Fotó: Csató Andrea
Nemcsak a nemeuklideszi geometria megszületését ünnepeljük, amikor Bolyai Jánost ünnepeljük, hanem a kreatív gondolkodás győzelmét, a keretek közül való kilépés bátorságát – hangzott el szombat délután a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum legújabb kiállításának megnyitóján.
2024. június 23., 14:592024. június 23., 14:59
2024. június 24., 11:522024. június 24., 11:52
A Haáz Rezső Múzeumnak otthont adó Haberstumpf-villában és a múzeumkertben a Szent Iván-éjhez legközelebb eső szombaton ismét megszervezték a Múzeumok éjszakája rendezvénysorozatot. A gyerekeket és felnőtteket foglalkozásokra, tárlatvezetésekre, bábelőadásra, folyóirat-bemutatóra, tűzzsonglőr mutatványra és koncertre is várták. A rendezvény kiemelkedő programpontja – amellyel rendhagyó módon az eseményt indították – a Bolyai – Erdély géniusza című új múzeumi tárlat megnyitója volt.
Fotó: Csató Andrea
Mint ismeretes, a Nemzeti Kulturális Alap, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége szakmai partnerségével,
valamint tudományos tevékenységek megvalósítására.
Amint az a kiírásban olvasható, a program célja a magyar géniuszokat, tehetségeket, tudósokat, lángelméket, hazafiakat, patriótákat, valamennyi ismert és névtelen magyar hőst, a magyar kreativitás és zsenialitás példáit megjeleníteni, népszerűsíteni, többek között a jövendő generációk nemzettudatának és múzeumlátogatókká válásának, valamint a múzeumok, a vidék népszerűsítésének elősegítéséért.
„A Magyar Géniusz program, amelyet Demeter Szilárd kezdeményezésére tudhatott magáénak a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének minden tagja, egy olyan forráslehetőség, olyan ugródeszkát jelentett számunkra, amelyről elmondható, hogy
Óriási nagy projekt és óriási nagy pályázati lehetőség, és ez kifejezetten a Nemzeti Kulturális Alap – Magyar Géniusz Program keretében” – mutatott rá Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója a megnyitón. Noha az ünnepségen számokat nem említett, de ismeretes az is, hogy több mint 23 millió forint támogatásban részesült az intézmény pályázat útján a kiállítás megvalósítására.
Fotó: Csató Andrea
A székelyudvarhelyi múzeum munkatársai egy tágabb kulturális horizontot kívántak megnyitni a tervezett projektjük által, és nem mindenáron a lokalitásra, hanem Erdély géniuszára fókuszáltak. Így született meg a Bolyai – Erdély géniusza című kiállítás. Nem klasszikus kronológiai sorrendben mutatják be Bolyai életútját, hanem
Miklós Zoltán kiemelte, a gondolaton túlmenően, meg kellett keresniük a múzeum berkein belül azt a személyt, aki fel tudta fűzni, sztorit tudott ebből kialakítani, kiállítást tudott forgatókönyv által létrehozni.
Fotó: Csató Andrea
„Noha nincsenek matematikusaink, de vannak kiváló történészeink, és Szász Hunor volt az a személy, aki tud interdiszciplinárisan gondolkodni, és kellőképpen tudta ezt az egész témát olyan formában elsajátítani, hogy
– mutatta be az igazgató a kiállítás kurátorát, akit munkájában Berze Imre képzőművész is segített.
Fotó: Csató Andrea
Erdély legnevesebb tudósai között tartjuk számon a két Bolyait, apát és fiút, akik zsenialitásuk és alkotótevékenységeik révén gazdagították a tudomány világát, elsősorban a matematikát, de kötelességünk ismerni rendkívül sokoldalú munkásságukat és természetüket is – hangsúlyozta a megnyitón Ölvedi Zsolt, Székelyudvarhely alpolgármestere.
„»Az ember az embert embernek nézi« szókapcsolat is Bolyai Jánostól származik. Sajnos keveset idézzük, pedig épp a magyar nemzet boldogulása kapcsán fogalmazott ennek szükségességéről. Egyetlen szótő és ragok játéka – számomra már ebben is zseniális gondolkodó Bolyai” – emelte ki.
Fotó: Csató Andrea
Az eseményen Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa képviseletében Beke Mihály András első beosztott konzul mondott ünnepi beszédet. Rámutatott, a székelyudvarhelyi múzeum igen nehéz feladatot vállalt magára, hiszen Bolyai Jánosról, Erdély egyik legnagyobb géniuszáról nehéz újat mondani. Ismerjük az életútját, a küzdelmeit, a csalódásait, a sikereit, a kudarcait, tudjuk, hogy
Vagyis megoldotta a nemeuklideszi geometria alapjait. Tudjuk, milyen nehezen ismerte el a világ az eredményeit, de tudjuk azt is, hogy a tavaly már az UNESCO Bolyai-emlékévet hirdetett a tiszteletére – magyarázta.
Fotó: Csató Andrea
„Joggal mondhatjuk tehát, hogy ez a kiállítás teljes mértékben teljesíti a Nemzeti Kulturális Alap – Magyar Géniusz programjának a célját: szellemi emlékművet állít a magyar kreativitásnak és zsenialitásnak, ezzel is erősíti a nemzettudatot, a magyarság, és jelen esetben az erdélyi magyarság nemzettudatát. Közösségerősítő szerepet vállal azzal, hogy a nemzeti létünket, identitásunkat muzeális eszközökkel támogatva, a magyar tehetségek, lángelmék példáját mindennapjaink részévé kívánják tenni.
– mondta Beke Mihály András.
Fotó: Csató Andrea
Úgy véli, az életmű, és az életmű megismertetésén túl ez a kiállítás arra is tanít, hogy a tudás érték, és a másik fontos üzenete pedig az, hogy nincs mentség, sose hivatkozzunk a körülményekre és nem lehetünk kishitűek, mert bőven van kikre büszkének lennünk.
A házigazda Miklós Zoltán elmondta, egyetlen olyan tárgyat birtokolnak Székelyudvarhelyen, amelyik Bolyai Jánoshoz köthető, éppen ezért a pályázat megfogalmazását követően az első útjuk Marosvásárhelyre vezetett, a Teleki Tékába.
Egyrészt kéziratokat, másrészt személyes tárgyakat, amelyeket az utókor megőrzött és meg lehet tekinteni egy állandó kiállítás keretében. Kevés az a tárgy, amelyet el tudtunk hozni, viszont abból a dokumentációból, amelyet papírra vetett Bolyai János, nagyon szívesen kölcsönöztek” – hangsúlyozta.
Fotó: Csató Andrea
A kiállítás létrejöttében közreműködött még az Erdélyi Nemzeti Történelmi Múzeum (Kolozsvár), a Lucian Blaga Központi Egyetemi Könyvtár (Kolozsvár), a Magyar Nemzeti Múzeum (Budapest), a Magyar Tudományos Akadémia (Budapest), a Hadtörténeti Intézet és Múzeum (Budapest), az Alsó-szászországi Állami és Egyetemi Könyvtár (Göttingen), a Smithsonian Könyvtár és Levéltár (Washington, DC), a Hadtörténeti Múzeum (Bécs), az Osztrák Állami Levéltár (Bécs), a Penn Múzeum (Philadelphia) a New York-i Közkönyvtár és a Művészeti Múzeum (Bázel).
Fotó: Csató Andrea
Lázok Klára, a Teleki-Bolyai Könyvtár főkönyvtárosa úgy fogalmazott, hogy a pazar kiállításon, amely valószínű, hogy mindenkit le fog nyűgözni, valami nagyon izgalmasat és újszerűt sikerült kihozni a kéziratokból és a tárgyakból.
Fotó: Csató Andrea
A Teleki Téka könyvtárosaként fontosnak tartotta, hogy a megnyitón néhány szót szóljon azokról a kéziratokról, amelyek az alapját képezik a kiállításnak.
Könyvtárnyi irodalmat írtak ezekről a kéziratokról, mégsem állíthatjuk azt, hogy az életmű teljesen ismert. A hagyaték sorsának első stációit Kiss Elemér, Bolyai János matematikájának és munkásságának egyik legavatott kutatója összegezte a kilencvenes évek végén az addigi kutatások alapján. Ő írt a Bolyai ládákról, amelyekben a tudós halálakor a marosvásárhelyi katonai várparancsnokság utasítására lefoglalt Bolyai kéziratokat elszállították, hogy a hadmérnök esetleges katonai vonatkozású iratait visszatarthassák.
Fotó: Csató Andrea
Kiss Elemértől tudjuk azt is, hogy a ládák a vásárhelyi református kollégium könyvtárába kerültek vissza számos viszontagság után, és innen indultak azután útnak Arany János, a Magyar Tudományos Akadémia akkori elnökének kérésére Budapestre, 1869-ben tudományos feldolgozás céljából. A kéziratok átvizsgálása akkor nem vezetett eredményre, úgyhogy azokat 1894-ben visszaszállították Marosvásárhelyre a református kollégiumba, innen kerültek át a Teleki Téka épületébe az ötvenes években, ahol ma is tanulmányozhatók” – ismertette.
A kéziratok jelentős részét azonban előre eltervezett rend nélkül keletkezett írások alkották és rendkívül nehezen olvashatók, hisz Bolyai János nem a nyilvánosságnak szánta őket. Befejezetlen tervezetek, egy-egy papírfecnire odavetett gondolat, keltezés nélküli jegyzetek sorakoznak az ötvenes években Benkő Samu és Abafáy Gusztáv által tematikai sorrendbe rendezett, mappába helyezett kéziratokban.
Fotó: Csató Andrea
Úgy véli, a teleírt lapok még rengeteg fel nem tárt gondolatról vallanak az elkövetkező kutatóknak. A hagyaték teljes értékű feldolgozásához szükség lenne egy teljes akadémiai kutatócsoport összehangolt munkájára. Reményét fejezte ki, hogy a kiállítás is újra a középpontba állítja Bolyai alakját és felhívja a figyelmet a kéziratok monografikus kutatásának fontosságára.
Fotó: Csató Andrea
„A zseniális gondolatoknak, a világot előre vivő eszméknek megvan a saját útjuk, függetlenül attól, hogy megalkotójukat rajongva ünnepli a környezete és könyvtárnyi méltatást írnak róla, vagy el nem ismerten éli le az életét és egyetlen ember kíséri ki a temetőbe. Ezek a gondolatok tovább gyűrűznek, a tudomány saját dinamikája szerint más, csendben gondolkodó és alkotó tudósok agyában megteremtik a megfelelő szinapszisokat, és tovább alakulnak formálva a világot és minket.
Ez a kiállítás abban, ahogyan létre lett hozva, ahogyan megmutatja ezt a hagyatékot, méltán áll be ezeknek a kreatív gondolkodóknak a sorába. Ünnepeljük ugyanakkor, amikor Bolyai Jánost ünnepeljük, a mindennapos munkát, amely eljuttat a felismerés pillanatáig, azt a keserves kitörlésekkel és újraírásokkal teli többszáz oldalt, aminek nyomán megszületett az új világ” – tette hozzá.
Fotó: Csató Andrea
A megnyitón közreműködött a Cári Tibor Trió: Cári Tibor – zongora, Dávid Anna – hegedű, Szabó J. Attila – cselló.
A Bolyai – Erdély géniusza című tárlat – amely másfél évig látogatható – a klasszikus kiállítási elemeket ötvözi a korszerű muzeológiai és audiovizuális, valamint informatikai megoldásokkal, a fiatal generáció számára is élvezhetővé, és amely interaktív jellege folytán a játszva tanulás hatékony eszköze.
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
Nem hirdetett ítéletet a Maros Megyei Törvényszék szerdán a Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőperben, ezt egy későbbi időpontra halasztották.
Fiatal tehetségek és a Csíki Kamarazenekar ad hangversenyt Csíkszeredában április 7-én, hétfőn. A koncerten megismerkedhet a közönség a bemutatkozásra váró, Nagy István Művészeti Középiskola diákjaival.
A legfőbb ügyészség vádat emelt szerdán Ion Iliescu exállamelnök és Petre Roman volt miniszterelnök ellen emberiesség elleni bűncselekmények miatt az 1990-es bányászjárás ügyében.
Hamarosan országszerte elérhetővé válik az új típusú személyazonossági igazolvány, amely elektronikusan is tárolja a személyes adatokat. Az új személyi elterjedésével fokozatosan az elektronikus egészségügyi kártyák is megszűnnek.
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
A Rétyi Nyír víkendtelepének közelében támadták meg a kutyák a félmaraton-futásra készülő amatőr futót, akit végül a kutyák gazdájának a megjelenése mentett meg a nagyobb bajtól – de két harapást így is elszenvedett.
Medvék járnak a marosvásárhelyi Somostető területén, a vadak különösen éjszaka merészkednek elő. Az esetről a Marosvásárhelyi Állatkert osztott meg vieófelvételt.
Több a képzett szakember, ezért a pszichológusok, iskolai tanácsadók korábban észreveszik, ha a gyermek az autizmus jeleit mutatja, így a fejlesztésükhöz is korábban hozzá lehet kezdeni.
3 hozzászólás