Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
A kelet-európai készruhagyárakban az alapvető jogokat is megtagadják az alkalmazottaktól – ezzel a címmel közöl terjedelmes anyagot az Al-Dzsazíra hírcsatorna az angol nyelvű oldalán. A hétfőn megjelent összeállítást azzal indítják, hogy a romániai és bulgáriai készruhagyárakban széles körben elterjedt a rossz bánásmód, nem fizetik a túlórákat és megfélemlítik az alkalmazottakat.
2019. szeptember 25., 09:102019. szeptember 25., 09:10
2019. szeptember 25., 09:182019. szeptember 25., 09:18
Átfogóan foglalkoznak a kovásznai nadrággyár történetével, amint arról mi is beszámoltunk, az alkalmazottak június 27-én a megszokott program szerint mentek munkába, ám a gyár kapuját lelakatolva találták, Belépni tilos felirat fogadta őket. A meglepett alkalmazottak még napokig jelentkeztek a gyárkapunál, jelenléti ívet írtak alá, de dolgozni már nem engedték őket. Közben
Az Al-Dzsazíra riportere megkereste a brassói székhelyű cég igazgatóját, aki megígérte, hogy folyósítják az elmaradt béreket, ám erre továbbra sem került sor. A riportban nem térnek ki az okára, de a vállalat közben csődvédelmet kért átszervezésre, így a Brassóban kinevezett csődbiztos dönt már a különböző kifizetésekről. A cikkben azt részletezik, hogy
Az anyagban megszólal egy alkalmazott, aki elmondta, gyakran túlóráztak, ám a plusz órákat nem fizették, munkaidőben nem engedték ki őket a mosdóba, gyakran az ebédszünetet sem tarthatták meg, mert nagy volt a rendelés, az igazgató durván beszélt velük, kiabált, ha az elmaradt bérekről kérdezték.
Hiába indultak dolgozni a kovásznai nadrággyár alkalmazottai, belépni tilos tábla fogadta őket, még az öltözőben tartott személyes tárgyaikhoz sem fértek hozzá. Egy részük a májusi fizetését sem kapta meg.
A gyárat 2008-ban alapították Brassóban, nyolc évvel később már 8,6 millió lejes forgalmat bonyolított le, megrendelői között voltak nagynevű márkák, a Hugo Boss és a United Colors of Benetton is.
A portál ezeket is megkereste, a Hugo Boss szerint soha nem volt közvetlen üzleti kapcsolatuk a brassói céggel, a Benetton-csoport pedig azt nyilatkozta, 2017 nyarán megszüntettek minden kapcsolatot a romániai vállalattal, mert a beszállító nem teljesítette a környezetvédelmi előírásokat.
Románia egyike Európa legnagyobb készruhaexportőreinek, a nagy divatmárkák évek óta dolgoztatnak az országban,
– írja az Al-Dzsazíra. Az oldal a Clean Clothes Campaign tanulmányára hivatkozik, a készruhagyárakban jobb munkakörülményekért harcoló szervezet szerint a túlórák száma meghaladja az évi 15 hetet, a gyárakban nincs megfelelő szellőztetés, és az alkalmazottak alapvető jogait megtagadják, például nem mehetnek ki a mosdóba.
A helyzet Kovászna megyében nem ennyire súlyos, mint az Al-Dzsazíra cikke írja – véli Ördög Lajos, a megyei munkavédelmi felügyelőség vezetője. Hozzátette, ezt a hírtelevízió riporterének is elmondta, de a nyilatkozata nem került be az anyagba.
Közel egy hónapja munka és minden bevétel nélkül maradt a kovásznai TBW (Textile Blue Wash) nadrággyár 74 alkalmazottja, és egyelőre remény sincs arra, hogy a közeljövőben megnyugtatóan rendeződjön a sorsuk.
A kovásznai munkaponton nadrággyárat működtető vállalkozó részéről nem volt tisztességes, hogy minden előzetes értesítés nélkül egyik napról a másikra bezárta a gyárat, az sem kizárt, hogy csúnyán beszélt az alkalmazottakkal – részletezte a főfelügyelő. Hozzátette, a cég Brassó megyében van bejegyezve, tehát a panaszokat az ottani munkafelügyelőség vizsgálja. Ugyanakkor a gyár bezárása előtt a felügyelőségre nem érkeztek panaszok, sőt
„Nálunk kicsi a megye, az emberek ismerik egymást, ha visszaélések történnek, az valamilyen úton általában eljut hozzánk” – mondta az igazgató. Hozzátette, a készruhagyártásban valóban általában minimálbért, vagy ahhoz közeli fizetést kapnak az alkalmazottak. Éppen
és kisebb műhelyek is beszüntették a tevékenységet – szögezte le Ördög Lajos.
Gyergyóalfalu község történetének legnagyobb összegű infrastrukturális fejlesztése kezdődik el. Aláírták azt a kivitelezési szerződést, amelynek részeként 47 millió lej értékű ivóvíz- és csatornahálózat-fejlesztést valósítanak meg.
Az időjárás függvényében Marosvásárhelyen a Tudor lakótelepen metszik a fákat a virágkertészet szakemberei. Míg előző években tanulmányozni lehetett, hogy hol vágják ki a fákat, idén erre nincs lehetőség.
A szél felerősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat huszonhárom megyére.
Szombaton reggel hét órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
Egy marosvásárhelyi családi otthonból eltávozott kiskorú lány eltűnéséről értesítették a Maros megyei rendőrséget.
A rendőrség közlekedési információs központjának (Infotrafic) tájékoztatása szerint szombaton reggel havazott és részlegesen hó borított több útszakaszt.
A szélsőséges időjárási jelenségek miatt bekövetkező áramszünet okán leállt a marosbisztrai vízmű, az ivóvízellátás több helységben szünetel. A borszéki Fontana Gyógyfürdő sem nyit ma, hasonló okok miatt.
Tűz ütött ki szombaton hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Kovászna megyében kevés változás történt a nyári választásokhoz képest, vasárnap Sepsiszentgyörgyön Szemerja negyedieknek, az imecsfalvi és bibarcfalvi lakosoknak kell utánanézniük, hogy hol is kell szavazzanak.
1 hozzászólás