A közbiztonságot javítanák, a vízveszteséget csökkentenék

•  Fotó: Gergely Imre

Fotó: Gergely Imre

Közrendi bizottság alakult, a HVCSK vezetője pedig ismertette a hálózati vízveszteségek mértékét, valamint az idei és a következő két évre vonatkozó fejlesztési elképzeléseit – ezek voltak a gyergyószentmiklósi képviselő-testület februári ülésének főbb napirendi pontjai.

Gergely Imre

2025. február 20., 19:002025. február 20., 19:00

2025. február 20., 19:352025. február 20., 19:35

Több fejlesztésekkel kapcsolatos téma is napirendre került a csütörtök délutáni tanácsülésen Gyergyószentmiklóson. A Kós Károly-iskolánál sportterem építéséhez hagyta jóvá a helyi rendezési tervet a testület, az önkormányzat Kárpátok utcai épületének hőszigeteléséhez szükséges számításokat, valamint a csatornahálózat korszerűsítésének költségaktualizálását is elfogadták. A két közműberuházáshoz újabb finanszírozásra számítanak a kormánytól.

Létrejött a városi közrendi bizottság. Ilyen eddig nem volt, és amint a megbetegedése miatt hiányzó Nagy Zoltán polgármester helyett felszólaló Len Emil alpolgármester elmondta,

hatékonyabb, gyorsabb fellépés valósítható meg azáltal, hogy a városháza különböző osztályai és a helyi rendőrség egy közösen lefektetett szabályzat alapján működnek együtt.

A csendőrség ebben a bizottságban a jogszabályok szerint nem vállalhat szerepet, de ha kérik őket, akkor segít az esetleges problémák megoldásában – mondta el Len. A bizottságban az állami rendőrség osztályainak parancsnokai, a helyi rendőrség vezetője, a polgármester és alpolgármester, valamint három önkormányzati tanácsos – Bajkó László, Lázár László és Bodor László – dolgozik együtt.

Hatvan százalékos vízveszteség, 60 milliós fejlesztési elképzelés

Az ülésen Zólya László, a HVCSK igazgatója ismertette a vízhálózaton tapasztalható vízveszteség mérlegét. Jelenleg a hálózatba kerülő víz mintegy hatvan százaléka tűnik el valahol a régi vas- és azbesztvezetékekből, de hogy pontosan hol, azt nem tudják – hangzott el.

Az igazgató terve és vállalása az, hogy ebben az évben az Országos Befektetési Társaság (CNI) által évekkel ezelőtt kiépített 31 kilométer hosszú új vezetéket üzembe helyezze.

Zólya ezért felkérte a lakosságot, hogy a lehető legrövidebb idő alatt álljanak át az új rendszerre, hogy a régit kiiktathassák. Ha ez megtörténik, várhatóan 30–35 százalékra csökken a vízveszteség. A helyi fejlesztések országos program (PNDL) részeként is kivitelezés alatt van egy hálózatbővítés, ennek részleges átadása is megvalósítható, ami szintén csökkentené a veszteséget – hangzott el.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

A HVCSK vezetője bemutatta a következő évekre előirányzott beruházási tervet is. A gyilkostói vízhálózat kiépítésének nincs technikai akadálya, a derítőállomás kapacitásbővítésére azonban finanszírozást kell találni.

Tíz kút fúrását is indítványozzák, hogy száraz időszakban is garantált legyen a vízellátás.

Digitalizálnák a vízközművet, ami naprakészen jelezné, ha bárhol meghibásodás adódik. Napelemparkot is létesítenének, amely fedezné az áramellátást, de akár a városi fogyasztásba is bepótolhatna. A kútfúrás alternatívájaként említette Málnási Huba, hogy gondolkodjanak el a négyes kilométernél egykor létező gyűjtőtó újraélesztésén, véleménye szerint ez a turizmus fellendítése szempontjából is hasznos lenne.

Mint elhangzott, jövő héten egy asztalhoz ülnek a HVCSK és az önkormányzat vezetői, hogy átbeszéljék a felmerült kérdéseket. A HVCSK fejlesztési elképzeléseinek megvalósítása egyébként mintegy 60 millió lejbe kerülne, több évre felosztva.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 20., péntek

Vízibiciklizés közben belefulladt a Kolibica-tóba egy 57 éves férfi

Belefúlt pénteken egy 57 éves besztercei férfi a Kolibica-tóba, miután beleesett a vízbe egy vízibicikliről – tájékoztatott a Beszterce-Naszód megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Vízibiciklizés közben belefulladt a Kolibica-tóba egy 57 éves férfi
2025. június 20., péntek

Kelemen Hunor: az RMDSZ szót és súlyt kér az új kormányban

Az RMDSZ készen áll a tárgyalások folytatására, és szót, illetve súlyt kér az új kormányban, mert a politikai tudására, tapasztalatára, szakmai egyensúlyára egy nehéz időszakban nagy szükség van – közölte pénteken a Facebook-oldalán Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor: az RMDSZ szót és súlyt kér az új kormányban
2025. június 20., péntek

Ahol a sós víz gyógyít: megnyílt a Medve-tó strandja

Nem volt igazi strandidő pénteken Szovátán, de ez nem akadályozta meg a vendégeket és helybélieket, hogy elsőként csobbanjanak a Medve-tóban. A város és a fürdőtelep egyaránt megszépült, tárt karokkal várja a turistákat.

Ahol a sós víz gyógyít: megnyílt a Medve-tó strandja
2025. június 20., péntek

Megsérült a házi készítésű petárdától

A rendőrség nyomozni kezdett és házkutatást is tartott, miután a dicsőszentmártoni kórházból jelentették, hogy egy fiatalt petárda okozta sérülésekkel hoztak be.

Megsérült a házi készítésű petárdától
2025. június 20., péntek

Vannak még kérdőjelek a kézdiszentléleki cserbenhagyásos baleset körül

Előzetes letartóztatásba került annak a cserbenhagyásos kézdiszentléleki balesetnek az okozója, akinek áldozatát előző nap véresen, az útmenti árokban találták meg.

Vannak még kérdőjelek a kézdiszentléleki cserbenhagyásos baleset körül
2025. június 20., péntek

Milliókba kerülne az alternatív vízszolgáltatás biztosítása Maros megyében

Legalább két és fél millió euróba kerülne a Kis-Küküllő menti vízüzemek sótalanító berendezéssel való ellátása – tudtuk meg péntek délután, a Maros megyei vészhelyzeti felügyelőség gyűlését követően.

Milliókba kerülne az alternatív vízszolgáltatás biztosítása Maros megyében
2025. június 20., péntek

Egykori egyházi birtokon nyílhat meg az új katolikus óvoda Marosvásárhelyen

Új katolikus óvoda létesülhet Marosvásárhelyen a magyar kormány Kárpát-medencei óvodafejlesztési programja révén, amely mintegy hetven kisgyereknek biztosítana helyet a 2026–2027-es tanévtől.

Egykori egyházi birtokon nyílhat meg az új katolikus óvoda Marosvásárhelyen
2025. június 20., péntek

Hargita Megye Tanácsa is fellebbez a Borboly-per alapfokú ítélete ellen

Ügyvéd fogadásáról döntött pénteki rendkívüli ülésén Hargita Megye Tanácsa, hogy fellebbezhessenek a Borboly-per alapfokú ítélete ellen, amely csak részben adott helyet a megyei önkormányzat követeléseinek.

Hargita Megye Tanácsa is fellebbez a Borboly-per alapfokú ítélete ellen
2025. június 20., péntek

Ilie Bolojant bízza meg kormányalakítással az államfő

Nicușor Dan államfő pénteken bejelentette, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ideiglenes elnökét, Ilie Bolojant bízza meg kormányalakítással.

Ilie Bolojant bízza meg kormányalakítással az államfő