
Nem elég, hogy kiépítették a településeken a csatornahálózatot, arra rá is kell csatlakozni
Fotó: Veres Nándor
Szigorú határidőket jelölt ki a Hargita Víz Egyesület közgyűlése azon települések számára, ahol az elmúlt években európai uniós támogatással víz- és szennyvízhálózatok épültek, illetve bővültek. Mivel kevesen veszik igénybe a szolgáltatást, a rácsatlakozások jelentős növelésére van szükség – október végéig el kellene érni a 85 százalékos arányt.
2017. március 17., 11:212017. március 17., 11:21
A Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató vállalat által kiszolgált településeken kevés fogyasztó csatlakozott rá az európai uniós pályázati támogatással kiépült víz- és szennyvízhálózatokra, viszont
– ellenkező esetben szankciókra is lehet számítani. A szolgáltató székhelyén tartott tegnapi megbeszélésen az is elhangzott, hogy összesen 13 ezer szórólapot juttatnak el a településekre, amelyek nemcsak a tavaly lezárt projektről tájékoztatnak, hanem felhívják a figyelmet a kötelezettségekre is. A törvény szerint ugyanis, ahol kiépített szennyvízhálózat van, minden lakosnak kötelező csatlakozni ehhez, függetlenül attól, hogy saját kútból vagy vízvezetékből kapja a vizet. Ilyen esetben pedig a szennyvíz szippantással történő elszállítása is tilos, a környezetőrség a kötelezettség elmulasztásáért 2000-től 4000 lejig terjedő pénzbírságot róhat ki.
„Nem lehet azt, hogy az Európai Unió támogatást ad egy ilyen beruházásra, és a fogyasztók nem csatlakoznak rá. Ezt előbb-utóbb számon kérik” – figyelmeztetett Kassay János, a Harvíz Rt. igazgatótanácsának elnöke. Mint elmondta, a projekt feltételeinek betartása Románia uniós csatlakozáskor vállalt kötelezettségeinek teljesítéséhez járul hozzá.
A felcsíki szennyvíztisztító állomás több települést szolgál ki. Kevesen veszik igénybe a lehetőséget
Fotó: Veres Nándor
Miklós Géza, az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökségének igazgatója szerint a projekt vállalásai mellett fontos az emberi vállalás is, és a helyi önkormányzatok határozataira is szükség van a cél eléréséhez. Csíkdánfalva polgármestere, Bőjte Csongor Ernő közölte, a községben van igény a szennyvízhálózatra, így a kellő rácsatlakozási arány elérhető, viszont a vízhálózat esetében ez nehezebb, mert sokan saját kutakat használnak.
Bogáti Csaba, a Harvíz Rt. vezérigazgatója megemlítette,
Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármester, a Hargita Víz Egyesület elnöke kijelentette, komolyan fogják venni az egyesület közgyűlése által megszavazott szabályokat.
– fejtette ki. A megbeszélésen elhangzott, a várt csatlakozási arány elérését befolyásolhatja egy-egy településen a lakatlan házak, illetve a bekötések költségeinek fedezésére képtelen személyek száma is.
További fejlesztések feltételei
A Hargita Víz Egyesület közgyűlésének határozata szerint június 30-ig az érintett települések lakóinak 75 százalékának kell csatlakoznia a tavaly lezárt uniós pályázat támogatásával kiépült víz- és szennyvízhálózatokhoz, október végéig ezt az arányt 85 százalékosra kell emelni. Amennyiben ez nem valósul meg, nemcsak pénzügyi szankciókra lehet számítani, hanem arra is, hogy a nem megfelelően teljesítő települések beruházásai nem kerülnek be a 2014-2020-as időszakot felölelő Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM) kiírására készülő pályázatba. Csíkszereda esetében például a tervek szerint több mint 8 millió eurós költséggel, a korábbihoz hasonló finanszírozási feltételek mellett készülhet el a pályázati támogatásnak köszönhetően Csiba és Szécseny víz- és szennyvízhálózata is. Páll Árpád, az egyesület ügyvezető igazgatója elmondta, a következő pályázaton való részvétel feltétele az is, hogy május végéig az érdekelt településeken élő fogyasztók be kell fizessék a saját telkeiken végzendő munkálatok költségeinek ellenértékét (200 lejt a vízhálózathoz, 300 lejt a szennyvízhálózathoz való csatlakozásra).
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
szóljon hozzá!