Nem elég, hogy kiépítették a településeken a csatornahálózatot, arra rá is kell csatlakozni
Fotó: Veres Nándor
Szigorú határidőket jelölt ki a Hargita Víz Egyesület közgyűlése azon települések számára, ahol az elmúlt években európai uniós támogatással víz- és szennyvízhálózatok épültek, illetve bővültek. Mivel kevesen veszik igénybe a szolgáltatást, a rácsatlakozások jelentős növelésére van szükség – október végéig el kellene érni a 85 százalékos arányt.
2017. március 17., 11:212017. március 17., 11:21
A Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató vállalat által kiszolgált településeken kevés fogyasztó csatlakozott rá az európai uniós pályázati támogatással kiépült víz- és szennyvízhálózatokra, viszont
– ellenkező esetben szankciókra is lehet számítani. A szolgáltató székhelyén tartott tegnapi megbeszélésen az is elhangzott, hogy összesen 13 ezer szórólapot juttatnak el a településekre, amelyek nemcsak a tavaly lezárt projektről tájékoztatnak, hanem felhívják a figyelmet a kötelezettségekre is. A törvény szerint ugyanis, ahol kiépített szennyvízhálózat van, minden lakosnak kötelező csatlakozni ehhez, függetlenül attól, hogy saját kútból vagy vízvezetékből kapja a vizet. Ilyen esetben pedig a szennyvíz szippantással történő elszállítása is tilos, a környezetőrség a kötelezettség elmulasztásáért 2000-től 4000 lejig terjedő pénzbírságot róhat ki.
„Nem lehet azt, hogy az Európai Unió támogatást ad egy ilyen beruházásra, és a fogyasztók nem csatlakoznak rá. Ezt előbb-utóbb számon kérik” – figyelmeztetett Kassay János, a Harvíz Rt. igazgatótanácsának elnöke. Mint elmondta, a projekt feltételeinek betartása Románia uniós csatlakozáskor vállalt kötelezettségeinek teljesítéséhez járul hozzá.
A felcsíki szennyvíztisztító állomás több települést szolgál ki. Kevesen veszik igénybe a lehetőséget
Fotó: Veres Nándor
Miklós Géza, az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökségének igazgatója szerint a projekt vállalásai mellett fontos az emberi vállalás is, és a helyi önkormányzatok határozataira is szükség van a cél eléréséhez. Csíkdánfalva polgármestere, Bőjte Csongor Ernő közölte, a községben van igény a szennyvízhálózatra, így a kellő rácsatlakozási arány elérhető, viszont a vízhálózat esetében ez nehezebb, mert sokan saját kutakat használnak.
Bogáti Csaba, a Harvíz Rt. vezérigazgatója megemlítette,
Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármester, a Hargita Víz Egyesület elnöke kijelentette, komolyan fogják venni az egyesület közgyűlése által megszavazott szabályokat.
– fejtette ki. A megbeszélésen elhangzott, a várt csatlakozási arány elérését befolyásolhatja egy-egy településen a lakatlan házak, illetve a bekötések költségeinek fedezésére képtelen személyek száma is.
További fejlesztések feltételei
A Hargita Víz Egyesület közgyűlésének határozata szerint június 30-ig az érintett települések lakóinak 75 százalékának kell csatlakoznia a tavaly lezárt uniós pályázat támogatásával kiépült víz- és szennyvízhálózatokhoz, október végéig ezt az arányt 85 százalékosra kell emelni. Amennyiben ez nem valósul meg, nemcsak pénzügyi szankciókra lehet számítani, hanem arra is, hogy a nem megfelelően teljesítő települések beruházásai nem kerülnek be a 2014-2020-as időszakot felölelő Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM) kiírására készülő pályázatba. Csíkszereda esetében például a tervek szerint több mint 8 millió eurós költséggel, a korábbihoz hasonló finanszírozási feltételek mellett készülhet el a pályázati támogatásnak köszönhetően Csiba és Szécseny víz- és szennyvízhálózata is. Páll Árpád, az egyesület ügyvezető igazgatója elmondta, a következő pályázaton való részvétel feltétele az is, hogy május végéig az érdekelt településeken élő fogyasztók be kell fizessék a saját telkeiken végzendő munkálatok költségeinek ellenértékét (200 lejt a vízhálózathoz, 300 lejt a szennyvízhálózathoz való csatlakozásra).
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
szóljon hozzá!