Jónéhány egynyelvű táblát ki kell cserélni. Archív
Fotó: Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo)
A megyehatárt jelző táblák kihelyezésével mindössze az első lépéseket tette meg az önkormányzat a Maros megyei utak „kétnyelvűsítése” érdekében: a több mint hétszáz kilométer mentén a helységnévtáblákon kívül alig lelhető fel egy-egy magyar felirat.
2018. április 17., 14:352018. április 17., 14:35
A múlt év novemberében arról számoltunk be, hogy nehézkesen szerez érvényt a Románia által is ratifikált regionális vagy kisebbségi nyelvek chartájának a Maros megyei önkormányzat részeként működő útügyi osztály. Akkor egy, a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben
Ezeket folyamatosan fogják kicserélni a megyei utak javításával párhuzamosan.
A megyei önkormányzat idén
Fotó: Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo)
Számításaink szerint, ha minden évben mindössze 45 kilométert sikerül felújítani, akár 2017-ben, az önkormányzatnak tizenhat esztendőre lesz szüksége ahhoz, hogy az ügykezelésében lévő 727 kilométeren kicserélje a táblákat.
– írta többek között lapunk kérdéseire válaszolva 2017 őszén az önkormányzat sajtóosztálya.
Ehhez képest, 2018 elején Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke lapunknak arról számolt be, hogy „egyelőre folyik a kicserélésre szoruló táblák felleltározása”.
– tette hozzá. Péter Ferenc már januárban nyomatékosította, hogy első lépésként a megyehatár-táblákat cserélik ki. A Maros megyei utászok kissé túl is lőttek a célon: Fehér megye területére is kétnyelvű táblát tettek ki, amely jókora magyarellenes hullámverést váltott ki. A szakemberek javítottak a hibájukon, és „hazaköltöztették” Maros megye végébe az egyesek által szentségtörőnek számító Judeţul Alba – Fehér megye feliratot. Szeben megye Kund és Erzsébetváros közti határában a közelmúltban ismeretlen tettesek festették le a kétnyelvű táblát.
Ehhez képest számos színmagyar kistérségben még mindig várni kell az útjelzők kétnyelvűsítésére. Mint emlékezetes, az ősszel
Némileg hasonló a helyzet a hidak esetében is, amelyeken a patakok vagy folyók nevét szintén csak az állam nyelvén tüntették fel. „A patakok, folyók nevét jelző táblák kihelyezéséért a vízügyi hatóság felel, így ezek cseréje nincs a megyei önkormányzat hatáskörében” – válaszolta novemberben a sajtóiroda. Ezzel szemben az vízügyi igazgatóság sajtószóvivője, Călin Fokt leszögezte:
Fotó: Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo)
Közben Péter Ferenc is meggyőződött, hogy a megyei tanácsnak nincs igaza, a táblacsere az önkormányzatra hárul.
– látta be Péter.
Maros megyében az útügy egyelőre csak a Nyárádmagyaros és Sóvárad közti megyei útszakaszra helyezett ki kétnyelvű irányjelzőtáblákat, a többi létezőt önkormányzatok vagy civilek rendelték meg és szerelték fel. A helységnévtáblák esetében is akad bepótolnivalója az önkormányzatnak: miután a tavaly egynyelvűre cserélte Szászrégen Görgényszentimre felőli bejáratánál a város nevét, a helyhatósági törvény értelmében kötelező módon ki kell javítania a hibát. Akárcsak Vámosgálfalván, ahol helytelenül jelenik a település magyar neve.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető azonnali (nowcasting) előrejelzést bocsátott ki kedden reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) nyolc megyére.
Tizenhat autó érintett abban a láncbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Székelyföl-szerte fagyos reggelre ébredtünk, ám érdekesség, hogy szinte mindenütt hidegebb volt, mint Csíkszeredában. Nem így szoktuk meg.
Lángokba borult egy épület Szentegyházán, a Pap kútjánál keddre virradóra.
A karcfavi focicsapat is részt vett a kalákában a hétvégén: a focisták segítettek a helyi önkéntes tűzoltóknak, hogy újrafedjék a csíkjenőfalvi tűzoltószertár épületét. A munkából kivették a részüket a karcfalvi és csíkjenőfalvi lakók is.
Úgy érvelt, hogy realista emberként tisztában van a jelenlegi politikai helyzettel, és tudja, mikor kell visszalépni.
Az már biztos, hogy nem lesz az első részhez hasonlóan hivatkozott klasszikus a Gladiátor II., hiszen az első filmben látott sémákra építkezik, ám látvány terén egy korrekt iparosmunka Ridley Scott filmrendező „műhelyéből”. Kritika.
Utcán élőket, roma gyerekeket, nehéz sorban élő időseket és a hajléktalanszálló lakóit keresték fel a Máltai Szeretetszolgálat marosvásárhelyi önkéntesei a 24 órás jótékonysági maratonon.
Több mint két évtized után még mindig képes újat mutatni a Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivál.
szóljon hozzá!