Fotó: Gergely Imre
Közrendi bizottság alakult, a HVCSK vezetője pedig ismertette a hálózati vízveszteségek mértékét, valamint az idei és a következő két évre vonatkozó fejlesztési elképzeléseit – ezek voltak a gyergyószentmiklósi képviselő-testület februári ülésének főbb napirendi pontjai.
2025. február 20., 19:002025. február 20., 19:00
2025. február 20., 19:352025. február 20., 19:35
Több fejlesztésekkel kapcsolatos téma is napirendre került a csütörtök délutáni tanácsülésen Gyergyószentmiklóson. A Kós Károly-iskolánál sportterem építéséhez hagyta jóvá a helyi rendezési tervet a testület, az önkormányzat Kárpátok utcai épületének hőszigeteléséhez szükséges számításokat, valamint a csatornahálózat korszerűsítésének költségaktualizálását is elfogadták. A két közműberuházáshoz újabb finanszírozásra számítanak a kormánytól.
Létrejött a városi közrendi bizottság. Ilyen eddig nem volt, és amint a megbetegedése miatt hiányzó Nagy Zoltán polgármester helyett felszólaló Len Emil alpolgármester elmondta,
A csendőrség ebben a bizottságban a jogszabályok szerint nem vállalhat szerepet, de ha kérik őket, akkor segít az esetleges problémák megoldásában – mondta el Len. A bizottságban az állami rendőrség osztályainak parancsnokai, a helyi rendőrség vezetője, a polgármester és alpolgármester, valamint három önkormányzati tanácsos – Bajkó László, Lázár László és Bodor László – dolgozik együtt.
Az ülésen Zólya László, a HVCSK igazgatója ismertette a vízhálózaton tapasztalható vízveszteség mérlegét. Jelenleg a hálózatba kerülő víz mintegy hatvan százaléka tűnik el valahol a régi vas- és azbesztvezetékekből, de hogy pontosan hol, azt nem tudják – hangzott el.
Zólya ezért felkérte a lakosságot, hogy a lehető legrövidebb idő alatt álljanak át az új rendszerre, hogy a régit kiiktathassák. Ha ez megtörténik, várhatóan 30–35 százalékra csökken a vízveszteség. A helyi fejlesztések országos program (PNDL) részeként is kivitelezés alatt van egy hálózatbővítés, ennek részleges átadása is megvalósítható, ami szintén csökkentené a veszteséget – hangzott el.
Fotó: Gergely Imre
A HVCSK vezetője bemutatta a következő évekre előirányzott beruházási tervet is. A gyilkostói vízhálózat kiépítésének nincs technikai akadálya, a derítőállomás kapacitásbővítésére azonban finanszírozást kell találni.
Digitalizálnák a vízközművet, ami naprakészen jelezné, ha bárhol meghibásodás adódik. Napelemparkot is létesítenének, amely fedezné az áramellátást, de akár a városi fogyasztásba is bepótolhatna. A kútfúrás alternatívájaként említette Málnási Huba, hogy gondolkodjanak el a négyes kilométernél egykor létező gyűjtőtó újraélesztésén, véleménye szerint ez a turizmus fellendítése szempontjából is hasznos lenne.
Mint elhangzott, jövő héten egy asztalhoz ülnek a HVCSK és az önkormányzat vezetői, hogy átbeszéljék a felmerült kérdéseket. A HVCSK fejlesztési elképzeléseinek megvalósítása egyébként mintegy 60 millió lejbe kerülne, több évre felosztva.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!