
Nem elég, hogy kiépítették a településeken a csatornahálózatot, arra rá is kell csatlakozni
Fotó: Veres Nándor
Szigorú határidőket jelölt ki a Hargita Víz Egyesület közgyűlése azon települések számára, ahol az elmúlt években európai uniós támogatással víz- és szennyvízhálózatok épültek, illetve bővültek. Mivel kevesen veszik igénybe a szolgáltatást, a rácsatlakozások jelentős növelésére van szükség – október végéig el kellene érni a 85 százalékos arányt.
2017. március 17., 11:212017. március 17., 11:21
A Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató vállalat által kiszolgált településeken kevés fogyasztó csatlakozott rá az európai uniós pályázati támogatással kiépült víz- és szennyvízhálózatokra, viszont
– ellenkező esetben szankciókra is lehet számítani. A szolgáltató székhelyén tartott tegnapi megbeszélésen az is elhangzott, hogy összesen 13 ezer szórólapot juttatnak el a településekre, amelyek nemcsak a tavaly lezárt projektről tájékoztatnak, hanem felhívják a figyelmet a kötelezettségekre is. A törvény szerint ugyanis, ahol kiépített szennyvízhálózat van, minden lakosnak kötelező csatlakozni ehhez, függetlenül attól, hogy saját kútból vagy vízvezetékből kapja a vizet. Ilyen esetben pedig a szennyvíz szippantással történő elszállítása is tilos, a környezetőrség a kötelezettség elmulasztásáért 2000-től 4000 lejig terjedő pénzbírságot róhat ki.
„Nem lehet azt, hogy az Európai Unió támogatást ad egy ilyen beruházásra, és a fogyasztók nem csatlakoznak rá. Ezt előbb-utóbb számon kérik” – figyelmeztetett Kassay János, a Harvíz Rt. igazgatótanácsának elnöke. Mint elmondta, a projekt feltételeinek betartása Románia uniós csatlakozáskor vállalt kötelezettségeinek teljesítéséhez járul hozzá.
A felcsíki szennyvíztisztító állomás több települést szolgál ki. Kevesen veszik igénybe a lehetőséget
Fotó: Veres Nándor
Miklós Géza, az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökségének igazgatója szerint a projekt vállalásai mellett fontos az emberi vállalás is, és a helyi önkormányzatok határozataira is szükség van a cél eléréséhez. Csíkdánfalva polgármestere, Bőjte Csongor Ernő közölte, a községben van igény a szennyvízhálózatra, így a kellő rácsatlakozási arány elérhető, viszont a vízhálózat esetében ez nehezebb, mert sokan saját kutakat használnak.
Bogáti Csaba, a Harvíz Rt. vezérigazgatója megemlítette,
Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármester, a Hargita Víz Egyesület elnöke kijelentette, komolyan fogják venni az egyesület közgyűlése által megszavazott szabályokat.
– fejtette ki. A megbeszélésen elhangzott, a várt csatlakozási arány elérését befolyásolhatja egy-egy településen a lakatlan házak, illetve a bekötések költségeinek fedezésére képtelen személyek száma is.
További fejlesztések feltételei
A Hargita Víz Egyesület közgyűlésének határozata szerint június 30-ig az érintett települések lakóinak 75 százalékának kell csatlakoznia a tavaly lezárt uniós pályázat támogatásával kiépült víz- és szennyvízhálózatokhoz, október végéig ezt az arányt 85 százalékosra kell emelni. Amennyiben ez nem valósul meg, nemcsak pénzügyi szankciókra lehet számítani, hanem arra is, hogy a nem megfelelően teljesítő települések beruházásai nem kerülnek be a 2014-2020-as időszakot felölelő Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM) kiírására készülő pályázatba. Csíkszereda esetében például a tervek szerint több mint 8 millió eurós költséggel, a korábbihoz hasonló finanszírozási feltételek mellett készülhet el a pályázati támogatásnak köszönhetően Csiba és Szécseny víz- és szennyvízhálózata is. Páll Árpád, az egyesület ügyvezető igazgatója elmondta, a következő pályázaton való részvétel feltétele az is, hogy május végéig az érdekelt településeken élő fogyasztók be kell fizessék a saját telkeiken végzendő munkálatok költségeinek ellenértékét (200 lejt a vízhálózathoz, 300 lejt a szennyvízhálózathoz való csatlakozásra).
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!