
Fotó: Gergely Imre
Közrendi bizottság alakult, a HVCSK vezetője pedig ismertette a hálózati vízveszteségek mértékét, valamint az idei és a következő két évre vonatkozó fejlesztési elképzeléseit – ezek voltak a gyergyószentmiklósi képviselő-testület februári ülésének főbb napirendi pontjai.
2025. február 20., 19:002025. február 20., 19:00
2025. február 20., 19:352025. február 20., 19:35
Több fejlesztésekkel kapcsolatos téma is napirendre került a csütörtök délutáni tanácsülésen Gyergyószentmiklóson. A Kós Károly-iskolánál sportterem építéséhez hagyta jóvá a helyi rendezési tervet a testület, az önkormányzat Kárpátok utcai épületének hőszigeteléséhez szükséges számításokat, valamint a csatornahálózat korszerűsítésének költségaktualizálását is elfogadták. A két közműberuházáshoz újabb finanszírozásra számítanak a kormánytól.
Létrejött a városi közrendi bizottság. Ilyen eddig nem volt, és amint a megbetegedése miatt hiányzó Nagy Zoltán polgármester helyett felszólaló Len Emil alpolgármester elmondta,
A csendőrség ebben a bizottságban a jogszabályok szerint nem vállalhat szerepet, de ha kérik őket, akkor segít az esetleges problémák megoldásában – mondta el Len. A bizottságban az állami rendőrség osztályainak parancsnokai, a helyi rendőrség vezetője, a polgármester és alpolgármester, valamint három önkormányzati tanácsos – Bajkó László, Lázár László és Bodor László – dolgozik együtt.
Az ülésen Zólya László, a HVCSK igazgatója ismertette a vízhálózaton tapasztalható vízveszteség mérlegét. Jelenleg a hálózatba kerülő víz mintegy hatvan százaléka tűnik el valahol a régi vas- és azbesztvezetékekből, de hogy pontosan hol, azt nem tudják – hangzott el.
Zólya ezért felkérte a lakosságot, hogy a lehető legrövidebb idő alatt álljanak át az új rendszerre, hogy a régit kiiktathassák. Ha ez megtörténik, várhatóan 30–35 százalékra csökken a vízveszteség. A helyi fejlesztések országos program (PNDL) részeként is kivitelezés alatt van egy hálózatbővítés, ennek részleges átadása is megvalósítható, ami szintén csökkentené a veszteséget – hangzott el.
Fotó: Gergely Imre
A HVCSK vezetője bemutatta a következő évekre előirányzott beruházási tervet is. A gyilkostói vízhálózat kiépítésének nincs technikai akadálya, a derítőállomás kapacitásbővítésére azonban finanszírozást kell találni.
Digitalizálnák a vízközművet, ami naprakészen jelezné, ha bárhol meghibásodás adódik. Napelemparkot is létesítenének, amely fedezné az áramellátást, de akár a városi fogyasztásba is bepótolhatna. A kútfúrás alternatívájaként említette Málnási Huba, hogy gondolkodjanak el a négyes kilométernél egykor létező gyűjtőtó újraélesztésén, véleménye szerint ez a turizmus fellendítése szempontjából is hasznos lenne.
Mint elhangzott, jövő héten egy asztalhoz ülnek a HVCSK és az önkormányzat vezetői, hogy átbeszéljék a felmerült kérdéseket. A HVCSK fejlesztési elképzeléseinek megvalósítása egyébként mintegy 60 millió lejbe kerülne, több évre felosztva.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!