ben késztetett tanulmányban is kitértek. Ebből az is kiderült, hogy annak ellenére, hogy
Ráadásul a vezetékes vízszolgáltatást szigorúbban szabályozzák a törvények, mint a palackozott víz gyártását. Néhány statisztikai adatot is közzétettek, például azt, hogy
Az Aquaserv egyébként Maros, Hargita és Beszterce-Naszód megyék 123 településén szolgáltat vizet.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.
Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.
Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.
szóljon hozzá!