
Fotó: Erdély Bálint Előd
Egy olyan évet zár a világ, amikor vélt biztonságunk, emberi építményeink dőlni, omolni látszanak. A vírusfenyegetettség dacára, látványában, lelki tartalmában egyaránt verőfényes, ugyanakkor reménykeltő útravalókban gazdag volt az egykori jezsuita templom és rendház névadójának, Székelyudvarhely első védőszentjének, Szent Miklósnak az ünnepe vasárnap.
2020. december 06., 16:482020. december 06., 16:48
Amikor hétköznapra esik a jótékony püspök ünnepe, a búcsús szentmisére este kerül sor. A vasárnapi ünneplés módot adott a változtatásra, a nagymisén ünnepelt az egyházközség.
A búcsús liturgia főcelebránsa, Tamás József ny. püspök kiemelte: a munkához, a feladatok teljesítéséhez az embernek szüksége van, hogy testileg is készüljön a karácsonyra, ám a keresztényeknek főképp lelkileg kell készülniük a Jézussal való találkozásra. Ezért a külsődleges készületnél fontosabb a lelki találkozás Jézussal. A búcsús szentmisét is ezért ajánlotta fel a főcelebráns.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az ünnep szónoka, a sepsiszentgyörgyi születésű Jakabos Barnabás, Marosvásárhelyen szolgáló jezsuita szerzetes személyes hangvételű beszédében visszaemlékezett első látogatására a Szent Miklós-hegyi templomban, amely szintén egy búcsú alkalmával történt. Vallomása szerint ott kapta „az első jezsuita érintést”. Ezért különlegesen megtisztelőnek érezte az alkalomra szóló meghívást, és hálás azért is, hogy az utóbbi években jezsuiták lehettek az igehirdetők eme templomünnepen.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Amikor hivatása kiteljesítéséhez keresett útjelzőt, ugyanarra az izajási biztatásra esett a választása, amelyet a mai napi evangélium kiemel: Vigasztaljátok, vigasztaljátok népemet! – mondja a ti Istenetek. (Iz 40, 41) Ezen a jeles napon Jakabos Barnabás is vigasztalt.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A vírushelyzet okozta (lét)bizonytalanságban megérezte Isten népe, hogy szinte minden evilági érték, az előző generációk biztonságosnak vélt mozgástere, céljai illékonyak, ha életünk építményeink konzolja nem a Teremtő keze munkája. Nála van a jelenük és jövő is. Ennek tudatával éljük a mában, hiszen Isten keze tart meg minden létezőt – szólt a búcsúi biztatás.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Mátyás Károly székelyudvahelyi főesperes-plébános köszönetet mondott mindazoknak, akik az ünnephez hozzájárultak, köztük a Musica Sacra kamarakórusnak. A közösség imáját kérte Ilyés Levente főkántor és a frissen alkalmazott Kovács Mózes zenekonzervatóriumi hallgató induló zenei szolgálatáért.
Tíz éve még gyakori probléma volt, hogy penészes falak közt, rossz raklapokon tárolták az alapanyagokat, de ma ez már nem jellemző – a szakhatóság vezetője szerint folyamatosan javulnak a körülmények a Hargita megyei élelmiszeripari egységekben.
Összesítette a pénzügyminisztérium az Országos Adóhatóság (ANAF) szolgáltatásaival és a Privát Virtuális Tér (SPV – Spațiu Privat Virtual) elnevezésű platformmal kapcsolatban az adófizetők részéről beérkezett visszajelzéseket.
A NATO keleti szárnyának országai közül Romániában történik a legtöbb drónincidens Ukrajna közelsége miatt – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján az ügyvivő külügyminiszter.
Meghibásodás történt az ivóvízhálózaton, a javítási munkálatok ideje alatt szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás szerdán Gyergyószentmiklós több utcájában 8-16 óra között.
Kedvezően véleményezte kedden a szenátus jogi bizottsága azt a törvénytervezetet, amely bírsággal vagy szabadságvesztéssel bünteti az egészségügyi dolgozókkal szembeni megfélemlítést vagy agressziót.
64 éves korában elhunyt Scherer Péter, az egyik legismertebb magyar színművész – adta hírül Facebook-oldalán az általa is alapított Nézőművészeti Kft. színtársulat.
Egy légtérvédelmi járőrszolgálatot teljesítő román F-16-os vadászgép lelőtt kedden Észtország fölött egy feltételezések szerint Ukrajnából érkezett drónt – számolt be a Reuters jelentése nyomán az Agerpres.
A Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium öt éltanuló és közösségi életben is aktív végzőse hordozhatja a búcsús jelképeket az idei pünkösdi búcsún a hagyományoknak megfelelően.
A Kárpát-medence egész területéről és a diaszpórából is várják az alkotásokat a második alkalommal meghirdetett hímzett ünnepi asztalkendők pályázatára.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 3,9 százalékról 5,5 százalékra rontotta a 2026 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, 2027 végére pedig 2,9 százalékos inflációval számol – jelentette be kedden Mugur Isărescu.
szóljon hozzá!