
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
Felújították és kibővítették a gyergyószentmiklósi Virág lakótelepi Pitypang óvodát. A fejlesztés a magyar kormány Kárpát-medencei óvodafejlesztési programjában valósult meg.
2020. szeptember 18., 17:002020. szeptember 18., 17:00
A hálaadás és a köszönetnyilvánítás jegyében zajlott a pénteki óvodaátadó ünnepség Gyergyószentmiklóson, a Kós Károly Általános Iskolához tartozó Pitypang óvodánál. Az elmúlt időszakban felújították és kibővítették az iskolához tartozó alegységet, ugyanakkor didaktikai eszközöket vásároltak és a játszótér is elkészült. Az eseményen Csibi Zsuzsanna igazgatónő elmondta, három évvel ezelőtt adódott a lehetőség, hogy a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program keretében a 21. századi igényeknek megfelelően újíthassák fel és rendezhessék be az intézményt.
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja kiemelte, hogy a magyar kormány programjának első két ütemében közel 42 milliárd forint jutott óvoda- és bölcsődeépítésre, fejlesztésre, melynek köszönhetően Kárpát-medence szerte mintegy 150 létesítmény épült, illetve közel félezer újult meg. Erdélyben, és azon belül Székelyföldön 20 milliárd forint támogatás jutott intézményépítésre és fejlesztésre.
A gyergyószentmiklósi intézmény felújítása a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének koordinálásával valósult meg. Burus Siklódi Botond, a pedagógusszövetség vezetője beszédében hangsúlyozta, mennyire fontos felismernünk azt, hogy ez a program a közösség megerősítését szolgálja, és azt kívánta, hogy a megújult épület a romániai közoktatás fennmaradása mellett a települést és a vidéket szolgálja, segítve az itthon maradást.
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
Bende Sándor parlamenti képviselő rámutatott, hogy végre az itt dolgozó óvónők teljes mértékben hivatásukra, a pedagógiára koncentrálhatnak. Márton Adél óvodapedagógusokért felelős szaktanfelügyelő hangsúlyozta, hogy már gyermekkorban a szép szeretetére lehet nevelni a kicsiket, ezért nem mindegy, hogy milyen körülmények között járnak óvodába az ovisok. Keresztes Zoltán plébános emlékeztette a jelenlévőket, hogy Isten közbenjárása nélkül nem valósulhatott volna meg ez az egész beruházás, majd megáldotta a felújított létesítményt.
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
Az intézmény alapterülete szinte megkétszereződött, így a három terem mellett tágas előtere, két mellékhelyisége, irodája, raktárai, pszichológiai, egyben pedig logopédiai kabinetje és egy protokollterme is lett az óvodának. A fejlesztés értéke meghaladta a 430 ezer lejt.
Az utóbbi időszakban ismét számos kóbor kutya tűnt fel Gyergyószentmiklós lakónegyedeiben, elsősorban a szeméttárolók környékén – hívta fel figyelmünket olvasónk. A többségük békés, de több esetben agresszív viselkedésről is érkeztek jelzések.
Életben találták hétfő éjszaka a Máramarosi-havasokban a hegyimentők azt a 31 éves ukrán férfit, akinek keresését már egy éjszakával korábban elkezdték.
2024-ben az Év kiállítása díjjal jutalmazták a Magyar Nemzeti Múzeum Magyar Menyasszony című kiállítását. Most annak utazó „kapszulaváltozata”, a Székely Menyasszony érkezik Sepsiszentgyörgyre és Csíkszeredába, de mi is hozzájárulhatunk a sikeréhez.
Székelyföld-szerte mínusz 15 Celsius-fok alatti hőmérsékleteket hozott az idei tél eddigi legfagyosabb éjszakája. A Kovászna megyei Bodzafordulón pedig ennél is hidegebb reggelre ébredtek – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat adataiból.
Tanulságos képsorokat osztottak meg az Info Trafic Románia Facebook-oldalon. Mindkét baki elkerülhető lett volna, na de majd ha tanulunk az esetből, akkor ezután.
Lakóház tetőtere kapott lángra hétfőn este a Maros megyei Szalárdtelepen, ahol közösen vágtak neki az oltásnak az országos katasztrófavédelem Maros és a Hargita megye munkatársai.
A mobileszközökön tárolt adatok védelmével kapcsolatos jó tanácsokat fogalmazott meg hétfőn a belügyminisztérium.
A védelmi és a belügyminisztérium képviselőinek a jövő hét végéig ki kell dolgozniuk a belügyi és a védelmi alkalmazottak nyugdíjkorhatárának emeléséről szóló törvénytervezetet – jelentette ki hétfőn Radu Miruță védelmi miniszter.
A kormány felelősséget készül vállalni a parlamentben a bérkiadások 10 százalékos csökkentését is előíró törvénytervezetért – jelentette ki hétfőn Radu Miruță védelmi miniszter.
Megemlékezést szervezett a 83 évvel ezelőtti doni áttörés évfordulóján az Erdélyi Vitézi Rend sepsiszentgyörgyi állománya. A Hősök temetőjében 15 rendtag emlékezett a több tízezer családot érintő tragikus eseményekre.
szóljon hozzá!