Bauer Csaba részletesen elmagyarázta az új rendszerek működését
Fotó: Aquaserv
A marosvásárhelyiek által termelt szennyvíz tisztítása nyomán fennmaradt iszapból nyerik ki azt a biogázt, amelyből elektromos és hőenergiát állítanak elő az Aquaserv regionális vízszolgáltatónál. A megoldásokat csütörtökön mutatták be a sajtó képviselőinek.
2024. április 11., 17:442024. április 11., 17:44
Az Aquaserv vízszolgáltató egyik legnagyobb szennyvíztisztító állomása a Marosvásárhely közelében lévő Maroskeresztúron van. Itt
Csütörtökön mutatták be a sajtónak azt a modern kogenerációs rendszert, amellyel a régit helyettesítették, és amely segítségével a biogázból hőenergiát és elektromos áramot állítanak elő.
Bauer Csaba, az Aquaserv mérnöke a sajtótájékoztatón többek között elmondta, hogy a régi rendszer belsőégésű motorral működött, de az újban gázturbinás megoldás van, akárcsak a repülőgépekben.
Az égési gázok hőjét is visszanyerik, épületek fűtésére használják. A kogenerációs rendszerek segítségével sikerül megtermelni a szennyvíztisztító telep villamosenergia-igényének legalább hatvan százalékát, és az adminisztratív épületek fűtéséhez szükséges hőenergia nyolcvan-kilencven százalékát.
Fotó: Aquaserv
Folyamatban van egy napelempark telepítése is, amelynek segítségével elérik a szennyvíztelep teljes energetikai függetlenségét.
Megtudtuk, hogy a gazdasági előnyökön túl a projekt pozitív hatással van a környezetre is. Az elektromos energia kogenerációs előállításának fejlesztésével
ami egyenlő azzal, mintha háromszáz autó egy évig körülbelül 25 ezer kilométert tenne meg, egyenként.
Fotó: Aquaserv
Az Aquaserv a 1,8 millió eurót nyert erre a projektre és kevés önrésszel is hozzájárult a üvegházhatású gázkibocsátások csökkentését célzó beruházásokhoz.
A kogeneráció lényege: hő- és villamos energia társított gyártása. Míg a hagyományos erőműveknél a villamos energia gyártása közben létrejött hőenergiát egyszerűen kiengedik a környezetbe, addig a kogenerációs egységeknél fűtésre használják fel. Így fűtőanyagot – költségeket – takarítanak meg.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!