A megyei tanácsosok és a fazekasság

Csütörtökön, április 22-én Korondra voltunk hivatalosak. Hargita megye tanácsa itt tartotta kihelyezett tanácsülését, erre kaptunk meghívót, és ebben arról is tájékoztattak, hogy az ülést megelőzően a megyei tanácsosok kerámiaedények készítését tanulják a korondi mesterektől.

Szász Csaba

2010. április 23., 12:362010. április 23., 12:36

2010. május 05., 12:412010. május 05., 12:41

Galéria

Minden tiszteletem a megyei tanácsosoké, tudom, hogy az általuk véghezvitt tevékenység igen nagy fontossággal bír a mai demokráciában, ugyanakkor be kell vallanom, hogy ez a kerámiás dolog számomra sokkal vonzóbbnak tűnt, mint a napirenden szereplő negyvenkét pont megvitatásának végigkövetése. Aki ült már végig városi vagy megyei tanácsülést, tudja: egy kívülálló számára nem feltétlenül ez jelenti a felhőtlen szórakozást. Bár azért el kell ismerni, hogy a döntéshozatallal megbízott egyes képviselők konokságából eredő parázs tanácsülési viták olykor szórakoztatóak is tudnak lenni. Na de hát egy a munka, kettő a szórakozás, gondoltam, hadd kössük össze a kellemest a hasznossal. Ezúttal igazából arra lettem volna kíváncsi, hogy a megyei tanácsosok miként mozognak egy számukra teljesen ismeretlen közegben, konkrétan a kerámiakészítő szakmában. Sajnos nem lettem okosabb. Ősi mesterségünk ad-hoc oktatása szigorúan csak az elméleti rész elsajátítását célozta meg, így nem volt alkalmunk végigkövetni, hogy tanácsosaink miként égetik edényeiket és önmagukat. Na de ne legyünk gonoszak, mert ha valamit számon kérhetünk tőlük, az biztosan nem a fazekasmesterségben való jártasságuk.

Galéria

„Fontos, hogy kicsit kimozduljunk”

– Miért Korond? – kérdeztük Borboly Csaba megyei tanácselnököt.
– Minden székelyföldi településnek megvan a sajátos szépsége, Korond talán fazekasságának köszönhetően kiemelt pont ebben a térségben. És nem igaz, hogy Korondon kínai tárgyakat lehet kapni, hogy a község elbazárosodott. Szét lehet nézni, hogy a hagyománynak továbbra is helye van, és hogy az itt élő emberek továbbra is követik őseik mesterségét. Ilyen szempontból fontosnak tartottuk, hogy a tanácsülés itt legyen.

– Mi alapján választják ki a kihelyezett ülések helyszíneit?


Az első fő szempont, hogy legyen egy barátságos és együttműködést nagyon óhajtó polgármester. A megyei tanácsnak nagyon jó a viszonya a korondi önkormányzattal, személyesen a polgármesterrel, és hát természetesen ha valahol szívesen látnak, oda szívesen megyünk. Pozitívum, hogy a megyei tanácsosok ilyenkor betekintést nyerhetnek az ott élő emberek munkájába, tevékenységébe. Nem biztos, hogy négy éven keresztül csak gyűlésteremben tudunk jó döntéseket hozni, lehetőséget kell teremteni arra, hogy a tanácsosok kicsit jobban megismerjék a vidéket, annak gondjait, sajátosságait. Én személy szerint rendszeresen járok mindenhova, de a többi harminc kollégámnak nem mindig van erre lehetősége és ideje, ilyen szempontból fontos, hogy kicsit kimozduljunk.

Lehet tudni, hol lesz a következő?

Még nem, várjuk a felajánlásokat, és bízom benne, hogy valahol csak lesz.

Galéria

„Megleptem mind a megyei, mind a helyi tanácsosokat”

Büszkének és elégedettnek tűnt Katona Mihály korondi polgármester. Rá is kérdeztünk.
Számunkra megtisztelő, hogy a megyei tanács itt tartja kihelyezett ülését. Fontos nekünk, mert így, húsz év után ez az első alkalom, hogy a helyi önkormányzati tagok, esetleg a község lakói belátást nyerhetnek a megyei tanács tevékenységébe. Ilyenkor elmondhatjuk eredményeinket, sérelmeinket, így nemcsak az elnök úrral, hanem azzal a 31 tanácsossal is tarthatjuk a kapcsolatot, akik a mi költségvetésünkről is döntenek minden évben.

Házigazdának lenni sosem könnyű feladat, de talán megvan a haszna is.

Igazából az itteni találkozóval sikerült meglepni mind a megyei, mind a helyi tanácsos urakat is, mert én azt mondom, hogy minden egyes ilyen ülésnek meglesz az eredménye. Ha csak egy is megoldódik azokból a problémákból, amelyeket a csütörtök esti megbeszélésen felvetettünk, már megérte, hogy itt találkozzunk.

Víz és villanyáram a kistelepüléseknek

A Korondra kihelyezett, április 22-i soros havi ülésén döntött a megyei tanács a kistelepülések vízhálózata kiépítésének folytatásáról és a 300-nál kevesebb lakosú települések villanyhálózatra csatlakoztatásáról.Mátisfalva, Firtosmartonos, Firtos, Árvátfalva, Kénos és Abránfalva vízhálózatának és csatornarendszerének kiépítésére 880 000 lejt fordít a megyei önkormányzat, többek között erről is döntött a testület a korondi kihelyezett ülésen. Ugyanakkor a mintegy 1,4 millió lej összköltségvetésű villamosítási program értelmében 2010-ben a szentléleki Hosszúaszó és a korondi Vadasmező elektromos árammal való ellátása oldódna meg, továbbá a DN13A és a DJ134B jelzésű utak oroszhegyi elágazásánál levő beltelkeket is csatlakoztatnák a hálózatra, és a gyergyótölgyesi Deákpatakán is bővítenék a rendszert.

A megyei tanácsosok jóváhagyták Hargita Megye Tanácsának részvételét a Regionális Katasztrófavédelmi Stratégiák (CivPro – Regional Strategies for Disaster Prevention) elnevezésű projektben. A projekt értelmében Hargita Megye Tanácsa 83 260 euró vissza nem térítendő támogatásból stratégiákat dolgoz majd ki különböző katasztrófahelyzetekre. A Barangoljunk Székelyföldön program kiterjesztéseként, amelynek során a megyei tanács együttműködik az iskolákkal, helyi önkormányzatokkal és a megyei tanfelügyelőséggel, a testület megszavazta, hogy 50 ezer lejjel járul hozzá az 1–8. osztályos tanulók számára a történelmi és kulturális jelentőségű helyek megismerésére szervezett hétvégi kirándulások üzemanyagköltségeihez. A megyei önkormányzat ugyancsak kiemelt fontosságot tulajdonít a néptáncelőadások és a táncházak szervezését támogató, valamint a korábbi években sikeres – idéntől átkeresztelt – Színház Székelyföldnek című programnak. Az előbbiekre 60 000 lejt, míg a színházi előadásokra 30 000 lejt különített el költségvetéséből.

A tanácsülés előtt a megyei elöljárók rövid ízelítőt kaptak abból, hogyan jut el a kerámiaedény a mester kezei közül a vásárlóig. Erre azért van szükség Borboly Csaba megyeitanács-elnök szerint, hogy a megye különböző vidékéről származó tanácsosok a lehető legrészletesebb képet kapjanak a hagyományokról, hisz nem elég Csíkszeredában asztal mellett dönteni egy kérdésről, a helyszíni tapasztalatra is szükség van. (HMT Sajtószolgálat)

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Különleges daganatműtétet végeztek Székelyudvarhelyen

Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.

Különleges daganatműtétet végeztek Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken

Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken
2026. június 23., kedd

Ne ijedjenek meg a szirénától – gyakorlat zajlik kedden Székelyudvarhelyen

Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.

Ne ijedjenek meg a szirénától – gyakorlat zajlik kedden Székelyudvarhelyen
2026. június 22., hétfő

Vakolatomlás: nem elégednek meg az elsődleges magyarázattal

Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.

Vakolatomlás: nem elégednek meg az elsődleges magyarázattal
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Alaposan felöntöttek a garatra, mégis autót vezetett két férfi – eljárás indult ellenük

Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.

Alaposan felöntöttek a garatra, mégis autót vezetett két férfi – eljárás indult ellenük
2026. június 22., hétfő

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen

Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen
Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen
2026. június 22., hétfő

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen

2026. június 21., vasárnap

Összefogással tisztították meg a Bucsin felé vezető utat

Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.

Összefogással tisztították meg a Bucsin felé vezető utat
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Új hidakat építettek az egyre terjeszkedő Fenyéden

Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.

Új hidakat építettek az egyre terjeszkedő Fenyéden
2026. június 20., szombat

Félúton a kaland: Kína kapujában a két erdélyi motoros

Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.

Félúton a kaland: Kína kapujában a két erdélyi motoros
2026. június 19., péntek

Változatos programok a Múzeumok Éjszakáján Székelyudvarhelyen

Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.

Változatos programok a Múzeumok Éjszakáján Székelyudvarhelyen
Hirdetés