Azért juthattunk ide, mert a valódi érdekképviselet elmaradt – hangzott el az EMI-táborban
A kézdivásárhelyi terrorvád miatt bebörtönzött Beke István és Szőcs Zoltán határozott álláspontját közölték a két férfi hozzátartozói vasárnap az EMI-táborban.
2018. július 22., 19:502018. július 22., 19:50
2018. július 22., 20:042018. július 22., 20:04
„Nem fognak bűnbocsánatot kérni. Csak akkor fogadnák el az államelnöki kegyelmet is, ha az az ártatlanságukat bizonyítaná” – ez Beke István és Szőcs Zoltán álláspontja a hozzátartozóik szerint.
Az a helyzet ma Romániában, hogy bárkivel bármikor megtörténhet, hogy ki kell írja a Facebookra, ahogy Beke István tette: „most jöttek utánunk, Isten áldjon mindenkit” – vezette fel Sorbán Attila Örs, az EMI vezetője a kézdivásárhelyi terrorvád miatt elítélt férfiak ügyéről szóló beszélgetést.
– szögezte le.
Beke István felesége, Beke Csilla, Szőcs Zoltán testvére, Szőcs Csongor és a betiltott Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom szóvivője, Tóth Bálint voltak a meghívottai a vasárnapi beszélgetésnek az EMI-táborban.
Mint ismert, a bukaresti legfelsőbb bíróság öt év letöltendő szabadságvesztéssel sújtotta Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) terrorizmussal vádolt székelyföldi aktivistáit.
Öt év letöltendő szabadságvesztéssel sújtotta Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) terrorizmussal vádolt székelyföldi aktivistáit a bukaresti legfelsőbb bíróság – adta hírül a Krónika. A szerdán kihirdetett ítéletet Beke István megerősítette a napilapnak.
Elhangzott: nevetséges bizonyítékok, egy rossz minőségű, összevágott hanganyag, összeollózott újságcikkek, egy Wass Albert könyv, zászlók képezik a „bizonyítékokat” és olyan eszközök, amelyek nyilvánvalóan nem alkalmasak arra, hogy életre veszélyt jelentő bomba készüljön belőlük.
Keresik a jogi megoldásokat, amelyek révén visszakaphatnák a szabadságukat, de amíg az ítélet indoklását nem kapják kézhez, addig nem léphetnek. Az illetékes bírói tanácsban vannak olyan bírók, akik másfél éve meghozott ítéletek indoklását sem küldték még ki az érintetteknek. Időközben Strasbourgban az emberjogi bíróságon is panaszt nyújtanak be. A kereset megerősítése érdekében aláírásgyűjtést indítottak. Komoly segítséget, hozzáállást tapasztalnak Magyarország intézményei részéről.
Folytatódnak a megfélemlítések, ha az elmúlt 28 évben erőteljesebben politizálunk, nem itt tartanánk – szögezte le Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő, miután a feketehalmi börtönben meglátogatta a terrorizmus vádjával elítélt Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt.
A román állam azért tud lényegében bármit megtenni az erdélyi magyarokkal, mert nem létezik egy erős védőháló, amely az embereket és civil szervezeteket meg tudná védeni, ha támadás éri őket, jogaik sérülnek. Ezt a „védőhálót” ügyvédek, diplomaták, politikusok kellene alkossák, akik konkrét lépéseket tudnak tenni hasonló esetekben.
– fogalmazott Tóth Bálint, a betiltott mozgalom szóvivője.
Hozzátette, a hazai politikai érdekképviselet eredménytelenségének bizonyítéka, hogy 29 év után még mindig bármikor sérülhetnek jogaink, elhurcolhatnak, megbüntethetnek.
Ha 2015-ben történt volna meg az az összefogás, ami a jogerős ítélet után körvonalazódott, akkor Beke és Szőcs talán már a felmentésükről beszélhetnének az EMI-táborban – hangzott el.
Sorbán Attila Örs kijelentette: a magyarság elleni megfélemlítési folyamat része az ő elítélésük. Ugyanakkor az erdélyi magyar politikát is felelősség terheli, és a közösség részéről határtalan érdektelenség övez minden közéleti kérdést.
– mondta.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
3 hozzászólás