A Varga család minden tagja megtalálta helyét a családi vállalkozásnál
Fotó: Nordica
Autókereskedéssel indult a vállalkozói élet a székelyudvarhelyi Varga családnál, ám csakhamar belátták, hogy ez nem az ő pályájuk. Ezt követően vették át a Nordica Kft.-t, amely előbb szállítmányozással, majd ezzel párhuzamosan szervizeléssel is foglalkozott.
2024. április 01., 10:002024. április 01., 10:00
A város egyik legjobb autójavító műhelyével egy udvarban ugyanakkor a következő generáció is elkezdte bontogatni szárnyait: motorosboltot nyitottak, ahol a terepmotorozás szerelmesei a legjobb minőségű termékeket vásárolhatják meg. Varga Zsolt és kedves felesége, Zita szemszögéből ismerhetjük meg a vállalkozás történetét és jelenét, valamint gyermekeik, Cintia és Zsolt vázolta fel a jövőképet.
Takaros, rendezett telephelyen fogadott minket a Varga család ottjártunkkor: a bejárattól nem messze motorosbolt, azzal szemben irodahelyiség, hátul pedig szervizboxok sora. A kényelmes irodában történő beszélgetés elején kiderült, hogy nem szokványos vállalkozói történet az övék.
– emlékezett vissza a vállalkozás vezetője, aki ezt követően a Daciák visszahonosításába is belefogott: a Magyarországra eladott román gyártmányú autókat hozta haza. Majd egy új fejezet nyílt a család életében…
A Nordica műhelyében a kisautóktól a 20 tonnás teherautókig mindent megjavítanak
Fotó: Nordica
1994-et írtunk, amikor Varga Zsolt és felesége, Zita átvették a Nordica Kft. irányítását. „Eleinte egy autóval szállítottunk, majd ahogy teltek az évek, egyre csak bővült a flotta” – vette át a szót Varga Zita, aki napjainkban a Nordica szállítmányozási részét irányítja. Az évek múlásával az autók száma folyamatosan bővült, a 2000-es évek végi válság előtt érték el a csúcsot, amikor 17 autóval szállították Európa-szerte az árukat.
– vette át a szót Varga Zsolt, aki jókor döntött nagyon jól: a világválság begyűrűzésével egyik napról a másikra csappant meg mind belföldön, mind külföldön a szállítmányozási kedv, az autójavításban viszont egyre ismertebbek lettek. „Eleinte a baráti társaság és a teherautóval rendelkező partnerek hozták hozzánk autóikat javítani, majd egyre bővült az ügyfélkörünk.
– hangsúlyozta az alapító házaspár, akik a közel harmincéves munkájuk során folyamatosan arra törekedtek, hogy klienseik és partnereik elégedettek legyenek tevékenységükkel.
– véli az alapító páros férfi tagja, aki saját maga is nagy előszeretettel ragad szerszámot, és javítja a meghibásodott járműveket.
A Nordica főhadiszállása a székelyudvarhelyi Fások utcában
Fotó: Nordica
Napjainkban nagyon ritka az a vállalkozás, amely nem küzd a fluktuációval és a munkaerőhiánnyal, azonban a Nordicánál valamit ezen a területen is nagyon jól csinálnak. „Ha visszagondolunk, akkor ezelőtt 20 évvel sokkal kevésbé becsülték meg a munkahelyüket az alkalmazottak: akkor gyakorlatilag egy picivel jobb fizetésért egyik napról a másikra bárki munkahelyet váltott. Ma ez már nem így van, az emberek zöme – legalábbis a mi iparágunkban – a biztonságot, kiszámíthatóságot és a jó munkakörülményeket is olyan fontosnak tartja, mint az anyagiakat” – vallja Varga Zsolt és Varga Zita, akik nagyon büszkék arra, hogy a csapatukat második családjuknak is tekinthetik.
– mondta a Varga házaspár. A Nordicáról fontos ugyanakkor azt is tudni, hogy nagyon szívesen fogadja a praktizáló diákokat is. „Évi szinten 7–10 középiskolás tapasztalja meg a szakma alapjait nálunk, sokan pedig szívesen térnek vissza hozzánk dolgozni, amikor kilépnek a nagybetűs életbe. Jelenleg féltucat ilyen munkatársunk van, aki a szakmai gyakorlat után választották a Nordicát” – ecsetelte elismerően Varga Zsolt, aki jelenleg a műhelyben és a szállítmányozási részen közel 30 munkatársnak biztosít megélhetést.
A Nordica udvarában a szerelőműhelyek és az adminisztrációs pontok mellett egy csinos, modern motorosboltot is találunk, amit ifjabb Varga Zsolt, a Varga házaspár fia működtet.
„Nyolc-kilenc éves koromban ültem először motorra, ami egyből magával ragadott. Kamaszkoromban – természetesen szülői ráhatással – azonban megértettem, hogy ebből nem tudok megélni. Így aztán megtaláltam az aranyközéputat: olyan motorosfelszereléseket kezdtem el forgalmazni, amit a terepmotorosok használnak” – mesélte a Nordica Moto megalapításának történetét Varga Zsolt.
„Nálunk a földrajzi adottságok megfelelőek a terepmotorozáshoz, a gazdasági helyzet viszont már kevésbé. Csak egy példa: az országban nagyjából 12 000 új motorbicikliről tudunk, Spanyolországban viszont ennek a harmincszorosával, 360 000 géppel kell számolni” – ismertette az erőviszonyokat az endurobajnok vállalkozó. Az azóta már ATV-ket, utcai motorokat és hószánokat forgalmazó céget Varga Zsolt egyedül indította, öt év alatt pedig több mint tíz alkalmazottja lett a cégnek.
– állítja a fiatal vezető, akinek nagy álma az, hogy nemcsak az országban, hanem Európa-szerte piacvezetői legyenek a motoroskellékek forgalmazásának. Ezért pedig tesznek is: nemrég Graham Jarvis, a világ legismertebb terepmotorosa is megfordult Székelyudvarhelyen, aki a sportágat népszerűsítette a Nordica Moto udvarán.
A Nordica Moto bemutatóüzlete. Itt minden motorkedvelő megtalálja a számára megfelelő terméket
Fotó: Nordica
Egyes székelyföldi vállalkozásokra jellemző, hogy a generációváltás döcögős és nehézkesen megy végbe. Ez a Nordicánál viszont egyáltalán nem jellemző: ifjabb Varga Zsolt immár a cég közvetlen közelében, de más utakon ér el sikereket, illetve Cintia is egyre inkább szerves részét képezi a cég működésének. „2023 nyara óta vagyok alkalmazotti státusban a vállalkozásunknál, de természetesen már gyerekkorom nyarait is itt töltöttem.
– magyarázta elhivatottan a még mesterképzős, de már teljes erőbedobással dolgozó lány. Meglátása szerint azért jó a Nordicánál dolgozni, mert egy vidám, baráti közösség alakult ki az évek során, ahová jó érzéssel jár mindenki dolgozni. „Jelenleg a szervizben foglalkozom az adminisztratív feladatokkal, de marketinges végzettségemnek köszönhetően Zsoltinak is gyakran besegítek a Nordica Motónál” – mutatta be jelenlegi feladatait az amúgy szintén terepmotorozó Varga Cintia, aki csak ennél a vállalkozásnál tudja elképzelni jövőjét is.
– hangoztatták az alapítók. „Amiben viszont mindannyian egyetértünk az az, hogy itthon, Székelyudvarhelyen, a saját környezetünkben képzeljük el a jövőnket, a helyi gazdasági életet támogatva” – vallja nagy egyetértésben a teljes Varga család.
Mindehhez sok erőt és kitartást kívánunk nekik!
Az itt olvasható tartalom először az „Akiket az idő igazol” 2023-as kiadványában jelent meg.
(X – fizetett hirdetés)
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alpolgármesterének a helyi önkormányzat képviselői pénteken. A döntés egyhangúlag született meg.
Tizennégy személyt kísértek be a rendőrségre, miután pénteken általános razziát tartottak a Maros megyei Makfalván.
Az FK Csíkszeredához látogatott Szijjártó Péter miniszter pénteken; a zárt körű találkozón betekintett a romániai női labdarúgó élvonalban szereplő együttes edzésére is.