Hirdetés
Hirdetés

A szelektív hulladékba mehet a befőttesüveg, de síküveget tilos odatenni

Problémát jelent az üvegmennyiség elszállítása is •  Fotó: TEGA Rt.

Problémát jelent az üvegmennyiség elszállítása is

Fotó: TEGA Rt.

Közel 20 tonna üveget gyűjtött be a megyeszékhelyen a sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat legutóbbi hétvégi akciója során – annak ellenére, hogy ezúttal a lakosoknak be kellett szállítani az üvegeket a hulladékudvarba, míg korábban a város több pontján is fogadták őket. Ezúttal túlnyomórészt befőttesüvegekkel jöttek a helybeliek, mivel ezek nem visszaválthatók, de a hulladék síküveg továbbra is gondot jelent a hulladékgazdálkodónak, illetve a környezettudatos embereknek.

Bodor Tünde

2024. szeptember 17., 18:382024. szeptember 17., 18:38

Szeptember 13–14-én az akció során 240 személy adta le a korábban összegyűjtött üvegeket. A teljes mennyiség 19 700 kilogramm volt, amely ilyen módon nem kerül a szemétbe, hanem újrahasznosításra vár. A hulladékgazdálkodási cég vízzel vagy sörrel honorálta a lakosok erőfeszítéseit: 193 személy kért sört, 67-en kértek vizet.

A Tega Rt. célja, hogy folytassa a hasonló kezdeményezéseket és ösztönözze a lakosságot a szelektív hulladékgyűjtésre. Ugyanakkor a maga során

a vállalatnak is nehézséget okoz a begyűjtött mennyiség elszállítása, mert az üveg újrahasznosításával foglalkozó egyetlen gyár nem tudja fogadni a visszaváltás bevezetésével jelentősen megugrott mennyiséget

– mondta el a Székelyhonnak Máthé László igazgató. Ebben a hónapban már nem is kaptak időpontot a gyárnál, csak októberben tudják majd elszállítani a gyűjtés eredményét. A legközelebbi hasonló akcióra ezért is csak novemberben kerül sor.

Hirdetés

A síküveg leadásának lehetőségére vonatkozó kérdésünkre negatív választ kaptunk a cég vezetőjétől, a jogszabály szerint azt továbbra is a vegyes hulladékba kell elhelyezni, bár annak okát maga az igazgató sem érti. Ez abból a szempontból is előnytelen, hogy a lerakott szemét súlyát növeli, annak köbméteréért pedig jelenleg 244 lejt fizet a Tega a lécfalvi hulladéktelepen.

Amennyiben magánszemélyek esetleg nagyobb mennyiségben szeretnének megszabadulni a síküvegtől (pl. ablakoktól), a cég diszpécserszolgálatának (0267 310 123) jelezve szándékukat, a vállalat 1–2 napon belül ingyenesen elszállítja azt.

Falun ezzel szemben meg kell várni a lomtalanítási akciókat,

amelyekre ütemterv szerint kerül sor, viszont magánházban valószínűleg kerül hely, hogy addig tárolják, vélekedett Máthé László. Azt is megtehetik az emberek, hogy a szentgyörgyi hulladékudvarba viszik az üvegeket, ott viszont annak súlya függvényében fizetni is kell a lerakásért.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 18., csütörtök

Már Szentegyházán is van lehetőség CT-vizsgálatok elvégzésére

CT-készüléket kapott a Szentegyházi Egészségügyi Központ, ami lehetőséget teremt a településen élőknek, hogy elvégeztessék ezeket a vizsgálatokat. Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere valóra vált álomnak nevezte az orvosi eszköz beüzemelését.

Már Szentegyházán is van lehetőség CT-vizsgálatok elvégzésére
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Lezuhant a magasból és életét vesztette az A3-as sztráda építésén dolgozó egyik munkás

Életét vesztette egy 64 éves külföldi munkás, miután 12 méter magasból lezuhant, miközben az A3-as autópálya építésén dolgozott a Szeben megyei Felek (Avrig) közelében.

Lezuhant a magasból és életét vesztette az A3-as sztráda építésén dolgozó egyik munkás
2026. június 18., csütörtök

Több mint 5 milliárd lejnyi támogatást ad a kormány a feldolgozóiparnak

A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyott egy 5,313 milliárd lej összértékű állami támogatási programot feldolgozóipari beruházásokra, amely a termelési kapacitások fejlesztését és a reálgazdasági befektetések ösztönzését célozza.

Több mint 5 milliárd lejnyi támogatást ad a kormány a feldolgozóiparnak
2026. június 18., csütörtök

Kevesebb irat kell a kiskorúakkal utazóknak a határon

Már nem kell papíralapon bemutatni az erkölcsi bizonyítványt azoknak a felnőtteknek, akik kiskorúval utaznak külföldre. Az adatokat a határrendészek elektronikusan ellenőrzik.

Kevesebb irat kell a kiskorúakkal utazóknak a határon
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Egyre több ázsiai vendégmunkás dolgozik Hargita megyében, a ditrói ügy is elsimult

Nő a Hargita megyében dolgozó, Európai Unión kívüli országokból érkező munkavállalók száma. Az idén nyilvántartottak közül 1028-an európai uniós állampolgárok, 430-an pedig harmadik országból, vagyis az EU-n kívüli államokból érkeztek.

Egyre több ázsiai vendégmunkás dolgozik Hargita megyében, a ditrói ügy is elsimult
2026. június 18., csütörtök

Már a PSD szerepvállalása is kérdéses Adrian Veștea kormányában

A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa dönt arról, hogy a szociáldemokraták részt vesznek-e az Adrian Veștea kormányában – jelentette be csütörtökön Sorin Grindeanu.

Már a PSD szerepvállalása is kérdéses Adrian Veștea kormányában
2026. június 18., csütörtök

Hőhullám jön Székelyföldre is, Európa nyugati részét már elérte

Folyamatos felmelegedés várható az elkövetkező napokban Románia-szerte, Európa nyugati részét már el is érte a hőhullám.

Hőhullám jön Székelyföldre is, Európa nyugati részét már elérte
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Négy okot lát a szakértő arra, hogy miért esett vissza a lakossági villamosenergia-fogyasztás

Az idei első négy hónapban a megújuló alapú termelés növekedésének köszönhetően nőtt Románia villamosenergia-exportja, ugyanakkor jelentősen emelkedett a földgáz-, kőolajtermék- és szénimportja.

Négy okot lát a szakértő arra, hogy miért esett vissza a lakossági villamosenergia-fogyasztás
2026. június 18., csütörtök

Kelemen Hunor cáfolja, hogy Magyar Péter befolyásolta volna az RMDSZ döntését

Kitalációnak és légből kapott mesének nevezte szerda este a Facebook-oldalán Kelemen Hunor, hogy az RMDSZ Magyar Péter magyar miniszterelnök kérésére döntött a Veștea-kormány beiktatásának elutasítása mellett.

Kelemen Hunor cáfolja, hogy Magyar Péter befolyásolta volna az RMDSZ döntését
2026. június 18., csütörtök

Székelyföld közelében kapták el a Belgiumban betörést végrehajtó román bűnbanda egyik tagját

A Székelyfölddel szomszédos Bákó megyében fogták el azt a férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy társaival együtt betört egy belgiumi lakásba, ahonnan ékszereket, érmegyűjteményeket és egy órát lopott el – jelentette be a Román Rendőrség.

Székelyföld közelében kapták el a Belgiumban betörést végrehajtó román bűnbanda egyik tagját
Hirdetés