Fotó: Csató Andrea
Nemcsak a nemeuklideszi geometria megszületését ünnepeljük, amikor Bolyai Jánost ünnepeljük, hanem a kreatív gondolkodás győzelmét, a keretek közül való kilépés bátorságát – hangzott el szombat délután a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum legújabb kiállításának megnyitóján.
2024. június 23., 14:592024. június 23., 14:59
2024. június 24., 11:522024. június 24., 11:52
A Haáz Rezső Múzeumnak otthont adó Haberstumpf-villában és a múzeumkertben a Szent Iván-éjhez legközelebb eső szombaton ismét megszervezték a Múzeumok éjszakája rendezvénysorozatot. A gyerekeket és felnőtteket foglalkozásokra, tárlatvezetésekre, bábelőadásra, folyóirat-bemutatóra, tűzzsonglőr mutatványra és koncertre is várták. A rendezvény kiemelkedő programpontja – amellyel rendhagyó módon az eseményt indították – a Bolyai – Erdély géniusza című új múzeumi tárlat megnyitója volt.
Fotó: Csató Andrea
Mint ismeretes, a Nemzeti Kulturális Alap, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége szakmai partnerségével,
valamint tudományos tevékenységek megvalósítására.
Amint az a kiírásban olvasható, a program célja a magyar géniuszokat, tehetségeket, tudósokat, lángelméket, hazafiakat, patriótákat, valamennyi ismert és névtelen magyar hőst, a magyar kreativitás és zsenialitás példáit megjeleníteni, népszerűsíteni, többek között a jövendő generációk nemzettudatának és múzeumlátogatókká válásának, valamint a múzeumok, a vidék népszerűsítésének elősegítéséért.
„A Magyar Géniusz program, amelyet Demeter Szilárd kezdeményezésére tudhatott magáénak a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének minden tagja, egy olyan forráslehetőség, olyan ugródeszkát jelentett számunkra, amelyről elmondható, hogy
Óriási nagy projekt és óriási nagy pályázati lehetőség, és ez kifejezetten a Nemzeti Kulturális Alap – Magyar Géniusz Program keretében” – mutatott rá Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója a megnyitón. Noha az ünnepségen számokat nem említett, de ismeretes az is, hogy több mint 23 millió forint támogatásban részesült az intézmény pályázat útján a kiállítás megvalósítására.
Fotó: Csató Andrea
A székelyudvarhelyi múzeum munkatársai egy tágabb kulturális horizontot kívántak megnyitni a tervezett projektjük által, és nem mindenáron a lokalitásra, hanem Erdély géniuszára fókuszáltak. Így született meg a Bolyai – Erdély géniusza című kiállítás. Nem klasszikus kronológiai sorrendben mutatják be Bolyai életútját, hanem
Miklós Zoltán kiemelte, a gondolaton túlmenően, meg kellett keresniük a múzeum berkein belül azt a személyt, aki fel tudta fűzni, sztorit tudott ebből kialakítani, kiállítást tudott forgatókönyv által létrehozni.
Fotó: Csató Andrea
„Noha nincsenek matematikusaink, de vannak kiváló történészeink, és Szász Hunor volt az a személy, aki tud interdiszciplinárisan gondolkodni, és kellőképpen tudta ezt az egész témát olyan formában elsajátítani, hogy
– mutatta be az igazgató a kiállítás kurátorát, akit munkájában Berze Imre képzőművész is segített.
Fotó: Csató Andrea
Erdély legnevesebb tudósai között tartjuk számon a két Bolyait, apát és fiút, akik zsenialitásuk és alkotótevékenységeik révén gazdagították a tudomány világát, elsősorban a matematikát, de kötelességünk ismerni rendkívül sokoldalú munkásságukat és természetüket is – hangsúlyozta a megnyitón Ölvedi Zsolt, Székelyudvarhely alpolgármestere.
„»Az ember az embert embernek nézi« szókapcsolat is Bolyai Jánostól származik. Sajnos keveset idézzük, pedig épp a magyar nemzet boldogulása kapcsán fogalmazott ennek szükségességéről. Egyetlen szótő és ragok játéka – számomra már ebben is zseniális gondolkodó Bolyai” – emelte ki.
Fotó: Csató Andrea
Az eseményen Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa képviseletében Beke Mihály András első beosztott konzul mondott ünnepi beszédet. Rámutatott, a székelyudvarhelyi múzeum igen nehéz feladatot vállalt magára, hiszen Bolyai Jánosról, Erdély egyik legnagyobb géniuszáról nehéz újat mondani. Ismerjük az életútját, a küzdelmeit, a csalódásait, a sikereit, a kudarcait, tudjuk, hogy
Vagyis megoldotta a nemeuklideszi geometria alapjait. Tudjuk, milyen nehezen ismerte el a világ az eredményeit, de tudjuk azt is, hogy a tavaly már az UNESCO Bolyai-emlékévet hirdetett a tiszteletére – magyarázta.
Fotó: Csató Andrea
„Joggal mondhatjuk tehát, hogy ez a kiállítás teljes mértékben teljesíti a Nemzeti Kulturális Alap – Magyar Géniusz programjának a célját: szellemi emlékművet állít a magyar kreativitásnak és zsenialitásnak, ezzel is erősíti a nemzettudatot, a magyarság, és jelen esetben az erdélyi magyarság nemzettudatát. Közösségerősítő szerepet vállal azzal, hogy a nemzeti létünket, identitásunkat muzeális eszközökkel támogatva, a magyar tehetségek, lángelmék példáját mindennapjaink részévé kívánják tenni.
– mondta Beke Mihály András.
Fotó: Csató Andrea
Úgy véli, az életmű, és az életmű megismertetésén túl ez a kiállítás arra is tanít, hogy a tudás érték, és a másik fontos üzenete pedig az, hogy nincs mentség, sose hivatkozzunk a körülményekre és nem lehetünk kishitűek, mert bőven van kikre büszkének lennünk.
A házigazda Miklós Zoltán elmondta, egyetlen olyan tárgyat birtokolnak Székelyudvarhelyen, amelyik Bolyai Jánoshoz köthető, éppen ezért a pályázat megfogalmazását követően az első útjuk Marosvásárhelyre vezetett, a Teleki Tékába.
Egyrészt kéziratokat, másrészt személyes tárgyakat, amelyeket az utókor megőrzött és meg lehet tekinteni egy állandó kiállítás keretében. Kevés az a tárgy, amelyet el tudtunk hozni, viszont abból a dokumentációból, amelyet papírra vetett Bolyai János, nagyon szívesen kölcsönöztek” – hangsúlyozta.
Fotó: Csató Andrea
A kiállítás létrejöttében közreműködött még az Erdélyi Nemzeti Történelmi Múzeum (Kolozsvár), a Lucian Blaga Központi Egyetemi Könyvtár (Kolozsvár), a Magyar Nemzeti Múzeum (Budapest), a Magyar Tudományos Akadémia (Budapest), a Hadtörténeti Intézet és Múzeum (Budapest), az Alsó-szászországi Állami és Egyetemi Könyvtár (Göttingen), a Smithsonian Könyvtár és Levéltár (Washington, DC), a Hadtörténeti Múzeum (Bécs), az Osztrák Állami Levéltár (Bécs), a Penn Múzeum (Philadelphia) a New York-i Közkönyvtár és a Művészeti Múzeum (Bázel).
Fotó: Csató Andrea
Lázok Klára, a Teleki-Bolyai Könyvtár főkönyvtárosa úgy fogalmazott, hogy a pazar kiállításon, amely valószínű, hogy mindenkit le fog nyűgözni, valami nagyon izgalmasat és újszerűt sikerült kihozni a kéziratokból és a tárgyakból.
Fotó: Csató Andrea
A Teleki Téka könyvtárosaként fontosnak tartotta, hogy a megnyitón néhány szót szóljon azokról a kéziratokról, amelyek az alapját képezik a kiállításnak.
Könyvtárnyi irodalmat írtak ezekről a kéziratokról, mégsem állíthatjuk azt, hogy az életmű teljesen ismert. A hagyaték sorsának első stációit Kiss Elemér, Bolyai János matematikájának és munkásságának egyik legavatott kutatója összegezte a kilencvenes évek végén az addigi kutatások alapján. Ő írt a Bolyai ládákról, amelyekben a tudós halálakor a marosvásárhelyi katonai várparancsnokság utasítására lefoglalt Bolyai kéziratokat elszállították, hogy a hadmérnök esetleges katonai vonatkozású iratait visszatarthassák.
Fotó: Csató Andrea
Kiss Elemértől tudjuk azt is, hogy a ládák a vásárhelyi református kollégium könyvtárába kerültek vissza számos viszontagság után, és innen indultak azután útnak Arany János, a Magyar Tudományos Akadémia akkori elnökének kérésére Budapestre, 1869-ben tudományos feldolgozás céljából. A kéziratok átvizsgálása akkor nem vezetett eredményre, úgyhogy azokat 1894-ben visszaszállították Marosvásárhelyre a református kollégiumba, innen kerültek át a Teleki Téka épületébe az ötvenes években, ahol ma is tanulmányozhatók” – ismertette.
A kéziratok jelentős részét azonban előre eltervezett rend nélkül keletkezett írások alkották és rendkívül nehezen olvashatók, hisz Bolyai János nem a nyilvánosságnak szánta őket. Befejezetlen tervezetek, egy-egy papírfecnire odavetett gondolat, keltezés nélküli jegyzetek sorakoznak az ötvenes években Benkő Samu és Abafáy Gusztáv által tematikai sorrendbe rendezett, mappába helyezett kéziratokban.
Fotó: Csató Andrea
Úgy véli, a teleírt lapok még rengeteg fel nem tárt gondolatról vallanak az elkövetkező kutatóknak. A hagyaték teljes értékű feldolgozásához szükség lenne egy teljes akadémiai kutatócsoport összehangolt munkájára. Reményét fejezte ki, hogy a kiállítás is újra a középpontba állítja Bolyai alakját és felhívja a figyelmet a kéziratok monografikus kutatásának fontosságára.
Fotó: Csató Andrea
„A zseniális gondolatoknak, a világot előre vivő eszméknek megvan a saját útjuk, függetlenül attól, hogy megalkotójukat rajongva ünnepli a környezete és könyvtárnyi méltatást írnak róla, vagy el nem ismerten éli le az életét és egyetlen ember kíséri ki a temetőbe. Ezek a gondolatok tovább gyűrűznek, a tudomány saját dinamikája szerint más, csendben gondolkodó és alkotó tudósok agyában megteremtik a megfelelő szinapszisokat, és tovább alakulnak formálva a világot és minket.
Ez a kiállítás abban, ahogyan létre lett hozva, ahogyan megmutatja ezt a hagyatékot, méltán áll be ezeknek a kreatív gondolkodóknak a sorába. Ünnepeljük ugyanakkor, amikor Bolyai Jánost ünnepeljük, a mindennapos munkát, amely eljuttat a felismerés pillanatáig, azt a keserves kitörlésekkel és újraírásokkal teli többszáz oldalt, aminek nyomán megszületett az új világ” – tette hozzá.
Fotó: Csató Andrea
A megnyitón közreműködött a Cári Tibor Trió: Cári Tibor – zongora, Dávid Anna – hegedű, Szabó J. Attila – cselló.
A Bolyai – Erdély géniusza című tárlat – amely másfél évig látogatható – a klasszikus kiállítási elemeket ötvözi a korszerű muzeológiai és audiovizuális, valamint informatikai megoldásokkal, a fiatal generáció számára is élvezhetővé, és amely interaktív jellege folytán a játszva tanulás hatékony eszköze.
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
A háztartási munkát utalványokkal javadalmazó rendszer előnyeit ismertették kedden. 15 lejes utalványokról van szó, amiből az állam visszatart 3 lejt. 85 jegy beváltása után egyhavi régiség, illetve társadalom- és egészségbiztosítás nyerhető.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
Minden csíkszeredai cég, intézmény, civil szervezet munkatársait várják önkéntes sofőrnek a Csíkszeredai Lábbusz programba – áll a szervezők felhívásában. A program 2022-ben indult el, tavaly óta pedig újragondolt útvonalakon mennek iskolába a diákok.
A gyermekek egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Ismét nagyon megnőtt a sofőriskolások számára a gyakorlati vizsgára való várakozási idő, ezért hosszabb kihagyás után a Kovászna megyei prefektusi hivatal újból más megyékből meghívott rendőrökkel gyorsítaná fel a vizsgáztatás folyamatát.
Futballmeccs és RMDSZ-kampányindító is lesz Csíkszeredában október 30-án, szerdán, ezért a városvezetés arra kéri az autósokat, hogy hagyják szabadon az Erőss Zsolt Aréna és az FK Csíkszereda stadionjának környékét.
Elérte a 30,9 Celsius-fokot a Szent Anna-tó vízhőmérséklete fél méter mélységben július 15-én kora délután. Ez az érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan.
Sokan hiszik, hogy velük nem történhet semmi baj, csak akkor fordulunk orvoshoz, amikor már késő lehet. A szűrőprogramok pedig sok életet megmenthetnek – hívja fel a Gyergyói Hoki Klub októberi akciója.
Nem lesz vízszolgáltatás több székelyudvarhelyi utcában szerdán rácsatlakozási munkálatok miatt – értesít a polgármesteri hivatal.
A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad-Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden a Facebook-oldalán a szállításügyi miniszter.
3 hozzászólás