Csütörtökön, április 22-én Korondra voltunk hivatalosak. Hargita megye tanácsa itt tartotta kihelyezett tanácsülését, erre kaptunk meghívót, és ebben arról is tájékoztattak, hogy az ülést megelőzően a megyei tanácsosok kerámiaedények készítését tanulják a korondi mesterektől.
2010. április 23., 12:362010. április 23., 12:36
Minden tiszteletem a megyei tanácsosoké, tudom, hogy az általuk véghezvitt tevékenység igen nagy fontossággal bír a mai demokráciában, ugyanakkor be kell vallanom, hogy ez a kerámiás dolog számomra sokkal vonzóbbnak tűnt, mint a napirenden szereplő negyvenkét pont megvitatásának végigkövetése. Aki ült már végig városi vagy megyei tanácsülést, tudja: egy kívülálló számára nem feltétlenül ez jelenti a felhőtlen szórakozást. Bár azért el kell ismerni, hogy a döntéshozatallal megbízott egyes képviselők konokságából eredő parázs tanácsülési viták olykor szórakoztatóak is tudnak lenni. Na de hát egy a munka, kettő a szórakozás, gondoltam, hadd kössük össze a kellemest a hasznossal. Ezúttal igazából arra lettem volna kíváncsi, hogy a megyei tanácsosok miként mozognak egy számukra teljesen ismeretlen közegben, konkrétan a kerámiakészítő szakmában. Sajnos nem lettem okosabb. Ősi mesterségünk ad-hoc oktatása szigorúan csak az elméleti rész elsajátítását célozta meg, így nem volt alkalmunk végigkövetni, hogy tanácsosaink miként égetik edényeiket és önmagukat. Na de ne legyünk gonoszak, mert ha valamit számon kérhetünk tőlük, az biztosan nem a fazekasmesterségben való jártasságuk.
„Fontos, hogy kicsit kimozduljunk”
– Miért Korond? – kérdeztük Borboly Csaba megyei tanácselnököt.
– Minden székelyföldi településnek megvan a sajátos szépsége, Korond talán fazekasságának köszönhetően kiemelt pont ebben a térségben. És nem igaz, hogy Korondon kínai tárgyakat lehet kapni, hogy a község elbazárosodott. Szét lehet nézni, hogy a hagyománynak továbbra is helye van, és hogy az itt élő emberek továbbra is követik őseik mesterségét. Ilyen szempontból fontosnak tartottuk, hogy a tanácsülés itt legyen.
– Mi alapján választják ki a kihelyezett ülések helyszíneit?
– Az első fő szempont, hogy legyen egy barátságos és együttműködést nagyon óhajtó polgármester. A megyei tanácsnak nagyon jó a viszonya a korondi önkormányzattal, személyesen a polgármesterrel, és hát természetesen ha valahol szívesen látnak, oda szívesen megyünk. Pozitívum, hogy a megyei tanácsosok ilyenkor betekintést nyerhetnek az ott élő emberek munkájába, tevékenységébe. Nem biztos, hogy négy éven keresztül csak gyűlésteremben tudunk jó döntéseket hozni, lehetőséget kell teremteni arra, hogy a tanácsosok kicsit jobban megismerjék a vidéket, annak gondjait, sajátosságait. Én személy szerint rendszeresen járok mindenhova, de a többi harminc kollégámnak nem mindig van erre lehetősége és ideje, ilyen szempontból fontos, hogy kicsit kimozduljunk.
– Lehet tudni, hol lesz a következő?
– Még nem, várjuk a felajánlásokat, és bízom benne, hogy valahol csak lesz.
„Megleptem mind a megyei, mind a helyi tanácsosokat”
Büszkének és elégedettnek tűnt Katona Mihály korondi polgármester. Rá is kérdeztünk.
– Számunkra megtisztelő, hogy a megyei tanács itt tartja kihelyezett ülését. Fontos nekünk, mert így, húsz év után ez az első alkalom, hogy a helyi önkormányzati tagok, esetleg a község lakói belátást nyerhetnek a megyei tanács tevékenységébe. Ilyenkor elmondhatjuk eredményeinket, sérelmeinket, így nemcsak az elnök úrral, hanem azzal a 31 tanácsossal is tarthatjuk a kapcsolatot, akik a mi költségvetésünkről is döntenek minden évben.
– Házigazdának lenni sosem könnyű feladat, de talán megvan a haszna is.
– Igazából az itteni találkozóval sikerült meglepni mind a megyei, mind a helyi tanácsos urakat is, mert én azt mondom, hogy minden egyes ilyen ülésnek meglesz az eredménye. Ha csak egy is megoldódik azokból a problémákból, amelyeket a csütörtök esti megbeszélésen felvetettünk, már megérte, hogy itt találkozzunk.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
Meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát, mivel a heves esőzések miatt újból befolyt a víz a föld alatti komplexumba. A helyszínen a tűzoltóság dolgozik a víz kiszivattyúzásán.
Több székelyudvarhelyi utcában is áramszünet lesz szerdán – olvasható a városháza közleményében.
Javítási munkálatok miatt fog szünetelni az áramszolgáltatás kedden reggel kilenc és délután öt óra között több Betfalván lévő háztartásnál – közli a székelykeresztúri polgármesteri hivatal.
Négyszázhetven középiskolás vesz részt a 31. Székelyudvarhelyi Diáknapokon, amelyet május 5. és 11. között tartanak Székelyudvarhelyen. Az idei rendezvény számos újdonsággal, mesevilágot idéző tematikával és sokszínű programmal várja a fiatalokat.
A Black Comedy borzasztóan vicces, ugyanakkor helyenként igencsak elgondolkodtató előadás, amely egy zseniális színházi ötletre épül – hangzott el a Tomcsa Sándor Színházban tartott sajtótájékoztatón.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.