
Fotó: Gergely Imre
Közrendi bizottság alakult, a HVCSK vezetője pedig ismertette a hálózati vízveszteségek mértékét, valamint az idei és a következő két évre vonatkozó fejlesztési elképzeléseit – ezek voltak a gyergyószentmiklósi képviselő-testület februári ülésének főbb napirendi pontjai.
2025. február 20., 19:002025. február 20., 19:00
2025. február 20., 19:352025. február 20., 19:35
Több fejlesztésekkel kapcsolatos téma is napirendre került a csütörtök délutáni tanácsülésen Gyergyószentmiklóson. A Kós Károly-iskolánál sportterem építéséhez hagyta jóvá a helyi rendezési tervet a testület, az önkormányzat Kárpátok utcai épületének hőszigeteléséhez szükséges számításokat, valamint a csatornahálózat korszerűsítésének költségaktualizálását is elfogadták. A két közműberuházáshoz újabb finanszírozásra számítanak a kormánytól.
Létrejött a városi közrendi bizottság. Ilyen eddig nem volt, és amint a megbetegedése miatt hiányzó Nagy Zoltán polgármester helyett felszólaló Len Emil alpolgármester elmondta,
A csendőrség ebben a bizottságban a jogszabályok szerint nem vállalhat szerepet, de ha kérik őket, akkor segít az esetleges problémák megoldásában – mondta el Len. A bizottságban az állami rendőrség osztályainak parancsnokai, a helyi rendőrség vezetője, a polgármester és alpolgármester, valamint három önkormányzati tanácsos – Bajkó László, Lázár László és Bodor László – dolgozik együtt.
Az ülésen Zólya László, a HVCSK igazgatója ismertette a vízhálózaton tapasztalható vízveszteség mérlegét. Jelenleg a hálózatba kerülő víz mintegy hatvan százaléka tűnik el valahol a régi vas- és azbesztvezetékekből, de hogy pontosan hol, azt nem tudják – hangzott el.
Zólya ezért felkérte a lakosságot, hogy a lehető legrövidebb idő alatt álljanak át az új rendszerre, hogy a régit kiiktathassák. Ha ez megtörténik, várhatóan 30–35 százalékra csökken a vízveszteség. A helyi fejlesztések országos program (PNDL) részeként is kivitelezés alatt van egy hálózatbővítés, ennek részleges átadása is megvalósítható, ami szintén csökkentené a veszteséget – hangzott el.
Fotó: Gergely Imre
A HVCSK vezetője bemutatta a következő évekre előirányzott beruházási tervet is. A gyilkostói vízhálózat kiépítésének nincs technikai akadálya, a derítőállomás kapacitásbővítésére azonban finanszírozást kell találni.
Digitalizálnák a vízközművet, ami naprakészen jelezné, ha bárhol meghibásodás adódik. Napelemparkot is létesítenének, amely fedezné az áramellátást, de akár a városi fogyasztásba is bepótolhatna. A kútfúrás alternatívájaként említette Málnási Huba, hogy gondolkodjanak el a négyes kilométernél egykor létező gyűjtőtó újraélesztésén, véleménye szerint ez a turizmus fellendítése szempontjából is hasznos lenne.
Mint elhangzott, jövő héten egy asztalhoz ülnek a HVCSK és az önkormányzat vezetői, hogy átbeszéljék a felmerült kérdéseket. A HVCSK fejlesztési elképzeléseinek megvalósítása egyébként mintegy 60 millió lejbe kerülne, több évre felosztva.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!